שתף קטע נבחר

הצוערים נשלחו למשימה: להכיר את האתיופים

בצה"ל הוחלט לנסות ולהעמיק את יכולת ההבנה של מפקדים לחייליהם העולים. קבוצת צוערים נשלחה למרכז קליטה באשקלון, שמעה על ההיסטוריה של בני העדה האתיופית, אכלה מאכלים מסורתיים ואפילו רקדה לצלילי מוסיקה ייחודית

"הכר את החייל האתיופי": צוערי מערך גיבוי הלחימה בצה"ל עברו אתמול (א') יום עיון ראשון מסוגו, שנועד להעמיק את הידע וההבנה של קצינים לחיילים עולים מאתיופיה.

 

הצוערים, שנמצאים בעיצומה של תקופת ההכשרה לקראת פיקוד בטירונות כלל צה"לית, ביקרו במרכז קליטה באשקלון, במהלכו שמעו על מנהגי העדה, ו"הדרך הנכונה" להתנהג עם החיילים מבני העדה בעתיד. הם גם טעמו מהקפה המסורתי ואפילו רקדו לצללי מוסיקה אתיופית.

 

הצוערים, ממערך גיבוי הלחימה (מג"ל) של מפקדת זרוע היבשה, הגיעו למרכז הקליטה "בית קנדה" באשקלון למפגש עם העולים ועם מנחים מקצועיים בתחום. "הכרת מאפייני החייל העולה, רקע, מנהגים ונורמות התנהגות, יוכלו לעזור למפקד המחלקה לשלב את החייל בצה"ל בצורה מיטבית", הסביר סרן מושי סולימני, ראש מדור פיתוח אגף ההדרכה במג"ל, "כך גם יוכל המפקד למצות את מירב הפוטנציאל הטמון בחייל".

 

במהלך היום עברו הצוערים מספר סדנאות והרצאות על העולים מאתיופיה ודרום אמריקה המתגוררים במרכז הקליטה "בית קנדה" בעיר.

 

אוריאנה חדד, רכזת חינוך, חברה ותרבות במרכז הקליטה סיפרה כי "החיילים שמעו מפי אנשי מקצוע על דילמות שונות שעימן יאלצו להתמודד, כך למשל להסביר לחייל האתיופי את חשיבות השירות הצבאי לעומת בקשה שלו לצאת לביקור משפחה; כיצד להתמודד עם בעיות תנאי-שירות; כיצד להתכונן לקראת ביקור בית במשפחה אתיופית ובכלל - קודים שונים בהתנהגות שמתאימים לבני העדה".

 

הצוערים, הוסיפה חדד, שמעו גם סקירה מקיפה מפיו של מיכה פלדמן, יועץ הסוכנות לענייני אתיופיה. פלדמן, שהיה שותף להכנות למבצע שלמה, סיפר להם על ההיסטוריה של העולים. "הצוערים גם שמעו הרצאות בנושא מנהגים בעדה האתיופית וגם על השתלבותם בארץ מפי אנשי מרכז הקליטה".

 

"בגלל חוסר מודעות"

 

בצה"ל הסבירו כי המקרים בהם נתקלו בשנים האחרונות במהלך הטירונות בהם היו מעורבים חיילים עולים לבין מפקדיהם, נבעו בעיקר מחוסר המודעות של המפקדים לצרכים של העולים. "מחלוקות שונות שהתגלו בין העולים למפקדים היו נפתרות בנקל אילו המפקדים היו מודעים יותר לחיילים הניצבים מולם", אמרו.

 

ביום העיון שנערך בשיתוף עם הסוכנות היהודית השתתפו עולים מדרום אמריקה ומצפון אפריקה, אולם עיקר ההתמקדות הייתה בקרב העולים האתיופיה.

 

כדי שצוערים יכנסו לאווירה בצורה מושלמת, עם סיום פרק ההרצאות, הם הוזמנו למעין ערב פולקלור שאירגנו עבורם ילדים מבני נוער מקרב העדה המתגוררים במרכז הקליטה. הילדים הביאו את הבגדים האופיינים לעדה, מאכלים, ואף הסבירו להם על שתיית קפה ה'בונה' המסורתי, ולבסוף הצוערים אפילו רקדו לצלילי מוסיקה אתיופית. לאחר מכן הם ביקרו בדירה של משפחה, עוד מיזם שנועד לתת למפקדים העתידיים כלים נכונים בפיקוד על חיילים אתיופים.

 

סרן סולימני ציין כי בעתיד יש כוונה להפוך יום זה לחלק מנושאי הלימוד הקבועים של ההשלמה החילית לצוערי מג"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
מסע היכרות (ארכיון)
צילום: חיים הורנשטיין
צילום: איי אף פי
משימה מסוג אחר (ארכיון)
צילום: איי אף פי
מומלצים