שתף קטע נבחר

נדחתה הצעת חוק לחייב התפטרות רה"מ שהואשם

ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה את הצעת החוק של ח"כ אופיר פינס, הקובעת כי ראש הממשלה שיוגש נגדו כתב אישום בגין עבירת פשע, יחויב להתפטר בתוך חודש. להחלטה התנגד השר יוסף לפיד. בעוד יומיים תוגש הצעת החוק לקריאה טרומית בכנסת

בצל משאל ההתנתקות בליכוד, דחתה אתמול (יום א') ועדת השרים לענייני חקיקה את הצעת החוק שהגיש ח"כ אופיר פינס (העבודה), הקובעת כי ראש הממשלה יצטרך להתפטר מתפקידו אם יוגש נגדו כתב אישום. משמעות ההחלטה היא שהקואליציה לא תתמוך בהצעת החוק בקריאה הטרומית שתתקיים בכנסת ביום רביעי הקרוב והסיכוי שהיא תעבור, נמוך.

 

בדיון תמך השר בני אלון בהצעת החוק ואילו השר יוסף לפיד התנגד. שר המשפטים לפיד הציג את עמדת המחלקה לייעוץ וחקיקה של משרד המשפטים: "בית המשפט קבע כי בנסיבות בהן העבירות המיוחסות הן בעלות אופן שחיתותי וניתן לסווגן כעבירות שיש עימן קלון, אין זה סביר שראש הממשלה לא יפעיל את סמכותו לפטר שר או סגן שר. לעומת זאת, לגבי ראש הממשלה, קשה יותר להכליל כלל זה של חוסר סבירות, כיוון שאקט של התפטרות ראש הממשלה ותוצאותיו הפוליטיות מרחיקות לכת ושמות קץ לכהונת הממשלה כולה".

 

ח"כ פינס לא הופתע מההחלטה. "שר המשפטים שמר במשך תקופה ארוכה על זכות השתיקה בפרשת שרון, עד שאפילו השר יוסף פריצקי מצא לנכון למתוח עליו ביקורת. שר המשפטים מועל בשליחותו והופך את שינוי לבדיחה גרועה המבזה את בוחריה. יש לאקונה חמורה בחוק יסוד הממשלה שחייבים לתקן. הדעת לא סובלת שראש ממשלה שיהיה נגדו כתב אישום ימשיך לכהן כאילו דבר לא אירע".

 

על פי הצעת החוק, כאשר מוגש כתב אישום בעבירה מסוג פשע, תיפסק כהונת ראש הממשלה תוך 30 יום ממועד הגשת כתב האישום והממשלה תיחשב כאילו התפטרה באותו מועד. על פי ההצעה, הכנסת רשאית להעביר את ראש הממשלה או שר מתפקידו לאחר שהורשע בעבירה שיש עימה קלון. המצב הקיים מאפשר לראש הממשלה או לשר לכהן בתפקידו למרות שהוא מואשם בעבירות פליליות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:גלי תיבון
מתנגד. לפיד
צילום:גלי תיבון
צילום: אתר הכנסת
הדעת לא סובלת. פינס
צילום: אתר הכנסת
מומלצים