שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  שוב מגבשים מכרז לתעודות זהות חכמות
  הכוונה להחליף את תעודות הזהות לתעודות חכמות שקשה לזייפן, במהלך 2005. במכרז קודם נבחרה HP, אולם זכייתה בוטלה עקב תביעות משפטיות

  בישיבה שכינס היום (ב') השר במשרד האוצר, מאיר שטרית, הוחלט על הקמת צוות היגוי שיגיש במהירות האפשרית הצעה למכרז שיבחר בחברה שתנפיק תעודות זהות חכמות לכל אזרחי המדינה.

   

  הכוונה היא שכל תעודות הזהות הנמצאות בידי אזרחי המדינה יוחלפו, ככל הנראה במהלך שנת 2005, בתעודות חכמות שלא ניתן לזייפן.

   

  צוות ההיגוי שיקבע את תנאי המכרז מורכב משטרית, מנכ"ל משרד הפנים, גדעון בר לב ונציגים מהשב"כ והמשטרה.

   

  שטרית אמר ל-ynet: "אני מקווה שנוכל לצאת למכרז בתוך כמה חודשים. תעודת זהות חכמה תפתור הרבה מאוד בעיות ביטחוניות וכלכליות שנובעות מזיוף תעודות, כיום המשטרה מדווחת על מאות אלפי תעודות זהות מזויפות והדוגמה שתמיד מזעזעת אותי היא המקרה של רצח רחבעם זאבי שבמקרה הזה המחבל שהרג אותו נרשם במלון עם תעודת זהות מזויפת".

   

  במקביל לצוות ההיגוי פועל צוות מקצועי ברשות ראש מינהל האוכלוסין, הרצל גדז', שאמור להוציא לפועל את המכרז.

   

  המכרז הקודם בוטל

   

  בינואר 2002 יצא מכרז דומה בו זכתה חברת HP (היולט-פקארד) אולם עקב תביעה משפטית של שלוש חברות שהתחרו והפסידו ביטל בית המשפט את המכרז.

   

  למכרז הוגשו 11 הצעות שונות, על ידי הספקים: HP, IBM, EDS, NDC, טלדור ודפוס בארי.

  EDS ישראל, IBM ודפוס בארי - שהצעותיהן לא התקבלו -

  עתרו נגד תוצאות המכרז. כל העותרות טענו כי בהצעת HP נפלו פגמים מהותיים רבים שחייבו את פסילתה.

   

  על פי הטענות, HP לא קיימה תנאי-סף הדורש הצגתו של תו תקן ISO-9000 על-ידי קבלני המשנה שלה, לא הציגה אישורים מחברת ביטוח המפרטים את הביטוחים הנדרשים בכל הנוגע לביטוח אחריות מקצועית, ביטוח ציוד אלקטרוני, ביטוח אחריות כלפי צד שלישי ועוד. על פי טענה נוספת, ראוי לפסול את הצעת HP בגלל תנאי-סף ברור ומפורש במכרז, האוסר על המציע ועל קבלני המשנה מטעמו, להימצא בשליטת מדינה זרה. בית המשפט קיבל טענות אלה וביטל בינואר 2004 את זכיית HP.

   

  תעודות שקשה לזייף

   

  זה שנים שמשרד הפנים מבקש לשנות את תעודות הזהות של אזרחי ישראל ולהנפיק תעודות זהות שאינן ניתנות לזיוף. זאת בעקבות זיוף המוני של תעודות זהות, בחלק מהמקרים בידי גורמי טרור על רקע לאומני ובמקרים אחרים על ידי גורמים פלילים.

   

  את התעודה יהיה קשה לזייף וישולבו בה אמצעי ביטחון גלויים וסמויים שניתן יהיה לזהותם רק באמצעות מכשור מעבדתי.

   

  מדובר למעשה במעין כרטיס אשראי חכם שיעניק חתימה וזהות דיגיטליות לכל אזרח. התעודה גם תאפשר התחברות למאגרי נתונים שונים, מעבר לשימוש כאמצעי לזיהוי בלבד.

   

  כך למשל, יוכלו האזרחים לקבל באמצעותה שירותים מקוונים ממשרדי הממשלה השונים ולהתחבר למאגרי מידע ממלכתיים לצורך שליפת נתונים. גם המשטרה תוכל לנצל למטרותיה את הכרטיס ולשלוף באמצעותו נתונים על אזרח שנעצר על-ידה. במקרה של תאונה יוכל הכרטיס לספק מידע על תיקו הרפואי של הפצוע על-ידי התחברות למאגרי מיחשוב רפואיים.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים