שתף קטע נבחר

פעילי נתניהו לשעבר: "נתניהו טוב לערבים"

שר האוצר נתניהו הודיע על תמיכה בהתנתקות וסופג קיתונות של בוז מחבריו לשעבר בליכוד ומתומכיו בגוש קטיף. מנשר שמפרסמים מתנגדי ההתנתקות קורא "להתנתק מנתניהו" וקובע: "החלטתו לעזוב חבלי ארץ ישראל - מעמידה את נתניהו בשורה אחת עם טיבי, בשארה ואחרים בשמאל". הערב הסביר נתניהו את עמדתו: "לא הייתי מבטל את האמירה של נשיא ארה"ב על הפליטים וגושי ההתיישבות. חשוב שהפלסטינים ישמעו את זה"

עמדתו של שר האוצר, בנימין נתניהו, שפרסם היום (א') תמיכה רשמית בתוכנית ההתנתקות, מרתיחה את דמם של פעילי המטות המתנגדים, בהם גם פעילים מרכזיים שבעבר נימנו עם תומכיו המובהקים של נתניהו.

 

במטה "דרכך דרכנו", בראשות אלי קורנפלד ואלי מלכה, מהפעילים המרכזיים בליכוד בדרום, אף הפיקו מנשר תחת הכותרת: "מתנתקים מנתניהו" ו"נתניהו טוב לערבים". קורנפלד, מיוזמי המכתב, אמר ל-ynet: "מזה 17 שנה אנחנו הולכים עם נתניהו, וזה עושה לי רע מאוד מה שקרה היום. נפל דבר בישראל. רוצים להחזיר חלקי ארץ, וברור שאנחנו נעמדים על הרגליים. נעשה כל דבר שזה לא יקרה. ביבי, לדאבוני, התנתק מאיתנו".

 

 

במנשר שאמור להיות מופץ בקרוב, והגיע לידי ynet נכתב: "'דרכך דרכנו', החוג להתחדשות רעיונות על פי משנתו של זאב ז'בוטינסקי, אשר ליווה ומלווה את נתניהו מאז כניסתו לחיים הפוליטיים, ואשר שימש מנוף לפעילותו הפוליטית בקרב חברי מרכז הליכוד זה שנים, מודיע בזאת על התנתקותו מתמיכה בבנימין נתניהו לאור קבלת החלטתו להתנתקות מחבלי ארץ ישראל, דבר שלצערנו מעמיד את נתניהו בשורה אחת עם אחמד טיבי, עזמי בשארה ואחרים במחנה השמאל.

 

"מהלך זה של נתניהו הוא מנוגד למצע הליכוד ומנתק אותו מהמחנה הלאומי הציוני ועשוי להביא להתפרקות הליכוד מהבסיס האידיאולוגי שהוא בסיס קיומו. אנו פונים ומבקשים מכל חבר ליכוד המאמין בעקרונות הליכוד ובחזונם של זאב ז'בוטינסקי ומנחם בגין לא לתת לרעה החולה מבית מדרשם של אנשי השמאל להפיל את אחדותנו ברעיון של עם ישראל בארץ ישראל. אך נצח ישראל ינצח".

 

"השרים חתמו על הספר הלבן"

 

גם אנשי גוש קטיף זועמים על השרים נתניהו, לבנת ושטרית, שהביעו תמיכה בתוכנית: "הם הבטיחו לנו הרים וגבעות, אך נטשו אותנו ברגע של מבחן. שניהם עלו על רכבת הנסיגות של שרון בגלל הסקרים האחרונים, אך הם יגלו בקרוב שעלו על הרכבת הלא נכונה. אנו מקווים שיבינו כי טעו לפני שהרכבת תתרסק אל התהום".

 

יושב ראש מועצת יש"ע, בנצי ליברמן, אמר כי בנימין נתניהו ולימור לבנת "עשו טעות היסטורית". לדבריו, "הם חתמו את הספר הלבן של ההתיישבות היהודית ביהודה, שומרון ועזה וקרעו את החוט המקשר שבינם לבין המפעל הציוני". 

 

"אקצה מיליוני שקלים להתנחלויות"

 

הערב הסביר נתניהו את החלטתו לתמוך בהתנתקות בראיון לערוצי הטלויזיה. הוא ביקש לציין כי "יש כמובן יהודים יקרים שחיים מעבר לגדר, לא נוטשים אותם". שר האוצר הוסיף כי "אקצה מאות מיליוני שקלים כדי שלהם תהיה הגנה גם כן".

 

בראיון אמר כי לא הייתי מבטל את האמירה של נשיא ארה"ב בעניין הפליטים וגושי ההתיישבות. כל אלה שמבטלים את האנגלית... ואני יודע קצת אנגלית... חשוב שהפלסטינים ישמעו את זה. עוד יותר חשוב שבמישור הקונקרטי אנחנו נבצר את אחיזתנו באותם ישובים שבהם חיים רוב רובם של האזרחים הישראלים ביהודה ושומרון".

 

מוקדם יותר היום התרצה שר האוצר והביע תמיכה בתוכנית ראש הממשלה לאחר שמולאו שלושת תנאיו: הכרה אמריקנית בגושי ההתיישבות ובצורך בוויתור על זכות השיבה, והבטחה מראש הממשלה להשלמת תוואי הגדר בגדה לפני כל נסיגה ברצועה.

 

הוא ביקש להציג זאת כהישגו האישי והבהיר בסיפוק: "הובטח עתידם וביטחונם של הרוב המכריע של הישראלים ביהודה ושומרון, שיחיו בביטחון בתוך הגדר המרכזית, המחברת אותם עם שאר חלקי המדינה". שרון הודיע על הקמת צוות בראשותו, עם נתניהו ומופז, שיפעל לזירוז הקמת הגדר.

 

לבנת השתכנעה לאחר שראש לשכת שרון, דב וייסגלס, הבהיר לה בשיחה אישית, כי אריאל תיכלל בתוך תוואי הגדר. "מדובר בהחלטה קשה", אמרה במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינסה. "התוכנית עומדת בניגוד לכל מה שהתחנכתי עליו, ואני יכולה להבין את החברים שלי ולחוש את התחושות. זו הסיבה שהתעכבתי והתלבטתי. אבל צריך לראות את התמונה הכוללת. העם מבקש הזדמנות לשינוי, ומה שמוצע כאן נותן תקווה לאופציה שתביא לפריצת דרך במו"מ".  

 

בקרב שרי הליכוד המתנגדים לתוכנית, נותרו כעת רק חמישה: לנדאו, כץ, הנגבי, נוה ושרנסקי. אנשי ראש הממשלה אומרים כי כעת, כאשר גם נתניהו מתקרב ל"רגע האמת", כל ניסיון לאגפו מימין ייכשל. שרים העריכו כי "אפקט רנטיסי" יתרום לשרון במשאל המתפקדים יותר מתנודת השרים לכיוונו. 


פורסם לראשונה 18/04/2004 16:07

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס ודיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
נתניהו. המתנחלים מפנים עורף
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: שאול גולן
לבנת. וייסגלס שיכנע
צילום: שאול גולן
צילום: רויטרס
ח"כ טיבי. בשורה אחת עם נתניהו?
צילום: רויטרס
הליכוד. מהפכה אידיאולוגית?
המנשר נגד נתניהו
מומלצים