שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  קרב בכנסת: בראל נגד פדרבוש
  הכתבת המודחת של ערוץ 1 תקפה את המנכ"ל בדיון בכנסת: "יש משטר טרור ברשות השידור". זה לא נשאר חייב והגיב: "את שקרנית"

  עימות בכנסת בין מנכ"ל רשות השידור יוסף בראל לבין כתבת הרווחה המודחת, אורלי וילנאי פדרבוש.

   

  הבוקר (ב') נערך בוועדה לביקורת המדינה דיון בבקשה לחוות דעת ממבקר המדינה על סכנה לפוליטיזציה ברשות השידור. במהלך הדיון התפתח עימות בין השניים. "מאז שנכנס המנכ"ל הנוכחי לתפקיד יש משטר טרור ברשות", אמרה וילנאי, "זה לא שהממשלה היא שבאה לידי ביטוי בשידור, אלא מי שהמנכ"ל חפץ ביקרו. אני הכתבת היחידה שהיה לה אומץ לצאת נגדו, אבל שתדעו, כל הכתבים הבכירים מקבלים הנחייה לשנות, לערוך או להוסיף לפי מה שאומר להם המנכ"ל. יש מנהלים ברשות שלא מסוגלים לתת גב לחופש העיתונאי".

   

  וילנאי טענה כי התופעה חוצה מפלגות ונתנה כמה שמות שמהווים "מומלצים" של המנכ"ל, כדוגמת נשיא המדינה משה קצב, וחברי הכנסת משה כחלון וזהבה גלאון. "אלה אנשים שהמנכ"ל חפץ ביקרם ויש הוראה להכניס אותם לשידור", אמרה, "העיתונאים כבר מצנזרים את עצמם. אני הבאתי את הכתבות מהשטח, לא שיניתי את העובדות".

   

  וילנאי הוסיפה גם כי "היום אין כתב שטחים, כדי שלא ידעו את האמת ויש כתב רווחה מבוהל בגלל מה שקרה לי. לגיטימי שפוליטיקאים יתלוננו, אבל תמיד ברשות היה גב. היום אין חופש, יש אווירת אלימות וכתבים לא יכולים לתפקד". עו"ד אלדד יניב שמייצג את פדרבוש אמר כי כאשר תוכן השיחות בינה לבין מנהליה, אותן הקליטה, יחשפו בבית המשפט "לא יהיה בן אדם אחד בישראל שיעז להכחיש את הדברים. וילנאי פוטרה בגלל שפגעה ב'גדולי האומה ביבי ושטרית', כפי שקרא להם בראל".

   

  "הפכה לפרשנית"

   

  יורם כהן, מנהל החדשות, אמר בדיון: "לאורלי וילנאי מעולם לא ניתנה הוראה לא לעשות כתבה מסויימת, נהפוך הוא, אני זה שדחפתי אותה לעשות כמה שיותר כתבות חברתיות, אבל ביקשתי ממנה להקפיד ולעבוד על פי הכללים, להביא תגובה. היא מתחה ביקורת והפכה לפרשנית וחרגה מתפקידה ככתבת, אמרתי לה, אורלי אני דואג לעתידך, את חורגת מהנהלים, נצטרך לפגוע בך. אורלי לא עשתה זאת, היא חשבה שהיא פרשנית והובהר לה אלף פעם שהיא כתבת. אני חייב לציין כי המנכ"ל בראל כל הזמן אומר לי כי אנחנו חייבים להיות אובייקטיבים".

   

  יניב אמר בתגובה למנהל הטלוויזיה: "אתה אמרת לאורלי וילנאי שהיא מסקרת את קריית ירושלים ואסור לה לסקר נושאי רווחה בירושלים". כהן הגיב: "אורלי ביקשה תפקידי הגשה והיתה מוכנה לוותר על הדגל החברתי לטובת זה". אורלי: "אתה שקרן", וכאן התערב בראל ואמר: "את שקרנית".

   

  בראל הדף את האשמות בדבר פוליטיזציה ברשות ונתן דוגמה שאירעה לפני שנתיים כאשר הוגשה תלונה על הטרדה מינית מצד בכיר ברשות השידור, "למחרת

  הכותרת בעיתונים היתה כי הבכיר לא יכול לסבול את התערבות ראש הממשלה ברשות. כל כישלון של מישהו הופך מיד לפוליטי. מאז שאני מנכ"ל לא היתה פעם אחת שצנזרתי כתבות, כל אחד שיש לו בעיות עם מנהליו ישר אומר פוליטיקה. המשחק הפך למפחיד. הכתבת שיושבת כאן כצדיקת הדור שיקרה מרואיינים יותר מפעם אחת. מעולם לא ישבתי עם ראש הממשלה ומעולם לא שוחחתי איתו בטלפון, זאת עובדה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ששון תירם
  עוזר לפוליטיקאים? בראל
  צילום: ששון תירם
  צילום: חיים זיו
  משקרת? וילנאי
  צילום: חיים זיו
  7 לילות
  מומלצים