שתף קטע נבחר

לינוקס עברי בממשלה: שלב נוסף בדרך למימוש

בסיום הדיון על קידום לינוקס בממשלה ובמגזר הציבורי הסתמנה העדפה לבחירת ממשק עברי המבוסס GNOME, שאומץ על ידי חברות גדולות כמו סאן, נובל ו-HP. פרויקט הגיור של תוכנת ניהול הזמן EVOLUTION, המקביל לאאוטלוק, מצוי בשלב מתקדם

משרד האוצר ערך בשבוע שעבר ישיבה, שלישית במספר, בנושא קידום הגירסה השולחנית של לינוקס בישראל. בישיבה, שנערכה ביום ד', השתתפו נציגי עמותת ה"מקור" ואנשי חברות תוכנה ישראליות העוסקות בתחום הלינוקס והקוד הפתוח, בהן נובל, IBM, סאן, בינת, טק מערכות ועוד.

 

בחודש דצמבר, 2003, פורסם לראשונה ב-ynet כי משרד האוצר החל לבחון גירסה עברית של מערכת ההפעלה לינוקס, במטרה לברר אם ניתן להשתמש בה במשרדי הממשלה ובמגזר הציבורי כתחליף ל-Windows. זאת, במקביל להחלטה להשעות את הסכם המסגרת השנתי עם מיקרוסופט ולרכוש את חבילות האופיס וה-Windows שנרכשו בעבר על ידי הממשלה.

 

בעוד שתי הישיבות הראשונות, שנערכו אחת לחודש, עסקו בניסוח היעדים של הממשלה בתחום התוכנה החופשית, הישיבה החודשית אחרונה הייתה מעשית יותר, ובמהלכה נציגי החברות הציגו את הממשקים הגרפיים העבריים שפותחו בארץ על גבי מערכות לינוקס, בהם KDE ו-GNOME. הדיון עסק באפשרות לבחור ממשק גרפי אחד בעברית לסביבת לינוקס, ובסיומו הסתמנה העדפה לבחירת ממשק עברי המבוסס GNOME, שאומץ על ידי חברות גדולות כמו סאן, נובל ו-HP.

 

על אף שגירסת הלינוקס הראשונה שעמדה על הפרק הייתה מנדרייק, במשרד האוצר עדיין לא החליטו אם לבחור בה או ב-SuSe, שאומצה על ידי נובל, כמערכת ההפעלה הרשמית של הממשלה. בעקבות ההחלטה לבחור ב-Gnome, אנשי פרויקט הממשל הזמין במשרד האוצר מתכוונים להסביר את יתרונות הלינוקס למנהלי מערכות המידע בממשלה ולנסות לשכנעם כי התוכנות העבריות החופשיות יכולות להוות תחליף למיקרוסופט.

 

המטרה: סביבת עבודה חלופית למיקרוסופט

 

המאמצים להסב תוכנות קוד פתוח בעברית צפויים להבשיל לקראת סוף השנה. נציגי נובל בארץ הודיעו בדיון כי הם מגיירים לעברית את תוכנת ניהול הזמן EVOLUTION, המבוססת על קוד פתוח ומקבילה לאאוטלוק של מיקרוסופט. פרויקט גיור זה מצוי בשלב מתקדם. נוסף על כך, נציגי חברת סאן בדיון הציגו בטא של חבילת היישומים אופן אופיס 2 בעברית, המקבילה הפתוחה לאופיס של מיקרוסופט. לגירסה הזו, שתופץ רשמית בסוף השנה, התווספו תכונות רבות בעברית ושופרה התמיכה בהמרת מסמכי וורד, שלא פעלה היטב בעת ניסיון להציג מסמכי וורד מורכבים באופן אופיס.

 

במשרד האוצר מקווים כי בחודשים הקרובים תתפתח סביבת עבודה יציבה בעברית, המבוססת על קוד פתוח, עם לינוקס ו-Gnome על שולחן העבודה כתחליף ל-Windows, אופן אופיס מול אופיס, EVOLUTION במקום אאוטלוק, ומוזילה ו-FireFox במקום אינטרנט אקספלורר. על פי השאיפה, סביבה זו, שתכלול גם מסד נתונים ואמולטור להפעלת תוכנות מבוססות חלונות, תספק את הצרכים של רוב המשתמשים - לקבל ולשלוח דואר אלקטרוני, לגלוש באינטרנט, לנהל יומן פגישות, ותאפשר גם עיבוד תמלילים, גיליון עבודה אלקטרוני, הכנת מצגות ועוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המטרה: סביבת עבודה חופשית כתחליף למיקרוסופט
מומלצים