שתף קטע נבחר

ט' באב: נאמני הר הבית נבלמו בכניסה להר

המשטרה החליטה הבוקר לא לאפשר לנאמני הר הבית לעלות להר ולציין שם את הצום. למרות זאת, הגיעו פעילי התנועה להר עם דגם של בית המקדש - ונבלמו, במה שהפך לטקס מסורתי. בתנועה קראו לראש הממשלה "לחזור להיות גיבור ישראל, כי זקנתו מביישת את נעוריו". גורמים בימין הקיצוני: "עם ישראל לא ישתוק". ח"כ דהאמשה קיבל אישור להתפלל בהר

לא תהיה עליית יהודים להר הבית בט' באב: במשטרת ירושלים החליטו הבוקר (יום ג') לא לאפשר לתנועת "נאמני הר הבית" לעלות להר ולציין שם את הצום.

 

התנועה עתרה בנושא לבג"ץ, והוא הותיר את ההחלטה למשטרה. את ההכרעה קיבל בתום הערכת מצב מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב אילן פרנקו, שנימק: "זה פועל יוצא של הערכות המצב שקיבלנו עם גורמי ביטחון נוספים. יש להדגיש שאין פה שום תקדים ונחדש את ביקורי היהודים בהר בהקדם". 

 

למרות ההחלטה, הגיעו לפני הצהריים כמה עשרות מפעילי התנועה לכותל וניסו לעלות להר הבית. המשטרה איפשרה להם לטפס עד אמצע מעלה המוגרבי, אל מול שערי הר הבית, אך לא מעבר לזה.

 

נאמני הר הבית הגיעו לבושים בשקים, כשהם נושאים דגם מוקטן של בית המקדש וקראו במקום את מגילת איכה. מנהיג התנועה, גרשון סלומון, קרא  במגפון לראש הממשלה שרון "לחזור להיות גיבור ישראל, לפני שזקנתו תבייש את נעוריו". המשטרה נערכה מבעוד מועד בכוחות גדולים מסביב להר.

  

המפכ"ל, רב ניצב שלמה אהרונישקי, אמר בשטח: "על פי הערכות מצב, החלטנו שלא לאפשר עלייה להר הבית. התפקיד החשוב ביותר של מחוז ירושלים הוא לדאוג שהיום הזה יעבור בשלום. אני לא רואה בהחלטה שום דבר חריג שלא היה בעבר".

 

המשטרה איפשרה, עם זאת, לחבר הכנסת עבד אל-מאלכ דהאמשה להיכנס למסגד אל אקצה על מנת לקיים תפילה - והדבר קומם את המבקרים היהודים שהגיעו להר.

 

 

בימין הקיצוני שורר זעם בעקבות ההחלטה. גורמים בימין הקיצוני אמרו ל-ynet: "אם המשטרה סוגרת את הר הבית בט' באב, שלא יתפלאו אם יהיו יהודים שינסו לעקוף את מחסומי המשטרה או ינסו להתפלל בהר. עם ישראל לא ישתוק על כך שהמשטרה וצחי הנגבי נותנים לערבים את השליטה על ההר המקודש".

 

ח"כ אורי אריאל מהאיחוד הלאומי, טען: "כרגיל, המשטרה כזרוע של הממשלה, במקום להוציא את הערבים מחשש למהומות, מוציאה את היהודים מהמקום הקדוש להם, בעולם כולו ומרחיקה את ריבונות המוחלטת שלנו בהר".

 

ומנגד, חבר הכנסת רן כהן מ"יחד" אמר כי ההחלטה נכונה: "עליית יהודים להר הבית בעיתוי זה היתה יכולה לגרום לתבערה גדולה ולמלחמת דת מוסלמית על ישראל". כהן הוא קרא למשטרה ולשב"כ להדק את הפיקוח והמעקב על גורמים קיצוניים שעלולים לממש את איומיהם ולפגוע במסגד כיפת הסלע.

 

העיתוי בו חל השנה ט' באב הוא רגיש ביותר, מבחינת הר הבית: לפני ימים ספורים הזהיר השר לביטחון פנים, צחי הנגבי, כי קיצונים יהודים עלולים לפגוע באתרים הקדושים לדת האיסלאם בהר, כדי להצית מחדש את המהומות ולהקים מדינות נוספות נגד ישראל - במטרה לשבש את תוכנית ההתנתקות.

 

גורמים בימין הקיצוני אמרו בתגובה כי הדברים אמורים לשמש רקע למעצרים מנהליים, שוודאי יבוצעו בקרוב. המופתי של ירושלים פירסם הודעה מיוחדת, בה הדגיש כי ישראל תישא באחריות לכל פגיעה בהר, וקרא לנקוט צעדים תקיפים כדי להגן על המסגדים.

 

אמש התקיימו שני אירועים מרכזיים בירושלים: תהלוכה של "נשים בירוק", בה לקחו חלק כמה אלפי בני-אדם, שצעדו מכיכר ספרא דרך שער האריות, ועד הכותל, וכינוס בהשתתפות כאלפיים איש בכיכר השבת.

 

בשל עומס האנשים שצפויים להגיע לכותל ולשאת קינות, קוראים במשטרה שלא להגיע למקום בכלי-רכב פרטיים, ולהשתמש בתחבורה הציבורית.

 

בתל-אביב הסתובבו אמש 25 פקחים מטעם העירייה, וחילקו 30 דו"חות לבתי עינוגים שנותרו פתוחים בניגוד לחוק העזר העירוני - אשר הפרתו כרוכה בקנס של 660 שקלים. 200 בתי עסק אחרים "הסתפקו" בהתראות.


פורסם לראשונה 26/07/2004 22:51

 

בהכנת הידיעה השתתף אלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
הר הבית. יהודים לא יעלו
צילום: סבסטיאן שיינר
דגם בית המקדש שהציגו נאמני הר הבית
צילום: גיל יוחנן
נאמני הר הבית בכניסה להר
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלכס קולומוייסקי
לא יעלו. ניצב פרנקו
צילום: אלכס קולומוייסקי
צילום: עטא עוויסאת
דהאמשה. נכנס
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים