שתף קטע נבחר

מורים יקרים, תלמידים נכבדים

ביקשנו מתלמידים לכתוב למורים שלהם. קיבלנו לא מעט תגובות, שעוסקות בריח גוף, פרוטקציות וגם אהבה. לפניכם חלק קטן. גם המורים החליטו להגיב

יש לי מורה ללשון שלא יודעת להכתיב. לכל משפט שהיא אומרת יש שלושה ניסוחים שונים (במקרה הטוב), שמביאים את התלמיד למצב שהוא צריך לשבת עם גלונים של טיפקס כל הכתבה. מילא אל תדעי להכתיב, לפחות תדעי ללמד. ומה לעזאזל עובר לך בראש כשאת יוצאת מהבית עם חולצת בטן לבנה וחזייה שחורה. את עיוורת צבעים? לא לימדו אותך אף פעם שלא הולכים עם לבן על שחור? אוי, איך שכחתי, את מורה ללשון. סליחה, לא התכוונתי. אני יודע שזה לא בשליטתך, נולדת ככה.

 

(אנונימי)

 

*****

 

למורה לתנ"ך, בין הכיתות ז'-ט', חולה עלייך. היית מדהימה, למרות כל מה שעשינו לך... קונדומים על השולחן ופצצות סירחון כשהיית נכנסת לכיתה. חולה עלייך!

 

למורה לאנגלית... המורה הכי פאנקיסטית בעולם! עם חולצה של נירוונה איזה כלי היא! אבל, את מסריחה יותר משום ומכוערת.

 

רק רציתי למסור התנצלות בשם בני כיתתי על התפוז שהעפנו לראשך בזמן השיעור. זה לא היה מכוון. ניסינו מחוץ לחלון, אבל בדיוק הסתובבת. ועל הטוטו שנשאר לך בשיער שבועיים. לא, בעצם על זה אני לא מצטער. זה היה הוכחה לכך שהיא לא מתרחצת.

 

(tool tal.... )

 

*****

 

אני מאוהב במורה לביולוגיה קשות. לדעתי היא מזה כוסית, למרות שאף אחד לא חושב כך.

 

(אנונימי)

 

*****

 

אז זהו, המורים בבית ספר שלי כל כך זקנים, שכשהם היו בבית ספר עוד לא למדו היסטוריה. המורות כל כך מכוערות, שהיה עדיף לזיין תוכי.

 

(אנונימי)

 

*****

 

אני לומד פיזיקה 5 יח"ל, וכיאילו שזה לא מספיק שאני צריך לסבול את החומר המגעיל בצורה מטורפת הזה במשך שנתיים, המורה לפיזיקה היא משהו בלתי נסבל. היא פשוט מסריחה מדגים! היא גדולה, ובזמן האחרון התחלתי לחשוד כי היא לוייתן, כי היא מסריחה מדגים וגם גדולה.

 

מילא שהיא מלמדת בשיא האיטיות את החומר בכיתה, אבל כשבמעבדה היא מסבירה משהו באופן אישי! אפשר להשגע רק מהריח (ולא מהשעה המאוחרת). משיחה עם חברים שסיימו ושלמדו אצלה בעבר הבנתי שזה תמיד היה ככה.

 

אז המורה שני דברים מאד חשובים:

 

1. תלעסי מסטיק. זה יעשה לך, אבל בעיקר לנו לתלמידי פיזיקה 5 רק טוב!

 

2. שימי דאודורנט! בלתי אפשרי לעמוד לידך!

 

(חיפאי ממורמר) 

 

*****

 

אם מדברים פה על מורים ואפשר להגיד עליהם מה שרוצים ולהוציא את כל מה שאני חושבת עליהם אז תודה רבה... כי יש הרבה... ומה שאני אכתוב כאן, אפילו לא חצי ממה שיש לי להגיד... אז ככה: יש את המורה ללשון, שכשהיא במחזור, כולם יודעים את זה, עפ"י מצב הרוח שלה. יש לה מצבי רוח משתנים, שאפילו אם תנשום, היא מסוגלת להעיף אותך החוצה. ואם היא תופסת אותך עם מסטיק... הלך עליך!!!

 

המורה להיסטוריה: נודפת ריח של סיגריות, מעורבב עם זיעה. משו מטורררררף מה שהולך איתה....וכל הסיכות שיש לה בראש... איפה היא מצאה את האופנה הזו?

 

המורה לחינוך גופני: משך כל שיעור בבית הספר הוא כ-45 דקות... שיעור ספורט אצלנו (אני מדברת על ת'כלס כמה אנחנו באמת עושים) הוא כמעט 25 דקות (מתוך 45). כל שאר ה20 דקות זה הקראת שמות (היא עולה מרומניה, לכן לוקח לה זמן - הרררררבה זמן בדוגרי - לקרוא שמות). אח"כ היא מתווכחת איתנו למה אין תלבושת/ השיער לא אסוף/ למה דווקא היום קיבלנו מחזור...

 

אז בבקשה, אני מחפשת תשובה רק על שאלה אחת: מי נתן להם תעודת הוראה? מי נתן להם את הסטוטס: מורים? אבל בת'כלס זה דווקא כייף.

