שתף קטע נבחר

יו"ר הכנסת: מפלגה לא יכולה להחליט לעם שלם

ריבלין תקף בחריפות את משאל המתפקדים, המנוגד לדבריו לערכי הדמוקרטיה: "המנהיגים אינם מובילים, והם לא צריכים לנהוג כמו הכלב שלי". הדגיש כי לא יקבל את דין התנועה: "אצביע נגד ההתנתקות גם אם המשאל יעבור פה-אחד". שרון בסיור באשדוד: "תקשיבו לקולות הבכי של הפלסטינים". הבטיח להמשיך בחיסולים: "הרשימה לא קצרה"

"משאל עם בתוך המפלגה מנוגד לדמוקרטיה, מפלגה לא יכולה להחליט בשביל עם שלם". כך, בביקורת חריפה ונדירה על הנהגת הליכוד ועל המשאל הצפוי, התבטא הערב (יום ג') יושב-ראש הכנסת, ראובן ריבלין.

 

ריבלין, שנשא דברים בכנס בנושא משאלי עם באוניברסיטת תל-אביב, אמר: "מה שקורה עכשיו זה שנותנים לעם להוביל, והמנהיגים אינם מובילים. פני הדור כפני הכלב, ומנהיגים לא צריכים לנהוג כמו הכלב שלי, שהיה מחכה לי תמיד ומפנה ראש לאחור".  

 

"אני מרגיש מגוחך להסביר לכם מה זה משאל בתוך מפלגה", התנצל יו"ר הכנסת. "אנשים במפלגות יכולים לשנות את דעתם ואת האידיאלים שלהם, אבל אי אפשר לחייב מישהו להצביע בניגוד לאידיאל האישי שלו, שבגללו הוא נבחר לכנסת. אלא שעכשיו, במקום להוביל את העם, נותנים לו להגיד ולקבוע. זה מגוחך לומר שהדברים שקורים הם נגד האידיאלים שלך, ואחר-כך להצביע בעדם".

 

לדברי ריבלין, "במשאל צריך להשתמש רק פעם אחת בדור, אולי פעם בחיים. אינני מבין איך מפלגה אחת יכולה להחליט בשביל עם שלם. משאל זו מילה מאוד נחמדה, אבל צריך לבדוק היטב מה עומד מאחוריה. משאל ישרת את העם כשהמשיח יגיע ויהיה שלום. איננו יכולים להרשות לעצמנו משאל כאשר יש כל-כך הרבה שאלות פתוחות. אם יבוא הסכם לדורות, אזי אתמוך במשאל, ואפילו בבחירות".

 

ריבלין הבהיר באופן חד-משמעי על התנגדותו לתוכנית ההתנתקות. לדבריו, הוא ידע מראש מהן כוונותיו של ראש הממשלה. "בחרתי להיות יו"ר הכנסת כי לא יכולתי להצטרף לממשלה, ידעתי שלא אוכל להסכים עם המדיניות". 

 

יו"ר הכנסת הפתיע כשהצטרף לשר עוזי לנדאו, והדגיש כי לא יקבל את "דין התנועה", וירים ידו נגד התוכנית - גם אם המשאל יעבור פה-אחד. "אני בטוח שראש הממשלה לא יחייב אותי. אם כן, אצטרך כנראה לעזוב". לגבי השרים, אמר: "אי אפשר להיות שר ולהתנגד לתוכנית, ובכל זאת להישאר בממשלה. מי שלא משלים עם התוכנית - שיתפטר".

 

שרון: רשימת החיסולים לא קצרה

 

בינתיים, ראש הממשלה ממשיך בקמפיין בעד תוכנית ההתנתקות. כשהרוב בממשלה כבר בידו, ומשאל המתפקדים עוד לפניו, הגיע שרון לסיור באשדוד במצב רוח מרומם. באירוע בבית יד לבנים, הוא לא שכח לחלוק שבחים לראש העיר ואף לרקדנים ולאומנים. את עיקר הדברים הקדיש, כצפוי, לתוכניתו המדינית.

  

שרון מיקד את נאומו בנסיגה הצפויה מרצועת עזה, מבלי שהזכיר ולו במילה אחת את זו המתוכננת בשומרון. הוא הדף את הביקורת המושמעת נגדו. "הרבה יותר קל לשבת בצד ולתת עצות", אמר. "החלטתי לנקוט יוזמה כדי לשנות את המצב. אנו קובעים את גבול הביטחון ומתנתקים מרצועת עזה".

 

"ההבנות עם האמריקנים מבטיחות את חיזוק גושי ההתיישבות הגדולים ביהודה ושומרון, ואת שמירתם גם בהסדרי הקבע", אמר ראש הממשלה, שכיוון את דבריו לאוזני מתפקדי הליכוד. "מי ששומע את קולות הבכי של הפלסטינים, התלונות והאמירות שמאז מלחמת העצמאות לא הוכו מכה קשה יותר... הם רואים בזה מכה אנושה, קץ לתקווה והגשמת חלומם. זה אולי יביא אותם למחשבה מחודשת, שכדאי לעשות משהו".

 

שרון דחה גם את הטענות שישראל לא תוכל לפעול נגד הטרור במקומות מהם תצא: "כשצריך לדעת איך לפגוע במישהו, אנו יודעים כיצד למצוא אותו. היכינו במחבלים, פגענו אנושות בראשיהם, ונמשיך לעשות זאת. לצד מאמץ לתהליך מדיני, נילחם בטרור ולא נרפה. כך נפטרנו מהרוצח הראשון ומהרוצח השני, וזה לא הסוף. הרשימה לא קצרה. הוכחנו להם שהם אלה שיצטרכו להתחבא ולהסתתר מפני ידנו, שתרדוף ותעניש אותם".

 

את דבריו סיכם שרון בקריאה למתפקדים לבוא ולהצביע, מתוך הנחה שאחוזי הצבעה גבוהים ישרתו את מטרתו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום לע מ
"פני הדור כפני הכלב". ריבלין
צילום לע מ
צילום: פייר תורג'מן  באו-באו
"הרשימה לא קצרה". שרון
צילום: פייר תורג'מן באו-באו
מומלצים