שתף קטע נבחר

דו"ח: אלימות והזנחה כללית בפנימיית "הדסים"

כפר הנוער "הדסים" שבשרון זכה לביקורת נוקבת בדו"ח משרד החינוך שקובע: "התלמידים מסתובבים מחוץ לכיתות במשך היום, הצוות לא מצליח להשתלט על מעשי אלימות וונדליזם של בני הנוער". מנהלת הכפר הודיעה על התפטרותה

כך חולפת תהילת עולם: דו"ח של משרד החינוך, המתפרסם הבוקר (יום ו') מותח ביקורת חריפה על הנהלת פנימיית "הדסים" שבשרון. בכפר הנוער "הדסים" לומדים 1,267 תלמידים בחטיבת הביניים ובבית הספר התיכון.

 

על פי הדו"ח, הנהלת בית הספר מבטלת החלטות של המועצה הפדגוגית, בנוגע להמשך לימודם של חניכים, ללא התייעצות עם צוות בית הספר.

 

"עשרות תלמידים, בעיקר מהחטיבה העליונה, מסתובבים בחוץ במשך היום ואינם נכנסים לכיתות. בקרב התלמידים יש תחושה שאין כלפיהם יחס חיובי או אמונה בהם מצד הצוות. קיימת חשדנות של צוות המורים כלפי מנהלי הכפר, שמעמיס על חשבון בית הספר הוצאות מיותרות", כך קבעה ועדת משרד החינוך. 

 

עוד נכתב בדו"ח: "מורים נמצאים בחוסר ודאות באשר לעתידם. המורים טוענים כי אוכלוסיית התלמידים השתנתה יחסית לעבר, אולם בית הספר טרם התאים עצמו לשינוי. נסגרו מערכות שהעניקו תמיכה טיפולית, ונתנו מענה לאוכלוסייה החלשה. אין בהירות באשר להגדרת בעלי תפקידים בכפר, אין תוכנית חינוכית שנתית לבית הספר, והרשויות לא השקיעו בטיפוח המוסד".

  

בדו"ח מצויין אמנם כי בית הספר הצליח לרשום הצלחות ניכרות בתחומי הספורט, התרבות ובבחינות הבגרות, אולם הישגים אלה עומדים בסכנה לנוכח המצב הקיים בבית הספר, שמאופיין בחוסר ודאות, נשירה, אלימות ומעשי ונדליזם.

 

בדו"ח ממליצה הוועדה למנהלת הכפר למצוא את הדרכים לעבוד בשיתוף פעולה עם צוות בית הספר, בתחומי תקציב, כוח אדם ומדיניות בכל התחומים. כמו כן, ממליצים לאכוף על התלמידים כללי משמעת בשיתוף מועצת התלמידים, כך שיקבלו על עצמם אחריות.

 

הוועדה גם בחנה את הפנימייה ב"הדסים", ומצאה כי אין תורה חינוכית ברורה, תחומי האחריות והסמכות לבעלי התפקידים השונים בפנימייה לא ברורה, אין מסר ברור לחניכים, כמו גם מנגנון השעייה והרחקה, וחניכים מתקבלים, למרות שנדחו על-ידי ועדת הקבלה.  

התלמידים נמצאים בפנימייה שעות רבות ללא השגחת מבוגר, ועל כן קיימת אפשרות שהחניכים אינם מוגנים ביום ובלילה.

 

בבדיקת הצוות הייעוצי והפסיכולוגי בכפר, קבעה הוועדה כי ההערכה הכללית היא שהמקום נתון במשבר. הצוות הטיפולי מתאר מצב הולך ומידרדר, ובסוף השנה שעברה עזבו כל העובדות הסוציאליות מתוך תחושה של תסכול וחוסר יכולת לתת מענים לצרכי הילדים.

   

"כאוס והיעדר כיוון"

 

מנכ"לית משרד החינוך, רונית תירוש, כתבה בעקבות הדו"ח ליחיאל שילה, ממלא מקום מנהל המינהל לחינוך התיישבותי ועליית הנוער: "הדו"ח הזה הוא מהחמורים שקראתי. גם הניסוחים הקשים בהם משתמשים חברי הוועדה בסעיף המסקנות, כמו כאוס, היעדר כיוון, היעדר מנהיגות, הם יוצאי דופן בחומרתם".

 

בתגובה לדברים נמסר מכפר הנוער בתגובה: "מנהלת כפר הנוער, חנה אשכנזי, הודיעה לפני מספר ימים להנהלת ויצ"ו על בקשתה לשחררה מתפקידה בעקבות הדו"ח.

 

"ערערתי על מסקנות הוועדה שפעלה בכפר בזמן שהיה נתון בעיצומו של משבר עקב מתקפת תקשורת. צר לי על שהמסקנות הוגשו למנכ"לית לפני בדיקה נוספת- חוזרת שהייתה משקפת את המצב לאשורו" אמרה המנהלת.

 

מנהל האגף לחינוך פורמאלי ובלתי פורמאלי בויצ"ו העולמי, יוסי נאור, אמר כי בכוונת הארגון ללמוד ברצינות הראויה את מסקנות הוועדה ולפעול ליישומן במהירות האפשרית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
כפר הנוער הדסים
צילום: מאיר פרטוש
צילום: סבסטיאן שיינר
הנערים לא נכנסים לכיתות (ארכיון)
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים