שתף קטע נבחר

סקר: רק 63% מתחתנים מאהבה

עוד עולה מן הסקר, שנעשה בקרב חילונים לרגל ט"ו באב, כי 14% נישאים כדי להביא ילדים ו-10% - מתוך רצון להתמסד. רוב מוחלט מהנישאים ברבנות הגדיר את יחס הרב כ"ידידותי ולבבי"

אוהבים או לא? רוב מוחלט מקרב הנישאים בשנה האחרונה - 85% - נישאו באמצעות הרבנות, כך עולה מסקר שנערך בהזמנת עמותת "צהר" הפועלת בתחום הנישואים בישראל. הסקר יוגש היום (ב') לנשיא המדינה, משה קצב, לרגל ט"ו באב.

 

 

המחקר, שנערך בקרב הציבור הלא-דתי בלבד ובוצע על ידי חברת "מאגר מוחות", מעלה כי רק 63% מהמשיבים בחרו להינשא כדי לחיות עם אדם אהוב. הסיבות הבולטות הנוספות בגינן הצהירו הנשאלים כי בחרו להינשא הן הרצון להביא ילדים (14%) והרצון להתמסד (10%).

 

הסקר נערך טלפונית בקרב מדגם של 505 נשאלים המייצגים את ציבור הנישאים היהודים החילונים בשנה האחרונה. כמו כן נוספו לסקר ניתוחים של 274 שאלוני משוב פנימי שהפיצה העמותה בקרב אזרחים שנישאו באמצעותה במהלך שנת 2003.

 

78% מהנסקרים שנישאו בשנה האחרונה באמצעות הרבנות הגדירו את היחס שקיבלו מהרב שניהל את החופה כ"ידידותי ולבבי". 12% הגדירו את היחס כ"מקרב ליהדות". 8% בלבד הגדירו את יחס הרב כלפיהם כ"אדיש, סתמי, נוקשה ומרחיק מהיהדות".

 

למעלה מרבע מהמשיבים שנישאו בשנה האחרונה שלא באמצעות הרבנות (27%) מצהירים כי החליטו להינשא או לחיות במסגרת בה בחרו בשל יחס שלילי ואכזבה מהרבנות.

 

חמישית מהנישאים שלא באמצעות הרבנות הצהירו כי החליטו על מסגרת חלופית בגלל הרצון לשוויון. 20% נוספים הצהירו כי החליטו על המסגרת החלופית עקב היותם פסולי חיתון ו-13% דיווחו כי החליטו על כך משום שרצו "גישה ליברלית ונוחה יותר".

 

עוד שאלו עורכי הסקר כיצד נתפס מוסד הנישואים בקרב המשיבים: 41% השיבו כי מוסד הנישואים נתפס בעיניהם כ"דרך הנכונה לחיות בה". 28% השיבו כי מדובר ב"מסגרת חיים מקובלת". 14% ענו כי מדובר ב"מוסד רוחני".  שמונה אחוזים רואים בנישואים "עניין טכני" ושלושה אחוזים - מוסד דתי.

 

עמותת "צהר", מזמינת הסקר, פועלת מזה כעשר שנים בתחום הנישואין בישראל מתוך מטרה לעודד זוגות חילוניים להתחתן על פי מסורת ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הרב היה ידידותי". אילוסטרציה
צילום: סי די בנק
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
63% מתחתנים מאהבה. אילוסטרציה
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים