שתף קטע נבחר

האחים הגדולים של כולנו

לאחרונה התבשרנו שהממשלה החלה בהקמת מאגר מידע ממוחשב מלא על רכושם והכנסותיהם של כל אזרחי המדינה, שיכלול פרטים על הרכוש שבבעלות כל אזרח - דירה, מכונית, מטוס פרטי, יאכטה, קרקעות, נכסים בחו"ל - וכן פירוט של כל מקומות העבודה שבהם הוא מועסק ומשתכר ועל הכנסותיו משוק ההון ועוד, במסגרת פרויקט מרכב"ה.

 

החיבור בין מנגנוני משרדי הממשלה - מס הכנסה, המכס ומע"מ, הביטוח הלאומי (דיווח על ההכנסות והקיצבאות), משרד השיכון (בתים, דירות, קרקעות), משרד התחבורה (כלי רכב, טיס, יאכטות), משרד הפנים (יציאות לחו"ל) ומשרדים אחרים ייצור מאגר מידע רחב ביותר על כל אזרח במדינה. העדר פיקוח ציבורי על התהליך והפרופיל התקשורתי הנמוך שמלווה אותו לא יכולים שלא לעורר דאגה, לנוכח ההיסטוריה של דליפת מידע של האזרחים לרשת. מקרה"רישומון", למשל.

 

כדאי להתייחס בספקנות להבטחת השר מאיר שטרית, כי הסודיות במאגרי המידע הממשלתיים תישמר בקפדנות, ורק מי שיהיה מוסמך לכך יוכל להיכנס למאגרים הללו ולהשתמש, במידת הצורך, במידע. בארה"ב מתרחש כעת תהליך דומה, עם דיון ציבורי הרבה יותר משמעותי. המצגת המשעשעת-מדאיגה הבאה מתארת עולם שבו כל המידע האישי של האזרח הקטן גלוי לכל.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים