שתף קטע נבחר

בלאגן בשכונה: באילו שכונות עדיף (או לא) לחיות

מה משותף לשכונת התקווה ולרמת אביב? ששתיהן מככבות ברשימת השכונות מרובות המפגעים. חברת בדק בית בדקה באיזה שכונות יש יותר מדי אנטנות סלולריות, איפה יש הכי הרבה פריצות ותאונות ואיזה אזורים חביבים על גנבי כלי הרכב. תמונת מצב

מדינת ישראל מודה כי הרשויות לא מסוגלות לאכוף את החוק בכל הקשור לקרינה הנפלטת מאנטנות סלולריות, כך עולה מתשובת המדינה לעתירה לבג"ץ נגד תוכנית המתאר הארצית לאנטנות, כפי שהתפרסם אתמול ב"ידיעות אחרונות".

 

בבדיקה שערכה חברת בדק בית, בלעדית לידיעות אחרונות, בקרב 97 שכונות שונות בערי ישראל מחיפה בצפון ועד באר-שבע בדרום העלתה כי בלמעלה ממחציתן, ב-54 מבין השכונות שנבחרו באופן מקרי, הוצבו אנטנות סלולריות ללא היתר.

 

קיומן של אנטנות סלולריות ללא היתר מתחילה להשפיע על המתעניינים ברכישת דירות בשכונות מסוימות, טוען צחי ברדוגו, מנכ"ל חברת בדק בית. מהחברה, המתמחה באספקת שירותי מידע ובדיקה לציבור רוכשי הדירות בישראל, ביקשנו לבדוק את מפת המפגעים בקרוב ל-100 שכונות ברחבי המדינה.

 

השכונות עם מספר גבוה יחסית של אנטנות סלולריות נמצאו בחיפה, בתל אביב ובקרית אונו. בשכונת הכרמל בחיפה, ובשכונת מונטיפיורי בתל אביב נמצאו 4 אנטנות בלתי מאושרות. בשכונות כרמליה בחיפה, בשכונת ביצרון בתל אביב ובשכונת קיראון בקרית אונו נמצאו 3 אנטנות בלתי מאושרות בכל אחת.

 

מתוך השכונות הנבדקות סומנו השכונות הבעייתיות ביותר. רמת הפריצות לבתי מגורים וגניבת מכוניות דורגה על פי דיווחי המשטרה לשנת 2003. אם כי יש לקחת בחשבון כי כאשר מדובר בפריצות מדובר בתופעה עונתית.

 
השכונות עם הכי הרבה מפגעים

השכונות עם הכי הרבה מפגעים
השכונה אנט' סלולריות ללא היתר רמת פריצה לבתים (1 עד 5) רמת גניבת מכוניות מספר תאונות דרכים וחומרתן
נווה זאב, באר שבע - 2.5 1.5 קלות 15, קשות -1
רובע העיר העתיק, ב"ש 1 5 3 קלות - 38, קשות - 1
שכונה א', באר שבע - 2 1 קלות 14, קשות - 1
גאולה, חיפה 1 3 3 קלות - 9, קשות - 1
רוממה החדשה, חיפה - 2 3 קלות - 6, קשות - 2
הדר כרמל, חיפה 1 4.5 3 קלות - 7, קשות - 1
טלביה, ירושלים 1 4 4 קלות - 8
רמב"ם, ראשל"צ - 5 3 קלות -2, קשות - 3
רמת חן, רמת גן - 5 5 קלות -1
תל בנימין, ר"ג 1 3 5 קלות - 5, קטלנית - 1
קיראון, קרית אונו 3 2.5 4.5 קלות - 5, קטלניות - 1
ביצרון, ת"א 3 3 4 קלות - 6
כפר שלם, ת"א - 3 4 קלות - 10
פלורנטין, ת"א 1 4.5 4 קלות - 26, קשות - 1
רמת הטייסים, ת"א 1 3 4 קלות - 14
שיכון דן, ת"א 1 4 4 קלות - 6
התקווה, ת"א 1 3 4 קלות - 12, קשות - 2
נוואה שאנן, ת"א 1 4.5 4.5 קלות - 26, קשות - 2
רמת אביב, ת"א 2 3.5 4 קלות - 7
תוכנית ל', ת"א 1 4 4 קלות - 9

הערה: הציונים בתחום הפריצות לבתי מגורים ובתחום פריצות למכוניות ניתנו בסולם יורד שבין 1 ל-5. ציון 1 מציע על תכיפות נמוכה וציון 5 על תכיפות גבוהה. הנתונים רלוונטיים ל-2003

 

גם בשכונה שדורגה עם ציון גבוה יחסית ברמת הפריצות, יש עונות חמות יותר וחמות פחות. זאת ועוד, מסתבר שבין השכונות הבעייתיות כלולות גם שכונות יוקרה. מדובר בתופעה עולמית. פריצות שכיחות יותר בשכונות יוקרה שצמודות לשכונות מעוטות יכולת, אומר ברדוגו.

 

בקבוצת הבעייתיות דורגו על ידי בדק בית השכונות שהצביעו על פרופיל כולל גבוה יחסית בתחום הפריצות לבתי מגורים, גניבת המכוניות, מספר תאונות הדרכים ודרגת חומרתן. מספר האנטנות הסלולריות ללא היתר לא השפיע על הדירוג.

 

עד כמה משמעותיים המפגעים בהחלטת קניית הדירה? "הדבר משתנה בקהלי יעד שונים", טוען ברדוגו, שבגלל התעניינות מהשטח החליטה חברתו לכלול את נושא דירוג המפגעים בתוך דו"חות הפרופילים של הדירות והשכונות שהם מספקים ללקוחותיהם.

 

כשמדובר בפריצות לבתים, ריבוי הפריצות מעלה את רמת המיגון הנדרשת, ורמת הפריצות לבתים משפיעה גם על המו"מ על מחיר הדירה. בעיקר כשמדובר בדירות קרקע או בדירות בלתי ממוגנות בקומה הראשונה.

 

רף גבוה של פריצות לבתים משפיע במיוחד על אוכלוסייה של משפחות חד הוריות, גרושים או רווקים וכן על קשישים. תאונות משפיעות כאשר מדובר בתאונות קטלניות או לחילופין כאשר בשכונה מתרחשות הרבה תאונות קלות, מה שמצביע על מפגע בטיחותי בדרך כלל.

 

ואילו שכונות קיבלו ציונים גבוהים יחסית בתחום המפגעים שנבדקו?

 

שכונה י"א בבאר שבע, שכונת גן רשל בהרצליה, שכונת רמת דניה בירושלים, שכונת גבעת האירוסים, רמת אפרים ודורה בנתניה, שכונת רמת השקמה ותל-גנים ברמת גן, שכונת מורשה ונוה מגן ברמת השרון.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
שכונת התקווה. לא מומלץ
צילום: צביקה טישלר
הקניון ברמת אביב. גם בשכונה הזו יש הרבה מפגעים
מומלצים