שתף קטע נבחר

תל-אביב: מתנגדי הנסיגה שולטים בשטח

מסיור מקרי בכמה קלפיות בעיר ללא הפסקה עולה התחושה שידם של אנשי הגוש על העליונה. בשכונת התקווה היה קשה למצוא תומכים, בצפון העיר נשמעו מעט קולות אחרים

אנשי גוש קטיף נערכו היטב ליום הגדול שלהם: בפיתחה של כל קלפי שסיירנו בה הבוקר (א') בתל אביב, ניצבו כמה מאנשי הגוש, משפחות שלמות על נשיהן וטפיהן, עמדו ליד דוכן, חילקו חומר הסברה והאיצו בחברי הליכוד ששהגיעו לקלפי "להצביע נכון".


לחצו כאן למפת ההתנתקות

 

המתנגדים בדרום: קשה להבין את שרון

 

יצחק כהן מנוה דקלים הגיע עם אשתו מלכה וילדיהם שריה ויהונדב לקלפי ברחוב האצ"ל בשכונת התקוה בעיר. "אנחנו מדברים על תוכנית שאני לא יודע מאיפה שרון הביא אותה", הוא אמר, "והיא נוגדת את כל דרך החיים שלו משך עשרות שנים".

 

הזוג ציין את התנגדותו של שרון ללחוץ את ידו של ערפאת בעבר ואמר: "קשה לנו להבין אותו. לפני ארבע שנים הוא אמר 'העם לא התעייף – המנהיגות היא שהתעייפה'. כנראה שזה מה שקרה לו בעצמו. העם עדיין מאמין בדרכו הישנה והטובה".

 

ציון עובדיה, פעיל ליכוד שנולד וגדל בשכונת התקוה, הצביע אף הוא נגד התוכנית. "אתה קורא לזה התנתקות? זה בכלל לא התנתקות", אמר בזעם. "כל עוד אנחנו מסבסדים להם את החשמל ומעבירים להם חצי מיליון שקל בחודש – זה לא יעבוד, ורק יחריף את המצב. החזית תעבור לאשקלון. התנתקות אומרת שכדי להיכנס לעזה נצטרך ויזה".

 

שלמה מועלם הגיע לקלפי יחד עם אשתו, מזל. הפעילים בכניסה האיצו בו להצביע נגד הנסיגה. "אסור לתת שטחים לערבים", אמר ביציאה.

 

התומכים בצפון: זקוקים להתקדמות

 

בעוד שבשכונת התקוה היה קשה למצוא תומכים, בקלפי בצפון העיר, ברחוב יהודה המכבי, כבר נשמעו קולות אחרים. אנשי הגוש עמדו בפתח הקלפי וחילקו לכל מי שנכנס חוברת תעמולה ושקית עלי נענע שגודלו בגוש קטיף.

 

מנהל הקלפי, אברהם נפשי, ציין שקצב ההצבעה גבוה בהרבה מהקצב בבחירות כלליות וכבר בשעות הצהריים המוקדמות נרשמו 20 אחוזי הצבעה.

 

"אני בעד התנתקות. זו דעתי וזו מחשבתי", אמרה יפה הרצפלד, אחת המצביעות ל-ynet. "אני חושבת שאנחנו זקוקים להתקדמות ולשינוי, ומקווה שזה באמת יהיה לטובתנו". הרצפלד הוסיפה: בצעירותי, שרון היה מחזר שלי".

 

לעומתה, חיים צינס, שהיה ב"הגנה" ולאחר מכן עבר לאצ"ל, מתנגד למהלך: "אני נגד עקירת יהודי מביתו, מפני שלא עושים טרנספר ליהודי. אין דבר כזה. יש זכות רק לעם היהודי לשבת כאן, גם בגלל ההבטחה שמשה קיבל על הר סיני וגם בגלל כל הבחורים שהקרבנו במשך כל שנות המדינה".

 

ואילו המצביעה גולדה גלבורד נראתה מבולבלת מעט, ושנייה לפני שנכנסה לקלפי, עדיין לא החליטה איך להצביע: "אני הייתי בהרצאות של כולם – ואף אחד לא הראה מפה. מי מכיר את הקטיף הזה? אני לא הייתי שם, ופתאום מעמידים אותי בפני עובדה קיימת. מאוד קשה לי עם כל הבלגן הזה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר מאיר
משפחת כהן מנוה דקלים ליד הקלפי בשכונת התקוה
צילום: עופר מאיר
צילום: עופר מאיר
שלמה מועלם יוצא מהקלפי בשכונת התקוה
צילום: עופר מאיר
צילום: עופר מאיר
הקלפי ביהודה מכבי
צילום: עופר מאיר
צילום: עופר מאיר
יפה הרצפלד וחיים צינס בקלפי ביהודה מכבי
צילום: עופר מאיר
מומלצים