שתף קטע נבחר

גמליאל: "לבנת מתערבת באקדמיה? שתשלים תואר"

ח"כ גילה גמליאל הגישה הצעת תיקון לחוק "המועצה להשכלה גבוהה" - והשיגה רוב בוועדת השרים לחקיקה. ענבל גבריאלי הגישה הצעה שונה, וזכתה לגיבוי משרת החינוך ואף מראש הממשלה. קרב היוקרה בין השתיים, שעלה לטונים צורמים, הוא על הרבה יותר מהרכב המועצה. תוכנית ההתנתקות כבר אמרנו?

"לפני ששרת החינוך מתערבת, שתלך להשלים את התואר האקדמי שלה. אין לה שמץ של מושג מה קורה באקדמיה, אז שלא תתערב". כך, בצעקות רמות בכנסת, הגיבה השבוע ח"כ גילה גמליאל על החלטת השרה לבנת להתנגד להצעתה בנושא הרכב המועצה להשכלה גבוהה.

 

ל-ynet נודע כי העילה לעימות בין השתיים הפעם היא סוגייה הקשורה לחינוך. אך מאחורי הקלעים, נראה שמדובר בהרבה יותר מזה: בהמולה מעורבים שרים בכירים ואפילו ראש הממשלה, ובעיקר - המאבק בתוך הליכוד על תוכנית ההתנתקות.  

 

תחילתו של הסיפור לפני חודשיים, עת הניחה ח"כ גמליאל תיקון לחוק "המועצה להשכלה גבוהה". על-פי התיקון שהציעה, במקום נציג אחד מטעם התאחדות הסטודנטים במל"ג, שהוא יו"ר ההתאחדות (וחברהּ לחיים), יהיו שני נציגים - כאשר החבר הנוסף יהיה "נציג המכללות האקדמיות", שאף הוא יגיע מהתאחדות הסטודנטים.  

 

כאן נכנסת לתמונה ח"כ ענבל גבריאלי, שהניחה לאחרונה הצעת חוק מנוגדת, ולפיה החבר הנוסף במל"ג יהיה דווקא יו"ר ארגון הסטודנטים - ארגון גג המייצג את הלומדים ב-29 המכללות האקדמיות שאינן קשורות להתאחדות.

 

ביום א' השבוע הגיעו שתי הצעות החוק להכרעה בוועדת השרים לענייני חקיקה. שתי חברות הכנסת שלפו ציפורניים והחלו בשכנוע מאסיבי של השרים.

 

מתוך שישה שרים שהופיעו בוועדה, חמישה תמכו בהצעת החוק של גמליאל. השר פורז תמך בשתי ההצעות, וביקש להעביר את ההכרעה לוועדת החינוך של הכנסת. גבריאלי הפסידה בנוק-אאוט.

 

"אחוות המתנגדים"

 

לטענת מקורביה של גבריאלי, ההפסד נבע משתי סיבות: הראשונה - פתק שהוכנס לשרים דקות ספורות לפני ההצבעה, בו נאמר כי הצעת החוק של גבריאלי מטיבה דווקא עם הסטודנטים הערבים. זאת, למרות שמתוך 29 המכללות המיוצגות בארגון, ישנה רק מכללה ערבית אחת - "הערבית לחינוך" בחיפה.  

 

הסיבה השנייה שמספקים מקורביה של גבריאלי לתבוסה, היא המעניינת יותר: ח"כ גמליאל, לטנעתם, השתמשה "באחוות מתנגדי ההתנקות" - השרים שרנסקי, איתם, כץ ובני אלון. ענבל גבריאלי הפסידה בקרב, אך סירבה להפסיד את המערכה - במיוחד כאשר ראש הממשלה ושרת החינוך מיהרו להתייצב לצידה.

 

משעודכן שרון בפרטים, הוא הבין כי מחנה המתנגדים לתוכניתו המדינית, בראשות השר ישראל כץ, פטרונה הפוליטי של ח"כ גמליאל, מתגמל את חבריו. בעקבות כך, טוענים גורמים הבקיאים בפרשה, העביר ראש הממשלה מסר חד-משמעי, לפיו הוא מגבה את ח"כ גבריאלי. גורם במשרדו הסביר כי שרון מעוניין לגבות את מי שצועד עמו בנושאים המדיניים.

 

גם שרת החינוך התערבה בנושא. היא הגישה ערער לממשלה, שמנע את הבאת החוק של גילה גמליאל להצבעה במליאת הכנסת.

 

הפרשה טרם הגיעה לסיומה. ביום ראשון הבא תתבקש הממשלה להכריע בסוגייה, איזה נציג ייכנס למל"ג? ח"כ גמליאל משוכנעת כי ידה תהיה על העליונה: "לבנת הפסידה בוועדת השרים ותפסיד גם בממשלה". שרת החינוך בחרה שלא להגיב, ומלשכתה נמסר כי "דבריה של ח"כ גמליאל אינם ראויים לתגובה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
היוזמת. גמליאל
צילום: אתר הכנסת
צילום: טל כהן
אין תגובה. לבנת
צילום: טל כהן
צילום: אתר הכנסת
כוח למכללות. גבריאלי
צילום: אתר הכנסת
אתר הכנסת
הפטרון. כץ
אתר הכנסת
מומלצים