שתף קטע נבחר

ממשלת המיעוט של שרון תלויה ב"ניסן של סלומיאנסקי"

רק 59 חברי כנסת נענים לראש הממשלה אריאל שרון החל מהבוקר, יחד עם עוד 2 ח"כים שנותנים לו "רשת ביטחון". על שרון לצלוח חודשיים של הצעות אי אמון - עד לפגרה המיוחלת. והכל תלוי בעמידותו של ח"כ ניסן סלומיאנסקי מהמפד"ל, שהפך ל"גולדפרב" של שנות ה-2000, האיש שבכוחו להטות כנסת שלמה. בינתים החלו פעילים מגוש קטיף במסע שכנוע בקרב חברי מרכז המפד"ל

"פעם זו היתה זאת המיצובישי של גולדפרב - עכשיו זה הניסן של סלומיאנסקי" - זו האמירה הנפוצה היום (ד') בכנסת, שמלמדת על מצב ממשלת המיעוט של ראש הממשלה, אריאל שרון.

 

ומדוע שרון תלוי בח"כ מהמפד"ל? משום שניסן סלומיאנסקי, קמב"ץ מועצת יש"ע לשעבר וחברו של השר זבולון אורלב, עומד במסכת לחצים כבדה. במידה ובסופו של דבר ייכנע ללחצים ויצטרף ל"פורשים" אפי איתם ויצחק לוי - יהפכו השלושה לסיעה (מכיוון שאיתם הוא עדין יו"ר המפד"ל) ויצטרפו לאופוזיציה נגד שרון, יחד עם קבוצת המורדים בליכוד. סיעה מתנגדת מסוכנת לשרון הרבה יותר משני חברי כנסת "צפים".

 

בינתיים, החלו פעילים מגוש קטיף לפעול בקרב חברי מרכז המפד"ל, כדי לשכנע אותם לפרוש מהממשלה - באותה שיטה שעבדה בקרב מתפקדי הליכוד. אחד ממארגני המבצע אמר ל-ynet: "זה קשה יותר ממבצע השכנוע שעשינו בקרב מתפקדי הליכוד, שכן מדובר ב-1000 איש בלבד, שכל אחד מהם הוא פוליטיקאי קטן, מלא באינטרסים".

 

 


יחסי הכוחות בכנסת

 

רק 59 חברי כנסת, על הנייר, תומכים כעת בממשלת שרון. מולם ניצבים 59 חברי אופוזיציה, ושני חברי הכנסת דוד טל מעם אחד ומיכאל נודלמן מהאיחוד הלאומי, שתומכים לפי שעה בשרון מבחינה מדינית ונותנים לו "רשת ביטחון". המטרה הראשונה במעלה של ראש הממשלה - היא לשרוד בשלום את הצבעות האי אמון עד ליציאת הכנסת לפגרת הקיץ, בעוד חודשיים.

 

שתי עובדות יסייעו לשרון: על פי החוק החדש, סיעה שמגישה אי אמון צריכה להציג אלטרנטיבה. בכנסת אין הסכמה לגבי מועמד חלופי. שמעון פרס ואלי ישי, ראשי המפלגות הגדולות ביותר שבאופוזיציה, לא יכולים לזכות בקולותים של 61 ח"כים. לכך יש להוסיף את העובדה לפיה חברי הכנסת חוששים מאפשרות של בחירות - ויעדיפו לשמור על כסאותיהם. רבים יעדיפו לבלוע את ההתנתקות מרצועת עזה רק לא להתנתק מהכיסא.

 

זאת באשר לנושא המדיני-ביטחוני - אבל הצעות חוק של האופוזיציה בנושאים כלכליים חברתיים, יעברו מעתה בקלות יחסית מול הקואליציה השבירה.

 

מי יקבל את התיק של הנדל?

 

במסדרונות הכנסת החלו לספור את תיקי השרים והסגני שרים שהתפנו בשבוע האחרון. מקורביו של השר אורלב לא מסתירים את העובדה שאמש, בפגישה עם שרון, עלתה סוגיית סגן שרת החינוך, התפקיד ש"פינה" צבי הנדל ושלט למעשה על התקציבים המופנים למוסדות החינוך של המפד"ל.

 

גורמים באיחוד הלאומי אמרו בזעם בתגובה: "אורלב עוקר את הנדל מביתו (הוא תושב גוש קטיף שברצועה - א.מ.) על מנת לרשת ממנו את התפקיד". במפלגה טוענים כי "אורלב וחבורתו לא יעמדו בלחצים שיבואו מהשטח, והיצמדותם לכיסא זמנית בלבד - בעיקר זו של סלומיאנסקי".

 

סלומיאנסקי מכחיש בתוקף כי הוא מעוניין בתפקידו של הנדל: "אלו שמועות. לא היו דיבורים וסיכומים בנושא ביני לבין אף גורם אחר. במצב הנוכחי, לא אקבל עלי שום תפקיד".

 

התיק המעניין עוד יותר הוא תיק השיכון של אפי איתם, המשרד היחיד שהעביר תקציבים להתנחלויות ביד רחבה (כפי שחשף גם דו"ח מבקר המדינה האחרון). ראשי ישובים ביו"ש, הסובלים מסגירת ברזי התקציבים במשרדים אחרים, חוששים שגם המשרד הזה יהפוך ל"עוין". גם בזה מאשימים חלק מהם את איתם על שנטש את המערכה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרון. רק 59 ח"כים
צילום: איי פי
צילום: אתר הכנסת
סלומיאנסקי. הניסן
צילום: אתר הכנסת
אורלב. התיק של הנדל
צילום: חן מיקא
איתם. מה עם השיכון?
צילום: חן מיקא
צילום: אתר הכנסת
אלכס גולדפרב. זוכרים?
צילום: אתר הכנסת
מומלצים