שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  כמה יעלה "חוק המזוזות"?
  בתקופה של קיצוצים, העבירו הח"כים בקריאה ראשונה את חוק המזוזות. מנתונים של הכנסת מתברר כי אם החוק יאושר במתכונת סופית הקובעת כי יותקנו מזוזות חדשות בכל מבני הציבור, תגיע עלות החוק ל-230 מיליון שקל. אם יוחל החוק רק על מבני ציבור חדשים - עלותו תגיע לעשרות מיליונים. וגם: מתברר שיש גם טעות הלכתית בחוק

  כמה יעלה לנו "חוק המזוזות" החדש שעבר בכנסת בקריאה ראשונה בשבוע שעבר? לפי האומדן הנמוך, החוק של יעקב ליצמן (יהדות התורה) יעלה עשרות מיליוני שקלים, אולם אם יאושר לבסוף נוסח הקובע כי יש להחליף את המזוזות בכל מבני הציבור הקיימים - עלותו עלולה להגיע למאות מיליוני שקלים.

   

  החוק המוצע קובע כי בכל מבני הציבור בארץ יש להתקין מזוזות - אולם לא ברור האם מדובר גם בהחלפה של המזוזות הקיימות, או רק התקנת מזוזות במבנים שיוקמו מרגע שייכנס החוק לתוקף.

   

  מרכז המידע והמחקר של הכנסת הגיש לוועדת הפנים של הכנסת אומדן עלויות של החוק. לפי הנתונים, בהנחה שיש להתקין מזוזות חדשות במבני הציבור - יותקנו 2.3 מליון מזוזות בעלות של 230 מיליון שקל.

   

  אם יאושר החוק רק לגבי מבני ציבור חדשים - הרי עלות ההתקנה תהיה סביב 1.7 מיליון. לכך יש להוסיף את אמדן עלות הבדיקה התקופתית של כל מזוזה,

  שיעמוד על 57.4 מיליון. אגב, האומדן של מספר מבני הציבור הקיימים הרלוונטיים ליישום החוק, הוא 75 אלף (גני ילדים, בתי ספר, מעונות יום, מרפאות).

   

  וגם: טעות הלכתית מביכה

    

  לפי הצעת החוק, יש לקבוע את המזוזה על "משקוף הדלת" ולא על הקורה כמקובל על פי ההלכה. אולם חברי הכנסת אישרו בקריאה ראשונה בשבוע שעבר את הצעת החוק מבלי שהבחינו כי מדובר בטעות הלכתית משמעותית, לפיה אין קובעים מזוזה על משקוף הדלת אלא על הקורה בלבד.

   

  הצעת החוק אושרה בקריאה ראשונה בניגוד לעמדת הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, יהושע שופמן, טען בדיון כי החוק מהווה "זילות מצוות מזוזה". לדבריו, "הניסיון להעביר את שולחן ערוך לספר החוקים הוא נלוז. לפי החוק יש להתקין מזוזה גם בדלת שירותים, מה שנוגד בפירוש את ההלכה שקובעת כי מתקינים מזוזה רק במקומות בהם דרים".

   

  "מהפכה איראנית"

   

  ח"כ חמי דורון (שינוי) אמר: "מדובר במהפכה איראנית בשיטת הסלאמי. לפי החוק אני מחוייב לשים מזוזה בלשכה הפרלמנטרית שלי, השלב הבא יהיה שיחזיקו שוטר מיוחד מטעם יהדות התורה, פרזיט, שיבוא לחפש מי לא שם מזוזה, מה השלב הבא פקחי מילה?"

   

  ח"כ רוני בריזון (שינוי) הזהיר כי "מי שמערב בין ההלכה לספר החוקים מחפש צרות ובעיות ללא סוף. לפי החוק, בתי כנסת רפורמים התבקשו להתקין מזוזה אורתודוכסית וידוע כי לכל אחד מהזרמים ביהדות יש מזוזות משלו".

   

  יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יורי שטרן (האיחוד הלאומי): "לדעתי הפוליטיקה נכנסה יותר מדי לעניין שצריך להיות בקונצנזוס לאומי. בהתבוננות מהצד היה מרתק לשמוע את חברי שינוי המעירים לנוסח החוק ומצביעים על אי דיוק החוק מבחינה הלכתית. זה היה מראה עצוב".

   

  שטרן טען כי לפי עמדת האוצר, "אין לחוק אומדן תקציבי של מעל 5 מיליון שקל בשנה". אולם הוא ביקש מהאוצר שיעבירו לו זאת בכתב. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צביקה טישלר
  כמה זה יעלה? (ארכיון)
  צילום: צביקה טישלר
  צילום: רפרודוקציה
  ח"כ ליצמן. ההוגה
  צילום: רפרודוקציה
  צילום: אתר הכנסת
  דורון. "מהפכה איראנית
  צילום: אתר הכנסת
  צילום: אלכס קולומויסקי
  שטרן. "עצוב"
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מומלצים