שתף קטע נבחר

הערכה: הממשלה הזו תאשר רק חלק מתוכנית שרון

ראש הממשלה, אריאל שרון, נחוש בדעתו להביא את תוכניתו החלופית לממשלה ביום ראשון. בליכוד מעריכים שהממשלה הנוכחית תאשר רק את השלב הראשון, ואילו השלבים הבאים ימתינו לממשלת האחדות. עמוס גלעד מזהיר: הפלסטינים יפרשו את הנסיגה בשלבים כנסיגה תחת אש. חיים רמון הכריז: אמליץ להיכנס לממשלת אחדות

לקראת אחדות? בסביבת ראש הממשלה, אריאל שרון, מתגבשת ההערכה שהשלב הראשון בתוכנית ההתנתקות יעבור בממשלה הנוכחית, אך השלבים הבאים יאושרו רק בממשלת אחדות. ברקע הדברים נשמעת ביקורת ממערכת הביטחון על תוכנית בשלבים, כפי שמתכנן שרון.

 

 

בכירים בליכוד אמרו ל-ynet בימים האחרונים, כי השרים לא יוכלו להצביע על תוכנית מדינית, "שהיא אותה גברת בשינוי אדרת". ההערכה בליכוד היא שראש הממשלה מבין זאת, ויחפש את הדרך שתאפשר לו לאשר כרגע לפחות שלב אחד. שרון תכנן להביא את התוכנית להצבעה כמקשה אחת, וייתכן עדיין שיעשה זאת. אולם, אם יתברר לו שהתמיכה בתוכנית אינה מובטחת, ישקול לאשר בממשלה רק את השלב הראשון, וכל שלב נוסף יאושר בנפרד.

 

בדיון הביטחוני שקיים אתמול (יום א') בבוקר ראש הממשלה עם שר הביטחון, שאול מופז, וראשי מערכת הביטחון, מתח ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, ביקורת על הכוונה לסגת בשלבים, ואמר כי הפלסטינים יפרשו את הנסיגה בשלבים כנסיגה תחת אש.

 

ראש הממשלה אמר כי אינו מקבל את העמדה הזאת, והוסיף: "הנסיגה תתבצע בכל מקרה. על מערכת הביטחון לדאוג לספק הגנה לישובים בזמן הזה".

 

שרון שב ואמר כי יציג את תוכניתו החדשה בישיבת הממשלה הקרובה. "כשאני נאבק על דבר צודק אני מבצע אותו. זה חיוני לישראל וזה ייעשה", אמר בכנס בלטרון. הוא אמר שהתוכנית תכלול היפרדות מעזה וממספר קטן של יישובים בשומרון. שרון שב והדגיש שהתוכנית נתמכת על-ידי ארה"ב, והוסיף שהתוכנית תתבצע בתיאום מצרים, ירדן ומדינות אירופה.

 

נערך לקרב הפוליטי

 

ברקע ההיערכות לתוכנית המדינית החלופית, נערך ראש הממשלה לקרב הפוליטי בממשלה, שבה יש לשרון רוב דחוק. כדי להימנע מ"מארבים פוליטיים" החליט שרון לפסוח באלגנטיות על פני ישיבות סיעת הליכוד, סיעת שינוי ועל ישיבת ועדת החוץ והביטחון בכנסת.

 

היום צפוי שרון להיפגש עם שר החוץ, סילבן שלום, שהוגדר כ"לשון מאזניים" בספירה ראשונית של יחסי הכוחות בממשלה. השר נתניהו עדיין לא זומן לפגישה עם ראש הממשלה. בסביבת שרון מעריכים שהשרים ישמרו את הקלפים קרוב לחזה עד למועד ההצבעה ביום ראשון.

 

במפלגת העבודה מתחדדות המחלוקות בנוגע להצטרפות לממשלת אחדות. יו"ר מפלגת העבודה, שמעון פרס, אמר כי ראש הממשלה לא הציע לעבודה להצטרף לממשלת אחדות, וכי אין בכוונתו להציע זאת. "אני יודע להבחין בין מלל לעשייה. לא הוצעה לנו ממשלת אחדות ושרון לא הולך להציע זאת. הוא רוצה להשאיר את הממשלה הנוכחית".

 

"אל תקנאו בממשלת הליכוד. תנו להם לעשות לבד את היציאה מעזה, אפילו חלקית. לא אכפת לי שיורידו התנחלויות גם בלעדינו, אך אני בספק אם יעשו זאת".

 

חיים רמון: אמליץ להצטרף לממשלה

 

פרס אמר עוד כי אם יציעו למפלגת העבודה להצטרף לממשלה, הוא יציע שהמשא ומתן יתחיל דווקא בנושא החברתי. לדבריו, "את מדיניות נתניהו - לא נקבל".

 

חבר הכנסת, חיים רמון, אמר כי ימליץ למפלגת העבודה להיכנס לממשלה, אם יחליטו המפלגות הימניות לעזוב את הממשלה בעקבות הצגת תוכנית ההתנתקות בממשלה. פרס ורמון דיברו מול חברי מרכז עם אחד, שאישרו ברוב גדול את האיחוד בין עם אחד לעבודה.

 

יו"ר עם אחד, עמיר פרץ, אמר כי "מול הקואליציה ההזויה של לפיד, איתם וליברמן שמוליכה אותנו להרס חברתי ולעם של עשירים ועניים ולמדיניות הזויה של כיבוש, אין לנו לוקסוס, אלא לייצר אלטרנטיבה". מחר צפויות שתי הסיעות לקיים ישיבה משותפת בכנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באובאו
הקרב על התוכנית. שרון
צילום: באובאו
צילום: אורי פורת
הזירה עוברת לליכוד
צילום: אורי פורת
צילום: אלכס קולומויסקי
כיצד יצביע? נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: ישראל הדרי
לשון המאזניים. סילבן שלום
צילום: ישראל הדרי
צילום: סבסטיאן שיינר
פרס. עושה שרירים
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: שאול גולן
רמון. ימליץ להצטרף
צילום: שאול גולן
מומלצים