שתף קטע נבחר

עימות שרים ב-ynet: לנדאו נגד עזרא

לקראת משאל ההתנתקות: השרים עוזי לנדאו וגדעון עזרא הגיעו לפורום ynet והתעמתו על תוכניתו של שרון. לנדאו, המתנגד להתנתקות, טען היציאה מעזה היא "מצג שווא". השר עזרא התומך בתוכנית, אמר כי עזה היא בתחתית סדר העדיפויות של ישראל

לקראת משאל ההתנתקות הגיעו היום (ה') השרים עוזי לנדאו וגדעון עזרא לפורום של  ynet והתעמתו על תוכניתו של שרון. לנדאו מצד המתנגדים, עזרא - מהתומכים.

 

"איך תועיל התוכנית?", שאל הגולש יונתן את השניים.  "חבל עזה הוא שטח קטן עם אוכלוסיה ערבית ענקית", אמר השר עזרא. "פי 160 ממספר המתיישבים היהודיים ששם. ישראל צריכה לפעול על פי סדרי עדיפויות. היא צריכה לקחת בחשבון גם את הגבולות הישנים של מדינת ישראל - בנגב, בגליל, בירושלים. אנחנו צריכים להבין שבסדר העדיפויות הזה, חבל עזה נמצא במקום האחרון. בחבל עזה לא נישאר מאחר ואין לנו פרטנר. אנחנו צריכים לדאוג לעתידה של מדינת ישראל".

 

השר לנדאו השיב: "אנחנו לא יוצאים מעזה, כי אנחנו לא נמצאים בעזה, לא בחאן יונס ולא ברפיח. עזבנו את המקומות האלה לפני 10 שנים. איש לא מציע לחזור לשם. הניסיון להציג את היציאה מעזה כדבר חדש הוא מצג שווא". לדבריו, "מדובר רק על הוצאת ישובים יהודיים מאזורים שאין בהם ערבים, בחבל קטיף ובצפון עזה. הסיבה של ראש הממשלה היא לא ביטחונית, כפי שמנסה להציג גדעון עזרא. מסיבות ביטחוניות היה צריך להישאר שם, כפי שהיתה עמדת ראש הממשלה כל השנים. ראש הממשלה טוען שהסיבה היא מדינית - לחצים שהיו עלינו".

  

השר עזרא לא וויתר: המשך שהייתנו בחבל עזה, גורם לצבא שלנו להיות בהגנה ולא בהתקפה אל מול מעוזי הטרור. כשאנחנו יוצאים, יש להניח שהרשות הפלסטינית תרצה להשתלט על הארגונים הקיצוניים ואז המאבק יהיה שם על השלטון. הם יעשו הרבה יותר מהלא כלום שהם עושים היום. הם יצטרכו להלחם בגורמים הקיצוניים, אם הם רוצים חיים".

 

מאיפה יבוא הכסף?

 

השר לנדאו התייחס לטענה לפיה הרשות תאלץ להשתלט על הגורמים הקיצוניים ואמר כי "כבר היום יש יותר מ-20 אלף נושאי נשק בעזה ופחות מאלף נושאי נשק מהחמאס. הכל מתחיל ונגמר בסירובה של הרשות לפרק את תשתית הטרור. אם אינם רוצים לעשות זאת היום, מדוע שירצו לעשות זאת בעתיד?". לדברי לנדאו, הפינוי יעלה יותר מעשרים מיליארד שקלים. "מאיפה יבוא הכסף? ממלוות? ממיסים? מהידוק החגורה? מי ישלם את זה? השכבות החלשות!".

 

הגולש איש תקשורת שאל את השר עזרא: "האם כאיש שב"כ אינך פועל בניגוד להשקפתך הביטחונית?". "לא במקרה ראש הממשלה ושר הביטחון תומכים בתוכנית", ענה השר. "הם מתבססים על הערות הצבא, אמ"ן ושב"כ. הסתמכות של המתנגדים על אמירה כזו או אחרת מלפני מספר שנים אינה מצביעה על עמדת הגופים האלו כיום. כמי שבקיא בחבל עזה... אני אומר, כמה שתהיינה פחות מטרות ישראליות לטרור בחבל הצפוף הזה, כך ייטב לנו". השר הוסיף:"למי שטוען שהקטיושות הן הבעיה שלנו העתידית, אני יכול לומר שאנחנו מנסים לדאוג לכך שלא יהיו אמצעי לחימה נוספים בחבל עזה. לכן אנחנו נשארים גם בציר פילדלפי".

 

השר לנדאו התייחס לסוגיית הביטחון ואמר כי "חיסול ראנטיסי, יאסין או השלישיה בקבטיה בתחילת השבוע, אפשרי רק כשאתה נמצא בתוך השטח, כשיש לך מודיעין מדוייק". כמו כן הוסיף כי "אוניות נשק כקארין A יכנסו באוטוסטראדה לנמל עזה, זו שאלה של זמן. ואז הקטיושות המתקדמות יגיעו לאשקלון, לתל אביב, לאשדוד. לא שמענו תשובה רצינית מראש הממשלה, לא משר הביטחון ולא מגדעון עזרא בנושא הזה".

 

השר עזרא התעקש כי "המודיעין על חיסולם של רנטיסי ויאסין לא הגיעו מגוש קטיף. המודיעין הזה ימשיך לזרום גם אחרי שנצא משם". גם לגבי ההתחמשות הפלסטינית אמר עזרא כי "לא יהיה שום שינוי בהגנה מהים לגבי ספינות מחבלים שתגענה".

 

"לא מאמין שנפסיד"

 

כיצד ינהג שרון במקרה של הפסד?, שאל הגולש נאמן לדרך את שני השרים. "אני חושב ששרון יעשה את מה שאמר", הסביר לנדאו. "הוא זה שיזם את המשאל על תוכנית ההתנתקות... והוא גם אמר שיקבל את תוצאותיו. הוא פרגמטיסט. גם אם יקבל תוצאה שלא נראית לו, יבצע אותה".

 

השר עזרא השיב אף הוא: "שרון דואג לעתידה של מדינת ישראל. מפלגות הימין ומרבית מתומכיהן ביהודה, שומרון וחבל עזה, דואגים אך ורק לנושא ארץ ישראל. זה עיקר המצע שלהם והם פחות מחוייבים לשאר הבעיות של מדינת ישראל. כישלון במשאל ביום א', יעמיד את מדינת ישראל במצב קשה ולכן שרון עושה כל אשר לעל ידו על מנת לשכנע את הציבור בסכנות הניצבות למדינת ישראל. אני לא מאמין שנפסיד במשאל".   

 

הגולש שלמה ק. שאל את השרים דעתכם על "הפאניקה שאנשי שרון מנסים לזרוע במצביעים?".  השר לנדאו ענה: "אני מצטער באמת על הפאניקה. אני מצטער מאוד על מסע רצח האופי שיועצי ראש הממשלה בחרו לקדם נגד המתנגדים להתנתקות - ואני מדבר על חברי הליכוד שאומרים דברים, שראש הממשלה אמר עד לפני חצי שנה. אז מה? גם הוא היה קיצוני סהרורי?"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
עזרא לנדאו. התארחו בפורום
צילום: גבי מנשה
צילום: תומריקו
ההתנתקות. לקראת משאל
צילום: תומריקו
צילום: רויטרס
שרון. כיצד ינהג?
צילום: רויטרס
מומלצים