שתף קטע נבחר

ערעור: למה לא הורשעו הנערים שהודו בהתעללות בנערה

פרקליטות מחוז תל אביב ערערה על ההחלטה שלא להרשיע שבעה נערים מגבעתיים שהודו במסגרת עסקת טיעון בביצוע מעשי סדום בנערה בת גילם. הערעור יידון בעוד כחודש, אולם דיון בהרשעתם של שני נערים נוספים בפרשה, אמור להתקיים שבועיים אחרי כן בבית המשפט לנוער. סניגורו של אחד הנערים טוען: "זה נועד להשפיע על שיקול הדעת של בית המשפט"

פרקליטות מחוז תל אביב ערערה בימים האחרונים בבית המשפט המחוזי על אי הרשעתם בדין של שבעה נערים מגבעתיים שהודו במסגרת עסקת טיעון בביצוע מעשי סדום בנערה בת גילם.

 

תשעה נערים בני טובים ממרכז הארץ נעצרו לפני כשנה בחשד כי התעללו מינית בנערה בת גילם. כנגד התשעה הוגשו כתבי אישום חמורים ביותר, אולם בפרקליטות הגיעו לעסקת טיעון עם פרקליטי הנערים, לפיה הם יודו בכתב אישום מתוקן במעשי סדום ויוטל עליהם עונש של שעות לטובת הציבור ופיצוי כספי ללא מאסר. על פי עסקת הטיעון, בית המשפט היה אמור להחליט אם להרשיע את הנערים. פרט לכך, הועבר התיק מבית המשפט המחוזי לבית משפט השלום לנוער.

 

לפני כחודש החליטה שופטת בית המשפט לנוער, דנה מרשק מרום, שלא להרשיע שבעה מהנערים. את הדיון בעניינם של שניים נוספים, דחתה ליוני.

 

בעקבות פסיקת השופטת והפרסום שניתן לעניין, החליטו בפרקליטות לערער על כך שהנערים לא הורשעו בדין. "המשיבים הודו כולם בבית המשפט בביצוע עבירות מין חמורות ביותר בנערה בת 16", נכתב בערעור, "הנערים , מודעים היטב לעובדה שמדובר בנערה שאינה מקובלת חברתית ותישבר תחת הלחץ שהפעילו עליה. באופן זה, ניצלו כל אחד מהנערים, כל אחד בחלקו, את חולשתה זו וביצעו בה מעשי סדום ביחד ולחוד והכל בניגוד לרצונה, תחת השמעת דברי איום והפחדה כלפיה".

 

עוד נכתב בערעור: "טעה בית המשפט, נוכח קביעותיו החד משמעיות בדבר הצורך במדיניות ענישה ראויה של חבורת צעירים המבצעת עבירות מין קשות קבוצתיות ומאורגנות בנערה".

 

הפרקליטות ציינה עוד כי בית המשפט לא הבין נכון את עסקת הטיעון אליה הגיעו עם פרקליטי הנערים, וחשב שהפרקליטות סבורה כי אין צורך אמיתי להרשיע את הנערים. "מדובר במסקנה שגויה וחסרת בסיס, הקושרת בשגגה את עניין ההרשעה לעניין העונש, ובמיוחד נוכח טיעונים מפורשים של הפרקליטות בדבר מחויבות הרשעת המשיבים בדין בנסיבות תיק זה".

 

לסיכום, כתבו בפרקליטות, בית המשפט טעה בכך שהעדיף חד צדדית את האינטרסים של הנערים תוך התעלמות מוחלטת מאופי העבירות שביצעו.

 

הערעור יידון ב-16 ביוני, בעוד ההחלטה בדבר עונשם של שני הנערים הנוספים בתיק, תתקבל כשבועיים מאוחר יותר.

 

עו"ד שמואל פליישמן, פרקליטו של אחד הנערים, טוען כי מדובר בצעד שנועד להשפיע על החלטת בית המשפט בעניינם של שני הנערים האחרונים. "זה נועד להשפיע על שיקול הדעת וההחלטה שאמורה להינתן בבית המשפט השלום לנוער ונראה שאין זה דבר ראוי".

 

עו"ד פליישמן אמר עוד ל-ynet כי "יש להביע תמיהה כיצד ערעור שמוגש על ידי הפרקליטות, נקבע לדיון חודש וחצי מיום הגשתו, בעוד ערעורים שסניגורים מגישים בתיקים שאין בהם רכיב של מאסר בפועל, כמו בתיק הנוכחי, נקבעים לדיון לאחר כשנה".

 

מדוברות משרד המשפטים נמסר בתגובה כי הפרקליטות הגישה ערעור על גזר הדין, ובד בבד הוגשה בקשה להקדמת הדיון בערעור מפאת היות המשיבים קטינים, וכדי שתיקבע הלכה שתשליך גם על עניינם של שני הנערים הנותרים. בית המשפט קיבל את הבקשה והדיון בהליך הערעור הוקדם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"ניצלו את חולשתה" (אילוסטרציה)
צילום: גבי מנשה
לא ראוי. עו"ד פליישמן
צילום: גבי מנשה
מומלצים