 

(מור)

 

*****

 

עם סיום 12 שנות לימודי במערכת החינוך של מדינת ישראל ברצוני לאמר למורי שעליהם לשנות את הגישה לתלמידיהם. די לפשרנות!

די להקלות! מספיק לנסות כל הזמן להבין את התלמידים! עליכם לחזור לשיטות הלימוד הישנות, להפסיק לדבר כל הזמן על דמוקרטיה וליברליות בבית-הספר, כי כך אתם רק משיגים שיתחצפו אליכם ויזלזלו בכבודכם. מעמד המורה בישראל נמוך מגובה הדשא. התלמידים מצפצפים עליהם והם נותנים להם. כל הזמן באים לקראת התלמיד ומנסים עוד ועוד להקל - כך לא לומדים!

 

אחר כך מתפלאים למה אנחנו במקום האחרון במתמטיקה בעולם. למה התלמידים לא יודעים להתבטא . חנכו יותר ללשון והבעה. אל תקצו שעה בשבוע - התלמיד לא ילמד לבד. תפסיקו להמציא מקצועות מפגרים, שמנסים להעניק לו כלים, כי הם רק מעיקים והתלמיד לא מבין מה רוצים מחייו.

 

לדעתי יש לחזור לשיטות הלימוד הישנות, בהן למורה היתה שליטה על הכיתה. ומתוך אותו הכוח התלמיד למד - בין רצה או לא רצה. אין לתת לתלמידים יותר מידי בחירה. הוא בקושי יודע אם ללבוש חולצה אפורה או לבנה. מורים יקרים שלי, כדאי שתחזרו לשיטת הלימוד הישנה, אחרת מצב ילדינו יהיה גרוע.

 

(דוד אליעזר)

 

*****

 

המורה שלי לספורט הוא הבן אדם הכי נשמה שאני מכירה - אני פשוט מאוהבת בו! אני מדברת איתו הרבה בטלפון ובאה אליו הרבה הביתה, אבל תירגעו, זה לא קשר רומנטי!

 

(אנונימית)

 

*****

 

לדעתי המקצוע הזה יצא קצת ממה שהוא היה פעם. היום רובם, לא כולם, באים, דופקים את השיעור ומתקפלים.

 

אבל יש מספר מורים שהם עדיין מורים שבאים לא רק להעביר לך איזה פרק בתנ"ך, שאחר הבגרות תשכח אותו, והם מוותרים לפעמים על השיעורים שלהם, על מנת להעביר שיעור או חלק משיעור על נושאים אקטואלים ודברים שמפריעים לתלמיד.

 

לי אישית יש רק 3 מורים כאלו, שבאמת אני חושב שהם עושים את זה, וניתן לראות ש-95% מהכיתה באמת מכבדת אותם ולא סתם.

 

(תלמיד י"ב)

 

*****

 

מי נתן לכם תעודות הוראה?! אין לי בכלל בגרות! המורה לפיסיקה - מקסיקני.  שיעור שלם - 45 דקות - 25 דקות הוא מקריא שמות ועוד 20 דקות אנחנו מעיפים מטוסים מהחלון. 

 

המורה לספורט שיחק כדוריד בברצלונה: "קחו כדור תשחקו כדורעף".

 

המורה להיסטוריה לא מצליחה לקשר שני משפטים. הוא מכתיבה כל משפט מפרק אחר בספר. אי אפשר להבין אותה. מה הפלא שלכולם יש 60?!

 

(אנונימי)

 

*****

 

המורה לספרות שלי היא בנאדם מדהים. היא מקסימה, נראית נהדר, מורה כל כך טובה. אני ממש נהנית בשיעורים שלה. אני מחכה בכיליון עיניים לשיעורים איתה, יושבת דרוכה במקום כל השיעור, כותבת כל דבר שהיא אומרת, מסכמת, מפנימה כל משפט.

 

כששיעור שלה מתבטל, מסיבה זו או אחרת, בזמן שכל כיתתי שמחה, אני עצובה, כי היא חסרה לי מאד וכמובן הולכת לבדוק מה קרה לה. שחס וחללילה היא לא חולה או משהו.

 

לסיכום-  המורה שלי לספרות היא מיוחדת מאוד. הלוואי ויהיו יותר מורים כמוה.

 

(תלמידה)

 

*****

 

למורה התמניה שלי: למרות שה-"ע'" וה-"ח'" היפה שלך קצת מפריעים, בכל זאת את מורה סבבה. אני רצינית, למרות שאני יכולה ללמד יותר טוב ממך. מה הבעיה? לקרוא כמה עמודים ולתמצת אותם? לבנות מבחן מהעמודים? זה לא בעיה.

 

אוי אוי מורה שלי. למה את עושה פרוטקציה על החברה הכי טובה שלי ומעגלת את הציון שלה מ-60 ל-90 ולי את מורידה מ-90 ל-60?

 

טוב, לא חשוב קבלי את המכתב הזה באהבה. מתלמידה ישראלית מתוקשבת וחכמה (המבין יבין).

 

(שני)

 

*****

 

המורים מגיבים

 

אני מורה וותיקה ורציתי להגיד ב-2 מילים מי האחראי להדרדרות הרבה של השנים האחרונות: הורי התלמידים.

 

(Hanna)

 

*****

 

אני מורה לחינוך גופני מזה 16 שנים ויש לי תיאוריה (חזון) שאומר: בעוד כ-10 עד 15 שנים לא יהיה מי שיבחר בהוראה כמקצוע לעתיד,  בשל התנאים הבלתי נסבלים, כבוד, מעמד, אפשרויות קידום וכמובן המשכורת, ובכך המודל הזה שנקרא בית ספר ירד לחלוטין ויחליפו למידה דרך האינטרנט.

 

בעידן הלא רחוק המורים עסקו בעיקר, בנוסף להקניית ידע לתלמידים, בחינוך, ומכאן המילה "משרד החינוך", וההורים היו השותפים העיקריים בהליך. היום אין תמיכה של ההורים, כי אין להם שליטה והסמכויות נשללו מהמורים. לכן הפך תפקידו של המורה רק ללמד או להקנות ידע.

 

ומאחר ואנו בעידן הקיצוצים, מקצצים כמעט כל דבר לא יעיל (יש צדק). לכן, אם תפקידו של המורה לא לחנך אלא רק ללמד לא צריך מודל אנושי (המורה) ואפשר להחליפו במה שנקרא מחשב+מודם חיבור לאינטרנט. אולי אז יבינו את הערך האמיתי שיש לחינוך. השאלה מה אנחנו רוצים חינוך או רק ידע. 

 

(טמיש תאופיק)

 

*****

 

בואו נעשה את זה כבר דו כיווני. השמצתם, הוצאתם את אשר על ליבכם? בכיף! עכשיו תורי. את בת 28, מורה ביסודי, אוהבת את המקצוע, למרות תלמידים כמוכם שמעבירים ביקורת על כל דבר שאנחנו עושים.

 

רובכם לא מחונכים, חוצפנים, חושבים שהכל מגיע להם ושאתם כבר יודעים הכל, אבל תקראו את מרבית התגובות כאן של התלמידים. בכל אחת מהתגובות היו טעויות דקדוק. אז לא יקרה כלום אם תלמדו קצת.

 

ההורים שלכם מגבים אתכם על כל השטויות ומעשי האלימות שאתם נוקטים בהם, ולמען האמת, הם כבר מזמן לא משתלטים עליכם. הם רוצים שנעשה עבורם את העבודה, אך מעבירים עלינו ביקורת בבית.

 

אז תעשו לי טובה, רגע לפני שאתם משמיצים ומעליבים (ותודה ל- YNET שנתנה את הבמה לזה) תחשבו פעמיים מה המורה שלכם עוברת מדי יום איתכם, ובסוף החודש יש לה משכורת של 3,000 שקל. אז קצת כבוד לא יזיק פה.

 

(מורה צעירה)

 

*****

 

אני סטודנטית להוראה שנה אחרונה. לימדתי בעבר, אך שנה הבאה אני אהיה מורה במישרה מלאה. לכל התלמידים שכותבים שטויות על המורים שלהם - נסו פעם אחת לעמוד מול כיתה של 30 בני נוער מלאי הורמונים ומופרעים ולהעביר שיעור שלם.

 

אני מסכימה שיש מורים שצריך לשלול מהם את רשיון ההוראה, כי הם לא מורים טובים ולא יודעים להתייחס לתלמיד. אך מצד שני, אין בהוראה הרבה אנשים איכותיים, כי מי רוצה ללמד כל יום שעות רבות ועוד לעבוד בבית שעות נוספות, ללא שכר, לבדוק מבחנים, יום הורים וכדומה, רק כדי לראות בסוף החודש תלוש של 3,000 שקל במקרה הטוב? רק אנשים שרואים בכך שליחות יעשו זאת. אני רוצה להיות מורה, מפני שכשאני הייתי בתיכון היו לי מורים נוראיים ואני רוצה לשנות את המצב.

 

(מורה לעתיד)

 

*****

 

גם אני מורה צעירה, וחושבת שהתלמידים של היום הם בלתי נסבלים. למרות שאני מאוד אוהבת את מה שאני עושה, יש ימים שבהם אני לא מצליחה להזכר למה בחרתי בתחום הזה, כבר בבית הספר היסודי לילדים אין גבולות, ואם תלמיד יכול לעמוד מול מנהלת או כל סמכות אחרת ולהגיד לה: "למה מי את שתגידי לי מה לעשות?!", אין פלא שאנחנו מגיעים לאן שאנחנו מגיעים.

 

(אנונימית)

 

 

*****

 

אתם מוזמנים להוסיף עוד תגובות דרך מנגנון "שלח תגובה" או דרך המייל . השתדלו להמעיט בפרטים עליכם או על המורים שלכם.


פורסם לראשונה 24/05/2004 15:13
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
מסריחה יותר משום
צילום: סי די בנק
צילום: איי פי
בזמן האחרון התחלתי לחשוד שהיא לוויתן
צילום: איי פי
מומלצים