שתף קטע נבחר

המערכת הפוליטית סערה; לפיד: "הליכוד הפך לימין קיצוני"

מייד עם פרסום סקרי הטלוויזיה שהצביעו על תבוסה צורבת לתוכניתו של ראש הממשלה שרון, החלו התגובות לזרום. עוזי לנדאו מאושר: "המתפקדים לא חששו לומר לא". אהוד אולמרט טען: "חייבים להמשיך במהלך". יוסף לפיד תקף: "הליכוד הפך למפלגת ימין קיצונית". שמעון פרס טען: "מיעוט לא יכול לחייב את הרוב". המערכת הפוליטית רועדת

המערכת הפוליטית סוערת היום (ב') בעקבות הפסדו של ראש הממשלה בתוכנית ההתנתקות: תומכי ההתנתקות מבהירים כי בכוונתם להמשיך לקדמה, ואילו השותפה הקואליציונית הגדולה ביותר של אריאל שרון, "שינוי" - זועמת.

 

 

 

השר אהוד אולמרט, תומכו המרכזי של ראש הממשלה, אמר אמש לערוץ 2: "שוחחתי עם ראש הממשלה ונתייעץ בימים הקרובים. אין לי ספק שאנחנו חייבים להמשיך במהלך שישנה את המציאות שקיימת היום ברצועת עזה. המהלך הזה - לא ניתן להפסיק אותו. אין בלתו. אין דרך בה נוכל להגן על משפחות ישראליות וילדים, אלא בדרך שבסופו של דבר תביא ליציאה. אנחנו נצטרך למצוא את הדרך להמשיך את המהלך תוך שמירה על אחדות הליכוד ומניעת קרע בעם".

 

יו"ר שינוי, שר המשפטים יוסף לפיד, אמר כי "הערב לא נערכו בחירות אלא נערכה הצבעה של מפלגה שרבע מחבריה החליטו נגד ההתנתקות. זה לא מחייב את הממשלה ולא מחייב את הכנסת, ולא מחייב את שינוי ולא מחייב אותי. הליכוד נפרד הערב הערב מרוב הציבור שרובו רוצה בהתנתקות. הליכוד הפך למפלגת ימין קיצונית ושינוי תצטרך להחליט על דרכה".

 

השר עוזי לנדאו, שהוביל את מטה המתנגדים, אמר לאחר היוודע התוצאות: "אני גאה להימנות עם עשרות אלפי מתפקדים בליכוד שיש להם עקרונות, אידיאולוגיה ופרגמטיזם מדיני  - והם לא חששו לומר לא. שום פילוג לא צפוי בליכוד".

 

השרה ציפי ליבני מהליכוד, שתמכה בתוכנית: "צר לי על ההחלטה. ציפיתי שהליכוד יהיה מפלגת שלטון שמפעילה תהליכים ולא עוצרת אותם".

 

השר יוסף פריצקי משינוי אמר ל-ynet: "התוצאות אינן מפתיעות אותי כלל. יחד עם זאת, שינוי תצטרך לעשות חושבים בצורה מאוד רצינית כדי להחליט איך ממשיכים הלאה. לדעתי, ראש הממשלה יכול להמשיך לתפקד".

 

ח"כ גילה גמליאל מהליכוד, מראשי המתנגדים: "על ראש הממשלה לכבד את ההכרעה הדמוקרטית של מתפקדי הליכוד כפי שהתחייב קבל עם ועדה. אני מצפה ממנו מחר בישיבת הסיעה להצהיר על כך ולגבש תוכנית מדינית על בסיס חוקת הליכוד".

 

מלשכתו של יו"ר העבודה, שמעון פרס, נמסר כי "נוצר מצב חדש. מיעוט בעם לא יכול לחייב את הרוב. החלטת הרוב בליכוד מעמידה את ישראל במצב בלתי אפשרי וגרמה נזק למדיניותה ועתידה. אין טעם להביט אחורה בזעם. דרוש מהלך חדש. אם יתברר שישנו רוב בכנסת בעד התוכנית - יש להביאה לשם. אם אין רוב בכנסת, אין מנוס אלא לפנות חזרה לעם".

 

השר זבולון אורלב מהמפד"ל הביע שביעות רצון מהתוצאות "שמנעו עקירה מיותרת של יישובי יש"ע". השר אורלב אמר כי לדעתו שרון אינו צריך להתפטר - ועליו לכבד את התוצאות, גם אם הן שונות מדעתו.

 

חבר הכנסת יוסי שריד ממרצ-יחד הגיב: "הגולם קם על יוצרו. רק הליכוד לא יכול בניגוד למה שרבים - גם בשמאל - נהגו לומר. הלילה הוכח שרק הליכוד לא יכול".

 

ח"כ איתן כבל מהעבודה: "חברי הליכוד החליטו נגד רוב העם ולכן על מפלגת העבודה להתנער מחלום האחדות". כבל קורא ליו"ר המפלגה, שמעון פרס, להנהיג אופוזיציה לוחמת ולהוביל את העבודה למאבק בלתי מתפשר מול הימין הקיצוני.

  

בתנועת שלום עכשיו אמרו: "מתפקדי הליכוד בגדו בציבור הרחב ונכנעו לקומץ מתנחלים שממשיך להכתיב את עתיד המדינה. כל הרגו נוסף בהתחלויות בעזה יהיה על מצפונם של כל אחד ממתפקדי הליכוד. הגיע הרגע בו חייב לצאת מחנה השלום בקריאה לפינוי ההתנחלויות ובחירה בחיים".

 

ואילו ברשות הפלסטינית קראו לשרון ליישם את מפת הדרכים. "זה מתסכל לראות כיצד מתפקדי הליכוד לוקחים עצמם ברצינות עד כדי לחשוב שהם יכולים לקבוע את גורלו של העם הפלסטיני. אין להם כל זכות לשנות הסכמים חתומים", אמר בכיר הרשות, סאיב עריקאת.

 

כל הסקרים צדקו

 

סקרי ערוצי הטלוויזיה, שהתפרסמו אמש (יום א') בשעה 22:00 בלילה עם סגירת הקלפיות במשאל ההתנתקות בליכוד, חזו הפסד צורב לראש הממשלה, אריאל שרון, ולתומכי התוכנית לנסיגה מעזה.

 

 

 
סקר משאל ההתנתקות
  

סקר ערוץ 1 העניק למתנגדים את הפער הגדול ביותר: 62% לעומת 38% בלבד לשרון ולתוכנית ההתנתקות.

 

על פי סקר חדשות ערוץ 2, קיבלו מתנגדי ההסכם 56% לעומת 44% בלבד לשרון.

 

בערוץ 10 ערכו שני סקרים: בזה של חברת 'טלסקר' - נגד 59%, בעד 41%. בסקר חברת 'מרקט ווטש' - נגד 58%, בעד 42%.

 

התוצאות הסופיות, היו כאמור קרובות מאוד לניבוי הסקרים, במיוחד של ערוצי 1 ו-10.


פורסם לראשונה 02/05/2004 21:54

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס ואילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
מתפקדי הליכוד. הצביעו נגד
צילום: תומריקו
הצבעת שרון. לאן הולכים מכאן?
צילום: איי אף פי
צילום: תומריקו
הצבעת לנדאו. לא חששו לומר לא
צילום: תומריקו
צילום: ערוץ 2
לפיד. "ימין קיצוני"
צילום: ערוץ 2
צילום: תומריקו
הפגנות מתנגדי התוכנית
צילום: תומריקו
צילום: איי פי
הלווית נרצחות הפיגוע. השפיע?
צילום: איי פי
מומלצים