שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  תנו לו להתייחד

  עמיר איננו "מפלצת" ומעשהו אינו "רצח מתועב" – לא יותר משכל רצח הוא מתועב וכל רוצח הוא מפלצת. הוא רצח את רבין משום שבעיניו – ובעיני כמות לא קטנה של יהודים אחרים – מסירת שטחים היא עבירה שדינה מוות, מנימוקים דתיים. עם זה צריך להתמודד, במקום לעשות נקמה חסרת הגיון ותועלת בעמיר עצמו

  אם לא היינו יודעים אחרת, אפשר היה לחשוב שהוויכוח בזכותו של יגאל עמיר להינשא או להתייחד עם ארוסתו, מתודלק על ידי אנשים החפצים שההשלכות האמיתיות של רצח רבין יעברו מן העולם. תוצאתו היחידה של הדיון הלא נגמר הזה היא טשטוש, ערפול, והדחקה של המשמעות האמיתית של מעשהו. לאמיתו של דבר, מי שרוצה שנתמודד באמת עם רצח ראש הממשלה צריך לתמוך בכל לב בכך שעמיר יוכל להינשא ולהוליד.

   

   

  עמיר איננו "מפלצת" ומעשהו אינו "רצח מתועב" – לא יותר משכל רצח הוא מתועב וכל רוצח הוא מפלצת. הוא רוצח פוליטי, ובמובן הזה צודקים בני משפחתו: ספק אם יש בו סכנת אלימות לאדם, שאיננו ראש ממשלה המוכן לוותר על חלקים מארץ ישראל. ספק גדול גם אם יש במתן היתר להתייחדות עבורו כל סכנה בטחונית. הרוצח הפוטנציאלי הבא של אישיות פוליטית לא זקוק מעמיר לא להוראות, לא עידוד ולא להשראה. כל הדיבורים של השב"כ בעניין הזה אינם אלא כיסוי ביטחוני ריק מתוכן לעמדה קבועה מראש.

   

  עמיר רצח את רבין לא משום שהוא קרימינל מועד, לא בחמת זעם ולא משום שמישהו הסית אותו. הוא רצח את ראש הממשלה משום שבעיניו – ובעיני כמות לא קטנה של יהודים אחרים – מסירת שטחים היא עבירה שדינה מוות, מנימוקים דתיים. "הוא ראה ברבין מי שחל עליו דין רודף", הסביר אביו בראיון לגלי צה"ל את האמת הפשוטה. הוא לא היחיד; הוא לא האחרון. עם זה צריך להתמודד, במקום לעשות נקמה חסרת היגיון וחסרת תועלת בעמיר עצמו.

   

  להיפך: הצגתו של עמיר כמפלצת מסייעת לכולם לטהר את מצפונם. לשמאל יש על מי להוציא את הזעם, כאילו אם עמיר לא יזכה להעמיד צאצאים יתוקן הרצח במשהו. לימין המפלצתיות של עמיר מסייעת לצייר אותו כעשב שוטה, מין פסיכי – ובעניין פסיכים אין אחריות סביבתית. פסיכים אינם תוצר של אידיאולוגיה, ולכן אין צורך בחשבון נפש. בואו נחבור יחד, נשלב ידיים ונעניש אותו, ובאה מנוחה לנפשות כולנו.

   

  אסור לחון את עמיר, כי הרצח שלו שונה מרציחות אחרות בדבר מהותי אחד: הוא הרים יד לא רק על אדם, אלא על המבנה הדמוקרטי בישראל בכלל. על כך

  אין דמוקרטיה מתגוננת יכולה לתת חנינה. אבל ברמה האנושית, דווקא הדגשת העובדה שמדובר באדם ככל אדם תסייע לצורך להתמודד עם מה שהביא אותו לרצוח. בכך, הרבה יותר מאשר בנקמה מטופשת ועטויה אצטלה בטחונית מופרכת, תקבל המשימה החשובה של שימור זכר רבין ומניעת הרצח הבא שירות טוב בהרבה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עפר שלח
  צילום: גיל יוחנן
  עמיר. "רוצח פוליטי"
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: גיל יוחנן
  טרימבובלר. תהיה התייחדות?
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים