שתף קטע נבחר

לשכת שרון בודקת סקרים: מה קורה כשנתניהו בראש

אנשי ראש הממשלה אינם מסתירים את כעסם כלפי שר האוצר, וטוענים שניהל מגעים עם המפלגות החרדיות. בסביבתו מכחישים בתוקף כל חתרנות מצידו, אבל שרון כבר מתכנן כיצד יחסום אותו ויקשור בריתות דווקא עם אנשיו. פיטורים לא על הפרק

בתום יממה עמוסה בפגישות והתרחשויות פוליטיות, שאמורות לייצב את המערכת הפוליטית לפחות לתקופה הקרובה, ניתן לומר שאחד הדברים שמוסיפים להטריד את ראש הממשלה ואנשיו הוא לא אחר מאשר שר האוצר, בנימין נתניהו - גם כשנדמה היה שהרוחות נרגעו. שרון עצמו "עקץ" את נתניהו בישיבת הממשלה ביום המשאל, באומרו כי "כמה מהשרים עדיין לא אמרו מה דעתם". בשיחות סגורות, הנימה חריפה הרבה יותר.  

 

 

עדיין לא ברור לאן יוביל שרון בתקופה הקרובה את המדינה, את הממשלה ואת המערכת הפוליטית. דבר אחד כבר ברור: בסביבתו בוחנים אפשרות לתזוזות בתוך מפלגת השלטון עצמה. גם אופציית הבחירות אינה נשללת על הסף, והיא תצוץ מעל פני השטח ביתר שאת, אם שרון ייקלע למבוי סתום באפיק המדיני.

 

בינתיים, אנשי שרון כבר שוקדים על הסקרים. לפי תוצאות שכבר הגיעו לידיהם, הליכוד בהנהגתו של נתניהו מאבד בבחירות כלליות בין 10 ל-12 מנדטים. סקר אחר מצביע על כך שמעמדם הציבורי של המתנחלים נפגם בעקבות המשאל בליכוד. שני הנתונים הללו הודלפו על-ידי יועציו של ראש הממשלה, ולא בכדי: לפי כל הסימנים, ראש הממשלה מבקש לאותת לכל מי שחושב לשלוח אותו הביתה - שיחשוב שוב.

 

אנשי שרון לא מסתירים את כעסו של ראש הממשלה על נתניהו, אשר לטענתם, לא נקף אצבע למען תוכנית ההתנתקות ואף קיים בסתר מגעים עם המפלגות החרדיות. עם זאת, אין כל כוונה לפטרו, "כדי שלא לשחק לידיו ולדחוף אותו להקים מחנה". בסביבת שר האוצר, מנגד, נשבעים כי נתניהו לא עשה דבר כדי לפגוע בתוכנית, ולא שוחח עם איש על אפשרות הקמתה של ממשלה בראשותו.

 

נוסף על המבצע ל"חסימת נתניהו", שרון שוקד על הצגת תוכנית מדינית כלשהי, אולי מצומצמת יותר מזו שנפלה במשאל, כדי למנוע קרע מול האמריקנים ופגיעה קשה במעמדו הציבורי. ה"מיני תוכנית" שהוצגה אתמול בעיתונים, אגב, היא תוכניתו של שר הביטחון מופז, לפחות לדברי אנשי שרון.

 

בעודו שוקד על התוכנית החדשה, ישתמש ראש הממשלה בשיטת ה"הפרד ומשול" הישנה והטובה: הוא ינסה ליצור בריתות וצירים פוליטיים בתוך המפלגה גם עם אנשי נתניהו, כמו למשל יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ יובל שטייניץ, שתמך בהתנתקות. "בשבועות האחרונים נוצר מצב בו אנשים, שהם לאו דווקא אנשיו של ראש הממשלה, הביעו תמיכה במהלכיו המדיניים", אומרים בסביבת שרון. "זה יכול ליצור סיטואציה חדשה מבחינה פוליטית לעתיד לבוא".

 

ומתי הוא מתכוון לפגוש את שר האוצר עצמו? זה לגמרי לא ברור, למרות שכבר אתמול נפגש ראש הממשלה עם שר החוץ, סילבן שלום, שהיה האחרון שהודיע על תמיכתו בתוכנית ההתנתקות. "בשביל נתניהו", מציינים מקורבי שרון, "ראש הממשלה צריך להכין את הקיבה שלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
מגעים עם החרדים? נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: פייר תורג'מן  באו-באו
הכל נרשם? שרון
צילום: פייר תורג'מן באו-באו
צילום: אלכס קולומויסקי
בריתות חדשות? שטייניץ
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים