שתף קטע נבחר

בג"ץ: רק יישובי עזה יכולים לממן את קמפיין ההתנתקות

השופטים דחו את עתירת ח"כ כבל שביקש מהם להורות למועצת יש"ע להפסיק את מימון הקמפיין, בטענה שהמועצה משתמשת בכספים משלמי המסים לצורך פעולות פוליטיות. שופטי בג"ץ: לרשות מותר לממן פעולות מחאה רק אם קיומה הפיזי מאויים

רק יישובי חבל עזה המיועדים לפינוי במסגרת תוכנית ההתנתקות יוכלו להשתתף במימון הקמפיין נגד התוכנית בקרב מתפקדי הליכוד לקראת המשאל - כך עולה מפסק הדין של בג"ץ היום (ב') בתשובה לעתירתו של ח"כ איתן כבל מהעבודה.

 

השופטים אומנם דחו את עתירתו של כבל, אך ציינו כי "הלכת גרינברג" עומדת בעינה ופירוש הדבר שלרשות מקומית מותר לממן פעולות מחאה רק אם הדבר נוגע לתושביה באופן ספציפי ואם העניין מאיים על קיומה הפיזי.

 

ח"כ כבל ביקש מבג"ץ בעתירתו להורות למועצת יש"ע להפסיק את מימון הקמפיין נגד תוכנית ההתנתקות בטענה שהמועצה משתמשת בכספים המשולמים מכספי המסים לצורך פעולות פוליטיות.

 

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, אמר בתשובתו לבג"ץ על העתירה שרשויות מקומיות ומועצות אינן יכולות לממן פעולות מחאה, אלא רק עניינים מוניציפליים הנוגעים להן, ובכך למעשה ביקש מבג"ץ לאמץ את דעת המיעוט של השופטת בדימוס דליה דורנר שקבעה בשעתה כי רשויות מקומיות יכולות לממן אך ורק עניינים מוניציפליים ולא פעולות מחאה פוליטיות.

 

בתשובת המדינה צוין כי גם אם לא יאמץ בג"ץ את דעת המיעוט של דורנר בפרשה ההיא, שבמרכזה עמד קמפיין "העם עם הגולן", הרי שיש לדבוק בעמדת השופט גולדברג, שהיווה חלק מדעת הרוב וקבע כי רשות מקומית יכולה לממן פעילות מחאה רק כשהעניין נוגע לסיכון קיומה הפיזי.

 

לפיכך, עם דחיית עתירתו של ח"כ כבל, ציינו השופטים כי הלכת גרינברג תקיפה ומכאן עולה שרק המועצה האזורית של חבל עזה רשאיות לממן את הקמפיין נגד ההתנתקות.

 

בעקבות החלטת בג"ץ פנה ח"כ כבל ליועמ"ש מזוז בדרישה שיזהיר את שר הפנים ואת ארשיח הרשויות המקומיות ביהודה ושומרון מהמשך מימון הקמפיין. כבל טוען כי מדובר בכספי מדינה ומי שיעשה כך יפעל בניגוד להחלטת בג"ץ.

 

ביום רביעי הקרוב תשוב תוכנית ההתנתקות אל שולחן שופטי בג"ץ כשידונו בשורה של עתירות, בין היתר נגד קיום משאל ההתנתקות של מתפקדי הליכוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
שופטי בג"ץ
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: דן בלילטי
היועץ מזוז
צילום: דן בלילטי
צילום: איי אף פי
התנחלות. רק המיועדות לפינוי - ישתתפו בקמפיין
צילום: איי אף פי
מומלצים