שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ארה"ב: הצעת חוק לאסור על העתקת תוכנות פיראטית
  קבוצת סנטורים בראשותו של הרפובליקני אורין האטץ', הגישה השבוע הצעת חוק שתתיר לאמנים וחברות מוזיקה לתבוע יצרני תוכנות שיתוף קבצים. המבקרים: "ההצעה תביא לעצירת הטכנולוגיה"

  קבוצה של סנאטורים אמריקנים הגישו ביום ג' הצעת חוק, שתתיר לאמנים וחברות לתבוע יצרנים של תוכנות שיתוף קבצים (Peer To Peer או P2P), ותאסור על העתקת תוכנות "המעודדות" הפרת זכויות יוצרים, כך מדווחת סוכנות הידיעות IDG.

   

  יו"ר הוועדה המשפטית בסנאט, הסנטור הרפובליקני מיוטה אורין האץ', טען כי הצעת החוק מתמקדת בחברות המפיקות רווחים מעידוד ילדים ובני נוער

  להפר זכויות יוצרים. "זה לא חוקי ולא מוסרי לעודד צעירים לבצע פשעים. כמה חברות חושבות שיוכלו להרוויח מכך שהם מפתות ילדים לגנוב", מסר בהודעה.

   

  האץ' הוא זה בחודש מרץ הגיש הצעת חוק, שיאפשר למשרד המשפטים להגיש תביעות אזרחיות נגד משתפי קבצים, תוך החמרת העונשים שיוטלו על מפירי זכויות יוצרים. אז טען כי מפעילי רשתות שיתוף הקבצים שותפים ב"קונספירציה", ומפתים ילדים ובני נוער באמצעות סרטים, שירים ופורנוגרפיה ללא תשלום. באמצעות "החיילים" שגייסו, חברות שיתוף הקבצים מנסות לאלץ את תעשיית הבידור לאמץ את הרשתות שלהן כערוץ הפצה ומקור הכנסות.

   

  מברכים ומבקרים

   

  בעוד שהתאחדות חברות המוזיקה בארה"ב, ה-RIAA, מברכת על החקיקה, ה-P2P United, גוף המייצג יצרני תוכנות שיתוף הקבצים כמו BearShare, גרוקסטר, eDonkey, מורפיאוס ואחרות, הגדיר את ההצעה כ"מדיניות ציבורית איומה". ה-P2P United ומבקרים אחרים של הצעת החוק, טוענים כי היא עלולה לשים קץ לפיתוח טכנולוגי עתידי של P2P, המשמש לא רק להפרת זכויות יוצרים אלא גם לפעילויות לגיטימיות.

   

  ה-RIAA שיבחה את החקיקה, אותה כינתה ממוקדת, ומסרה בהודעה כי "הצעת החוק שמה את הדגש על אותם הפלחים הרעים שלקחו בשבי טכנולוגיה מבטיחה כדי להופכה לאמצעי בלתי חוקי שמייצר רווחים". על פי RIAA, הצעת החוק באה לתמוך בשימושים הלגיטימיים של טכנולוגיית P2P, ורוצה לאסור על השימושים הבלתי חוקיים שלה.

   

  בין התומכים בהצעת החוק כמה מהסנאטורים החזקים בממשל האמריקני, בהם מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט מטנסי, ביל פריסט, מנהיג הדמוקרטים בסנאט מדרום דקוטה, טום דאשל, והדמוקרט מוורמונט פטריק ליהי.

   

  הצעת החוק אינה כוללת עונשים חדשים על עבירות של זכויות יוצרים אלא מרחיבה את רשימת הגופים והאנשים אותם ניתן לתבוע בגין הפרת זכויות יוצרים. הסטנדרט עליו היא מבוססת מציע כי "אדם סביר" יוכל לתבוע נותני שירות או יצרני מוצר ה"מסייע, מעודד, משכנע או מסית" להפרת זכויות יוצרים.

   

  הקנסות המוטלים כיום על עברות של זכויות יוצרים מגיעים עד 30,000 דולר להפרת זכויות, ועד 150,000 דולר על הפרה מכוונת של זכויות.

   

  "ההצעה כוללנית מדי"

   

  בין המבקרים נמצאת גם Public Knowledge, קבוצה העוסקת בחוק זכויות היוצרים, שהביעה דאגה מכך שהצעת החוק כוללנית מדי, משום שהיא מתייחסת כמעט לכל הפרת זכויות יוצרים כמכוונת, בעוד שייתכן והמבצע כלל לא התכוון לגרום נזק.

   

  האץ' דחה את הטענות כי הצעת החוק שלו הופכת על פיו את חוק זכויות היוצרים הקיים ופוגעת בחדשנות הטכנולוגית. לדבריו, ההצעה מתייחסת רק לאותם היצרנים המעודדים הפרת זכויות יוצרים. הצעתו הוצגה יום לאחר הצגת הצעת חוק המתייחס אף הוא לזכויות יוצרים דיגיטליות, אולם מן הכיוון השני.

   

  ה-Personal Technology Freedom Coalition, קבוצה המאגדת חברות שונות בתעשיה, מסרה ביום ג' כי היא מקדמת את ה-Digital Media Consumers' Rights Act, חוק שתפקידו להגן דווקא על זכותם של הצרכנים לבצע העתקים של מדיה דיגיטלית לצורך שימוש אישי או גיבוי. 

   

  ה-RIAA וארגונים שונים של תעשיית המוזיקה מתנגדים להצעה, בטענה כי היא נותנת תוקף חוקי לפיראטיות. את ההצעה הגישו הסנטורים ריק באוצ'ר, דמוקרט מוואיומינג וג'ון דוליטל, רפובליקני מקליפורניה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים