שתף קטע נבחר

עיראק: מסוק אמריקני הרג כ-45 חוגגים בחתונה

עדי ראייה: בין ההרוגים: 15 ילדים ו-10 נשים. החוגגים ירו באוויר במהלך החתונה וזה ככל הנראה מה שגרם למסוקים האמריקנים לפתוח בירי. צבא ארה"ב: אלה היו לוחמים זרים שירו לעבר כוחותינו - ואנו השבנו אש

בעוד הנשיא בוש מבקש מישראל הסברים על התקרית ברפיח וקורא לכבד חיי חפים מפשע, ובעוד האיחוד האירופי מגנה את ישראל בחריפות על "התעלמות בלתי אחראית לחיי אדם", גם הכוחות האמריקנים נדרשים לספק הסברים על ירי לעבר אזרחים.

 

סוכנות איי.פי דיווחה מפי עדי ראייה כי לפחות 40 בני אדם שהשתתפו בחגיגות חתונה נהרגו במערב עיראק מירי של מסוקים. על פי הדיווח, החוגגים ירו באוויר, והירי הזה הוא שגרם, ככל הנראה, לירי התגובה הקטלני מהאוויר.

 

סגן מפקד המשטרה בעיר רמאדי מסר כי בין 42 ל-45 בני אדם נהרגו כתוצאה מהירי, בהם 15 ילדים ועשר נשים. לדבריו, האירוע התרחש אתמול לפנות בוקר (ד') באזור מדברי ומרוחק סמוך לגבול עם סוריה, ודווח רק בשעות הערב. רופא בבית חולים ברמאדי אישר את הדיווח ואמר כי נהרגו 45 בני אדם. 

 

רשת הטלוויזיה של איי.פי השיגה קלטת וידאו בה נראית משאית ועליה גופות של ההרוגים. בתמונות נראות כתריסר גופות, אולם הן נערמו לערימה וקשה היה למנות אותן במדויק. בצילומים נראים גם כמה אנשים חופרים קברים למתים, בעוד בצד מתאבלת קבוצה של גברים סביב אחד הארונות.

 

אחד הגברים אמר בקלטת שהחוגגים ירו באוויר במהלך החתונה, והאמריקנים באו לבדוק - והלכו. אולם ב-3 לפנות בוקר באו מסוקים ופתחו באש על שני בתים שנהרסו כליל. לדבריו, כוחות אמריקנים העמיסו את ההרוגים והפצועים לבית החולים ברובתא. "זו הייתה חתונה... האם זו הדמוקרטיה והחופש שהנשיא בוש הביא לנו?, אמר אחד הגברים".

 

צבא ארה"ב: אלה היו לוחמים זרים

 

הצבא האמריקני אישר שהרג 40 בני אדם, אולם ציין כי הירי היה במסגרת התקפה על מי שנחשדו כ"לוחמים זרים", והטיל ספק בטענה כי הם היו חלק מחוגגים בחתונה.

 

סגן מפקד הכוחות האמריקנים בעיראק, הגנרל מארק קימיט, אמר כי הירי היה במסגרת הוראות הפתיחה באש. "זה היה מבצע נגד לוחמים זרים שהסתתרו במקום מסתור. נורתה אש לעבר כוחותינו ואנו השבנו באש", אמר קימיט.

 

הוא אמר שאין לו כל הוכחות כי מדובר בחוגגים בחתונה. הוא ציין שכמויות גדולות של כסף, דרכונים סורים וציוד תקשורת לווייני נמצא באזור אחרי התקיפה.

 

ביולי 2002 נהרגו 48 בני אדם ונפצעו 117 בעת שמטוסים אמריקנים ירו על חוגגים בחתונה. חקירה של הצבא האמריקני קבעה כי הירי היה מוצדק משום שהיה ירי לעבר הכוחות האמריקנים.


פורסם לראשונה 19/05/2004 20:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
המסוקים ירו לעבר חוגגי החתונה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
קוברים את המתים בעיראק
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
"האם זו הדמוקרטיה של בוש?" מתאבלים בעיראק
צילום: איי פי
מומלצים