שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  איגוד ישראלי חדש יאבק בדואר זבל
  ארגון חדש בשם NoSPam ינסה להביא לצמצום הספאם בישראל באמצעות כלים טכנולוגיים ומשפטיים

  איגוד ישראלי חדש בשם NoSPam יתחיל לפעול בקרוב נגד דואר זבל. מדובר בעמותה שמצויה בהליכי הקמה, אשר מטרתה המוצהרת היא צמצום דברי דואר הזבל הנשלחים בשפה העברית ומיועדים לגולשים ישראלים.

   

  העמותה היא יוזמה עצמאית של ניר גרינברג, המועסק על ידי אחד מספקי האינטרנט הגדולים. גרינברג מתאר את הפעילות העתידית של האיגוד כניסיון חדשני במישור הבינלאומי נגד דואר הזבל. לדבריו, דרכי הפעולה של הארגון יתבססו הן על אמצעים טכנולוגיים לאיסוף ותיעוד המידע, והן על אמצעי אכיפה.

   

  מאגר "אל תפנה אלי"

   

  האיגוד מקים מאגר כתובות דואר אלקטרוני אשר בעליהם אינם מעונינים לקבל דואר זבל באינטרנט או באמצעים טכנולוגיים אחרים. בתהליך הרישום המשתמש מייפה את כוחו של הארגון לבקש את הסרתו מרשימות דיוור.

   

  משתמשים רשומים ובעלי דומיינים יוכלו להגיש בקשה להסרת כתובות הדואר שלהם מרשימת דיוור ספציפית (Unsubscribe), דרך מנגנוני הארגון. בעל רשימת
  דיוור אשר ימשיך לשלוח דואר זבל למשתמש, לאחר בקשת ההסרה, יעמוד בפני צעדים משפטיים מצד האיגוד ובשם הנמען.

   

  יש לציין, כי רשות המסחר הפדרלית בארה"ב (FTC) קבעה לאחר שבחנה את הנושא, כי מאגר מידע של כתובות דואר אלקטרוני הכולל את כל המשתמשים שלא מעונינים לקבל דואר זבל אינו רעיון מוצלח, מכיוון שהוא עשוי לייצר עוד ספאם מצד זבלנים במקום לצמצם את התופעה. ה-FTC קובעת כי הפתרון הטוב ביותר למלחמה בזבלנים הוא אימוץ תקן אחיד לאימות כתובות דואר אלקטרוני.

   

  "מחברי הדו"ח אמנם סבורים שאפשר להתווכח על האפקטיביות של מאגר נגד ספאם, אך יש גם כאלה הסבורים כי יעילות של מאגר כזה תגבר אם יספק למשתמשים כלים משפטיים שיאפשרו לו לתבוע את הזבלנים", אומר גרינברג", "אנחנו נסייע לכל משתמש שכתובתו מופיעה במאגר ובכל זאת קיבל דואר זבל להגיש תביעה נגד הזבלן על בסיס החוקים הקיימים כיום".

   

  פעולות מול בעלי אתרים

   

  האיגוד החדש מתכוון להציע שירות תקינה לאתרי אינטרנט, במסגרתו ייבדקו האמצעים בהם משתמש האתר על מנת להגן על פרטי משתמשיו ופרטיותם. אתר אשר יעמוד בבחינה, יוכל להציג את לוגו האיגוד הישראלי למאבק בדואר זבל בסמוך למקום בו הוא מבקש את פרטי המשתמש. הלוגו יקושר לאתר האיגוד שבו יופיעו תוקף התקינה, פרטי האתר הרלוונטי והסכם הפרטיות אליו מחויב בעל האתר.

   

  השימוש בתו תקן בא בנוסף לחובת ציות האתר לחוק הגנת הפרטיות, חוק התקשורת או חוקים אחרים שעשויים לחול עליו בעניין איסוף ושימוש במידע של הגולשים או עליהם. באיגוד סבורים כי הפעילות תגרום הן לעליה באמינות האתרים בעיני המשתמשים, והן לירידה ביכולת מפעילי רשימות הדיוור לבצע איסוף כתובות מאתרים ברשת (פעילות הקרויה Harvesting).

   

  שירות תקינה דומה יוצע למפיצי רשימות דיוור, במסגרתו ייבדקו רשימות דיוור שונות, ויוסרו מהם שמות אשר אינם מעונינים לקבל דואר זבל. בעל הרשימה יתחייב לא לבצע דיוור לכתובות אשר הוסרו מן הרשימה.

   

  כל רשימה לגיטימית תורשה להציג את לוגו האיגוד הישראלי למאבק בדואר זבל כחלק מהדואר המדוור על ידה. משתמש המעונין להסיר את עצמו מרשימת הדיוור הנ"ל, יוכל לעשות זאת באמצעות לחיצה על סמל הארגון בדיוור המתקבל. בקשת ההסרה עצמה תתבצע דרך האתר.

   

  בארגון מקווים כי הפעילות תגרום לירידה בכמות דואר הזבל ברשת ותאפשר לבעלי רשומות תפוצה לפטור עצמו מהחשש כי ייתפס כזבלן ותאפשר לו לשלוח הצעות שיווקיות לגיטימיות לגולשים המעוניינים בכך.

   

  מודל ההכנסות של NoSPam מבוסס על גבייה עבור מתן שירותים לבעלי אתרים ומפיצי רשימות דיוור. השירות למשתמש הקצה יהיה חינם.

   

  להרוג את הטפיל

   

  גרינברג אומר כי איגוד NoSpam מצוי בתהליכים סופיים לפני ההשקה, שצפויה תוך מספר שבועות. "זה השלב שבו הגוף מתקומם נגד הטפיל שחי עימו, הקרוי דואר זבל", הוא אומר, "השוק קם ונותן מענה לבעיה שאין לה מענה רגולוטורי בלבד, וזה מה שעשינו. עם זאת, אנחנו שואפים לכך שהמדינה תכיר בנו במסגרת החוק ותאפשר לנו לטפל בבעיית הספאם בצורה אפקטיבית יותר".

   

  אתר האינטרנט של האיגוד, שאינו פעיל כעת, יושק בקרוב בכתובת nospam.org.il.  


  פורסם לראשונה 07/07/2004 16:07

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים