שתף קטע נבחר

הממשלה מקימה מאגר מידע ממוחשב על אזרחיה

המאגר יכלול פרטים על הרכוש שבבעלות כל אזרח, מקומות העבודה בהם הוא מועסק ומשתכר והכנסותיו משוק ההון. מאיר שטרית: "לא יהיה עוד מצב שבו הביטוח הלאומי לא יידע מה קורה במס הכנסה"

הממשלה החלה בהקמת מאגר מידע ממוחשב מלא על רכושם והכנסותיהם של כל אזרחי המדינה. המאגר יכלול פרטים על הרכוש שבבעלות כל אזרח - דירה, מכונית, מטוס פרטי, יאכטה, קרקעות, נכסים בחו"ל - וכן פירוט של כל מקומות העבודה שבהם הוא מועסק ומשתכר ועל הכנסותיו משוק ההון.

 

את דבר הקמת המאגר גילה השר מאיר שטרית בהופיעו בפני הפורום הכלכלי בירושלים. שטרית הבהיר, כי הקמת המאגר תיארך חודשים אחדים והציפיות באוצר הן שהמאגר יושלם במהלך שנת 2005. 

 

הקמת המאגר נעשית במסגרת הפרויקט, שבו הממשלה מעלה למחשב את כל המידע במשרדי הממשלה השונים ואף מקשרת ביניהם.

 

"לא יהיה עוד מצב שבו הביטוח הלאומי לא יידע מה קורה במס הכנסה. היום יש מצבים אבסורדיים שאדם מקבל דמי אבטלה מהביטוח הלאומי ובאותו זמן משלם מס הכנסה על עבודה שבה הוא עובד, ללא ידיעת הביטוח הלאומי. כאשר המחשבים יהיו מחוברים - זה לא יקרה יותר", אמר שטרית.

 

לדברי שטרית, כיום מפסידה הממשלה מיליארדי שקלים בשנה כתוצאה מהיעדר מאגרי מידע ממחושבים המחוברים זה לזה. המצב הזה ייפסק כבר בתוך חודשים אחדים, עם השלמת פרויקט המחשוב שיעלה לממשלה כ-350 מיליון שקל, אחרי שהשנה השקענו בו כבר 60 מיליון שקל, אמר.

 

בכך יוצרת המדינה, באמצעות מנגנוני משרדי הממשלה - מס הכנסה, המכס ומעמ, הביטוח הלאומי (דיווח על ההכנסות והקיצבאות), משרד השיכון (בתים, דירות, קרקעות), משרד התחבורה (כלי רכב, טיס, יאכטות), משרד הפנים (יציאות לחו"ל) ומשרדים אחרים מאגר מידע רחב ביותר על כל אזרח במדינה.

 

הדבר יאפשר למנוע, למשל, תשלום קיצבאות לעשירים, או לגלות מי מקבל דמי אבטלה למרות שהוא מרוויח כספים רבים מעיסקאות בשוק ההון.

 

השר שטרית הדגיש, כי הסודיות במאגרי המידע הממשלתיים תישמר בקפדנות, ורק מי שיהיה מוסמך לכך יוכל להיכנס למאגרים הללו ולהשתמש, במידת הצורך, במידע.

 

בעבר אמרו בכירים באוצר, בהם השר שטרית עצמו, כי עד ראשית 2006 יש בכוונת הממשלה לחייב כל אזרח בישראל להגיש דוח שנתי מקוצר לנציבות מס הכנסה.

 

חובת הדיווח הכללית נועדה גם היא לאפשר, למשל, הטלת גזירות כלכליות על משפחות שהכנסתן עולה על סכום מסוים, דבר שאינו אפשרי כיום.

 

ח"כ רן כהן אמר, כי אם זה לצורך ריגול אחרי אנשים אז זה נראה מאוד פסול, אך אם זה לצורך מיסוי אמיתי על כל רווחי ההון וההכנסות וזו תהיה התחלה של גביית מס מכלל ההכנסות על הון, רכוש ועבודה, אז זה דבר מבורך ויכול להיות בסיס טוב למיסוי אמיתי יותר מכפי שמתקיים היום.

 

שטרית העריך עוד, כי המשק הישראלי הפסיד ב-3 שנות אינתיפאדה ומלחמה בטרור כ-54 מיליארד שקל, וניתן היה לחסוך כסף רב אם גדר הביטחון היתה נבנית במהירות גדולה יותר ובתוואי קצר יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
שטרית:לא יהיה מצב שבו ביטוח לאומי לא יידע מה קורה במס הכנסה
צילום: גבי מנשה
מומלצים