שתף קטע נבחר

לפיד מעריך: "העבודה תצטרף לממשלה - עוד לפני הפגרה"

לדברי שר המשפטים לפיד, "אני מניח שהעבודה תצטרף, בייחוד אם היועץ המשפטי מזוז יחליט שלא להעמיד את שרון לדין. אני לא יודע מה הוא יחליט, ואין בדבריי כדי לרמוז לכאן או לכאן. אני מניח שהעבודה תצטרף עוד לפני הפגרה, ואנו נהיה לשון המאזניים". אולמרט מצדו, "מעדיף את המפד"ל בקואליציה על פני העבודה". בינתיים, יו"ר סיעת המפד"ל סלומיאנסקי אומר שתנועתו תפרוש מהקואליציה בתוך שבועיים, בעקבות הדיווח כי בעוד חודשיים יתחיל פינוי המתנחלים

יו"ר שינוי, השר יוסף (טומי) לפיד, העריך אמש (ה') בישיבת מועצת שינוי בתל-אביב כי המשבר הפוליטי הנוכחי יסתיים בצירופה של מפלגת העבודה לממשלה - לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, יחליט שלא להגיש כתב אישום נגד שרון.

 

לפיד אמר: "אני מניח שהעבודה תצטרף, בייחוד אם מזוז יחליט לא להעמיד את שרון לדין. אני לא יודע מה הוא יחליט ואין בדבריי כדי לרמוז לכאן או לכאן. אני מניח שהעבודה תצטרף עוד לפני הפגרה, ואנו נהיה לשון המאזניים".

 

לפיד הוסיף: "אני נלהב פחות עכשיו מכניסת העבודה לממשלה, בגלל הצטרפותו של עמיר פרץ שיכול להפריע לתוכניות הכלכליות, ולמרות זאת - אשמח אם יצטרפו. נמצא את הדרך לנטרל את השפעת השמאלנים בעבודה".

 

לדברי לפיד, בשנה האחרונה השתנתה הכלכלה מקצה לקצה: "לקחנו סיכון עצום כשנרתמנו לתוכנית הזו. כעת הכלכלה הזו מתחילה לצאת מהחור השחור וכל עם ישראל, בייחוד מעמד הביניים, נהנה מפירות המהלך הזה. זאת כלכלת שינוי ולא כלכלת הליכוד".

 

בפנייה לחברי מועצת שינוי אמר לפיד: "רבותיי, אתם מהמרים על הסוס הנכון, אני גאה להיות היו"ר שלכם, ואני מבטיח שנמשיך להיאבק". עוד אמר לפיד כי הוא מעריך שבבחירות הבאות שינוי תהיה המפלגה השנייה בגודלה בישראל.

 

יורם דורי, יועץ התקשורת של שמעון פרס, אמר בתגובה, כי "מוטב שלפיד יסתכל במראה ויראה כיצד הממשלה בה הוא חבר ובהשגיה החברתיים הוא מתפאר, דירדרה מאות אלפים לסף העוני, והרסה כמעט לכל המעמד הבינוני את החלום הישראלי של התקדמות וחיים בשגשוג וברווחה תוך סולידריות חברתית".

 

אולמרט: מעדיף את המפד"ל

 

במקביל, השר אהוד אולמרט אמר היום כי הוא מעדיף את המפד"ל בקואליציה - על פני העבודה.

 

במפגש עם חברי לשכת המסחר והתעשייה בבאר-שבע, אמר אולמרט: "בשום פנים ואופן אני לא מעדיף את העבודה על המפד"ל. אני מעדיף בראש ובראשונה את המפד"ל, ואני מקווה שהמפד"ל תישאר שותפה בקואליציה. אני מקווה שלא ייווצר צורך שהתלות במפלגת העבודה תהיה בלתי-נמנעת. יחד עם זאת, אם מפלגת העבודה תצטרף לקואליציה, שבה חברה גם המפד"ל, אני לא אראה בזה פסול. אבל קודם כל אני רוצה את המפד"ל".

 

בנוגע לפיצויים מוקדמים למתיישבי גוש קטיף, שיצהירו על רצונם לעזוב כבר עכשיו אמר אולמרט: "כל מתיישב שיבוא עכשיו על בסיס החלטת הממשלה, ויגיד שהוא רוצה לקבל מקדמה כדי להיערך לאפשרות של עזיבה, אני חושב שצריך להיענות לו".

 

הפרסומים על מו"מ לפינוי מסעירים את המפד"ל

 

בינתיים, הזירה הפוליטית הוסיפה להתחמם היום, כאשר סגן השר הפורש, ח"כ יצחק לוי, מהמפד"ל קרא לחבריו לסיעה לשקול מחדש את "מידת התבונה האידאית והפוליטית של תמיכתם בממשלה, לאור העובדה שבמשרד המשפטים נעשו כבר פניות מעשיות למשא ומתן עם מתיישבים".

  

לטענת לוי, סקרים שפורסמו לאחרונה מגלים כי קיים רוב עצום התומך בפרישה מהממשלה בקרב תומכי המפד"ל. השר הפורש, אפי איתם, אמר הבוקר בראיון ל-ynet: "אני מניח שחבריי לסיעה יבואו בעקבותיי".

 

יו"ר סיעת המפד"ל, ח"כ ניסן סלומיאנסקי, אמר בתגובה: "אם הפרסום כי תהליך הפינוי מגוש קטיף יחל בתוך חודשיים ויסתיים בספטמבר 2005 - סיעת המפד"ל תהיה מחוץ לקואליציה כבר בעוד שבועיים".

 

גם חברת הכנסת גילה פינקלשטיין מהמפד"ל, אמרה: "לא דמוקרטי ולא חוקי לדון בפיצויים למתיישבים לפני דיון בממשלה על פינוי היישובים. לא ייתכן שייקבע מועד לפינוי לפני מתן תשובות ברורות למיגור הטרור", הוסיפה.

 

שר האוצר, בנימין נתניהו, אמר אחר הצהריים כי הידיעות בדבר הקדמת הפינוי אינן מדוייקות. לגבי המשא ומתן המתנהל עם המתנחלים, אמר נתניהו כי הנושא מעוגן בהסכם הפשרה שנחתם בתוך הליכוד. נתניהו אמר את הדברים בעת סיור שערך ביישובי המועצה האזורית מבואות חרמון.

  

בתוך כך, אמרו ל-ynet שרים שהתנגדו להתנתקות בממשלה: "לא ניתן להתעורר עכשיו ולמתוח ביקורת על הענקת מקדמה כספית למי שמוכן להתפנות. את הביקורת יש למתוח על עצם העברת התוכנית.

 

"עם זאת", על פי השרים, בפירוש לגיטימי להכין תוכניות לאחר שהתקבלו החלטות אופרטיביות בממשלה בנושא הזה, זאת למרות ההחלטה שלפני פינוי בפועל תבוא הצבעה נוספת".  

 

 

ברונפמן: שרון רציני, צריך לגבות אותו

 

חבר הכנסת רומן ברונפמן (יחד) אמר כי פרסום לוח הזמנים לביצוע תוכנית ההתנתקות מלמד על רצינות כוונותיו של ראש הממשלה, אריאל שרון. ברונפמן הוסיף כי "כאופוזיציה אחראית ושקולה, הרוצה בטובת המדינה בראש ובראשונה, נגבה את ראש הממשלה במהלך זה".

 

חבר הכנסת אריה אלדד (האיחוד הלאומי) אמר בתגובה לפרסום על הליכי הפיצויים לתושבי גוש קטיף שהחלו היום: "שרון ראש ממשלת המיעוט לא עוצר באדום גם כשעל הקו האדום הזה הוא ממיט אסון על עצמו ועל ממשלתו".

 

"הוא לועג לנתניהו, שלום ולבנת ואורלב, יורק לפרצופם של בוחריו ואם שרי ממשלתו והכנסת לא יעצרו אותו, הוא ידרוס את כולנו", הוסיף.  

 

חבר הכנסת אופיר פינס מהעבודה אמר כי תוכנית הפינוי מרצון ומתן "מקדמת פיצויים" חייבת להיות זמינה לכל מתנחל ולא רק לאלה המצויים בתוכנית ההתנתקות. לדבריו, אם זה לא יהיה כך - ייפנו מתנחלים לבג"ץ. 

 

עוד הוסיף ח"כ פינס, כי בתקופה האחרונה פנו אליו מתנחלים רבים כולל מתנחלים מרצועת עזה שמעוניינים בפינוי מיידי ללא צורך להמתין לסוף 2005.

 

 

מופז הקים "צוות התנתקות"


נצרים התנחלות
התנחלות. צילום: אי.פי

 

שר הביטחון, שאול מופז, הורה היום להקים צוות מיוחד בראשות האלוף במילואים עמוס גלעד, ראש המטה המדיני-בטחוני במשרד הביטחון כדי לקיים דיאלוג עם מצרים בנוגע למעורבות המצרית בנושא תוכנית ההתנתקות. זאת, במסגרת דיון שעסק בתוכנית ההתנתקות, בהשתתפות ראשי מערכת הביטחון.

  

בהתייחסו להתנחלויות המיועדות לפינוי לפינוי בעזה ובצפון השומרון, אמר השר מופז כי כל עוד יימצאו ישראלים במקומות אלה, ישראל תמשיך לספק להם את מלוא ההגנה.

  

ביום שלישי הבא תתכנס ועדת מנכ"לים לעניין התוכנית, בראשות מנכ"ל משרד המשפטים אהרון אברמוביץ', כדי לקבוע את אמות המידה למתן פיצויים למתנחלים שיפונו. ל-ynet נודע כי רק בשבוע הבא ייקבעו נהלי המו"מ על הפיצויים ונהלי עבודה ופנייה אל הוועדה ממתנחלים המעוניינים בפינוי. 

 

בוועדה יישבו גם מנכ"ל משרד המסחר והתעשייה, מנכ"ל משרד החקלאות, נציג משרד האוצר ונציג משרד ראש הממשלה. 

 

במידת הצורך תזמין הוועדה מתנחלים המיועדים לפינוי מבתיהם כדי לשמוע את דברם ובתוך כך ינסו חברי הוועדה לגבש הצעת חוק שתהיה מוסכמת על כולם. ואולם הוועדה לא תיתן פיצויים פרטניים למתנחלים כיוון שתפקידה לגבש הצעת חוק שתועבר לאישור הממשלה ואם תאושר שם - תועבר לאישור הכנסת.  

 

השר אורלב מהמפד"ל שוחח היום עם השר לפיד על הפרסומים אודות הפיצויים. לפיד אמר שכל תשלום פיצויים מחייב מסגרת משפטית.

 

אורלב אמר בעקבות כך כי לכל הידיעות שהופצו היום אין כל בסיס משפטי, "וכנראה שיש בעלי עניין שרוצים ליצור תמונה שהפינוי הוא עובדה מוגמרת".


פורסם לראשונה 10/06/2004 13:19

 

בהכנת הידיעה השתתפו ארצי חלפון וטל רוזנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
מעריך. לפיד. ארכיון
צילום: עמית שאבי
צילום: איי אף פי
ייכנס בקרוב? פרס. ארכיון
צילום: איי אף פי
צילום: אתר הכנסת
סלומיאנסקי. "בתוך שבועיים"
צילום: אתר הכנסת
צילום: אתר הכנסת
פינקלשטיין. "זה לא דמוקרטי"
צילום: אתר הכנסת
צילום: אתר הכנסת
ברונפמן. שרון רציני, צריך לגבות אותו
צילום: אתר הכנסת
צילום: איי פי
שרון. העגלה יצאה לדרך, בלי הימין
צילום: איי פי
מומלצים