שתף קטע נבחר

ח"כים חרדים "פוצצו" את ישיבת המליאה

מהומה פרצה במליאת הכנסת לאחר שחברי סיעות ש"ס ויהדות התורה התפרצו לרחבה שליד שולחן הממשלה במחאה על קיצוץ תקציבים במגזר החרדי. הסדרנים הוציאו בכוח את חברי הכנסת החרדים מהאולם. הדיון חודש לאחר דקות ארוכות. ח"כ פרוש: "זו רק ההתחלה, ננצל כל דרך על מנת לעצור את ההשתוללות של הממשלה בפגיעה בערכי היהדות". השר זנדברג: "השלב הבא יהיה הרמת ידיים"

מהומה בכנסת: חברי הסיעות החרדיות בכנסת מנעו היום (ד') את קיום ישיבת המליאה, כאות מחאה על קיצוצים בתקציב הדת, בין השאר של המועצות הדתיות והתקציב לישיבות. חברי הכנסת עמדו במרכז המליאה, סירבו לשבת במקומותיהם ולא נענו לדרישות הסדרנים.

 

בעקבות המהומה שנוצרה, מממלא מקום יו"ר הכנסת, משה כחלון, הורה להוציא את חברי הכנסת ישי, וקנין, זאב, פרוש ואזולאי מהמליאה בזה אחר זה בכוח והדיון הופסק למשך דקות ארוכות.

 

התקרית - ליד שולחן הממשלה

 

חברי הכנסת החרדים הגיעו הבוקר זועמים למליאה מישיבת הלובי הדתי בכנסת, שם החליטו להביע מחאה מאורגנת על קיצוצי התקציב למגזר הדתי. בתגובה התפרצו הח"כים לרחבה שליד שולחן הממשלה וסירבו לזוז מהמקום.

 

סגן יו"ר הכנסת, משה כחלון, נאלץ לקרוא שוב ושוב לסדר את חברי הכנסת הסוררים, ללא הצלחה. סגן יו"ר הכנסת אמר כי "ההצגה הזו לא במקומה ומי שחשב שמצא פה טירון טעה".

הסדרנים התאמצו להפסיק את המהומה ורק לאחר 20 דקות הצליח היו"ר להמשיך בסדר היום.

 

ח"כ יצחק הרצוג ביקש להפסיק את הדיון בעקבות המהומה מאחר והצעת החוק שלו אמורה היתה לעלות והוא ביקש את עזרת חבריו החרדים, שסולקו מהדיון. אפילו ח"כ יוסי שריד (מרצ) נראה כשהוא מנסה להרגיע את ח"כ ניסים זאב וחבריו לסיעת ש"ס.

 

לאחר דקות ארוכות הצליחה הכנסת להמשיך בסדר היום והשר גדעון עזרא עלה להשיב על שאילתות של חברי כנסת.

 

פרוש: זו רק ההתחלה

 

חבר הכנסת מאיר פרוש מיהדות התורה אמר בתגובה: "זוהי רק ההתחלה, ננצל כל דרך על מנת לעצור את ההשתוללות של הממשלה בפגיעה בערכי היהדות".

 

יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ אלי ישי, דרש לקיים בעניין הקיצוץ בשירותי הדת, ואמר: "מי שחושב שאפשר להסביר את הזעקה של האומלללים, של הילדים הרעבים, כשאין משכורות ברשויות המקומיות במועצות דתיות, ושרותי הדת בדקה מהמקום הוא לא מבין.

 

"הכי גרוע, אני מזועזע ואני המום שלא יודעים אפילו מה קורה במדינת ישראל, מאות אלפי ילדים רעבים, אין משכורות לקברנים ולא יודעים, אין משכורות לעובדי הרשויות המקומיות ולא יודעים, אז מה כן יודעים?  זה יום שחור לדמוקרטיה בישראל ולכנסת ישראל".

 

השר אליעזר זנדברג (שינוי) אמר כי התנהגותם של חברי הסיעות החרדיות היא פגיעה בכבודה של הכנסת ומדרדרת את הכנסת לכך שהשלב הבא יהיה הרמת ידיים. 

 

ח"כ אופיר פינס (עבודה) פנה לנציגי הממשלה, ואמר: "אתם הופכים את הבית הזה לבית קברות. אתם לא נותנים לאופוזיציה להתבטא אתם שולטים שלטון אכזר, חסר רחמים, אנשים לא מקבלים בו משכורות ומה זו סתימת הפיות שלכם?".

 

שר הפנים משינוי, אברהם פורז, תקף בנאומו את מפלגת העבודה על כך שהצדיקה, לדבריו, את "הבריונות וההשתוללות של הח"כים מהסיעות החרדיות". לדבריו, "אין לתת לגיטימציה להתנהגות כזו. גם אם הממשלה פושעת זה לא מצדיק השתוללות כזו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
הח"כים התפרצו למרכז המליאה
צילום: ערוץ הכנסת
צילום: מיכאל קרמר
ח"כ פרוש. הפרעה לדיון
צילום: מיכאל קרמר
צילום: ערוץ הכנסת
ח"כ ישי מוצא מהמליאה. "יום שחור לדמוקרטיה"
צילום: ערוץ הכנסת
צילום: אתר הכנסת
כחלון. "אין פה טירון"
צילום: אתר הכנסת
צילום: אלכס קולומויסקי
פורז. "איך העבודה מצדיקה את הביריונות?"
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים