שתף קטע נבחר

קטעי הווידאו: כך נראית פניית הפרסה של לפיד ושינוי

לאורך שנות קיומה הקפידה שינוי למצב עצמה כמפלגה חילונית, שתיאבק בכפייה הדתית, ולא תשב בשום אופן עם החרדים בממשלה. ynet מציג: סרטוני וידאו - כך התבטא לפיד בתעמולת הבחירות, ועוד ציטוטים נבחרים של לפיד, הנחוש שלא להצטרף לממשלה עם החרדים. אחד מהם נאמר רק אתמול

"פניית הפרסה" שביצעה היום (ב') שינוי הפתיעה רבים במערכת הפוליטית, לאחר שראשי המפלגה הקפידו להציגה כ"מפלגת חילונים" במערכת הבחירות לפני כשנה וחצי, והתחייבו להילחם בכפייה הדתית ולא לשבת עם החרדים בממשלה.

 

במשך שנים בנתה עצמה שינוי כאלטרנטיבה למפלגות החרדיות בממשלה. להלן כמה דוגמאות מהתקשורת, אחת מהן מאתמול, בו מבטיחים בשינוי: אם החרדים נכנסים לממשלה, אנחנו בחוץ. ynet מגיש: כך נראה ונשמע לפיד בתעמולת הבחירות בינואר 2003.

 


יוסף טומי לפיד שינוי
ימין: לפיד מודל 2004, שמאל: לפיד מודל 2003

 

מזה שנים שהשר לפיד ושינוי מנסים להתחרות במרצ על קולות ועל "מידת החילוניות". לפיד הציג עצמו בחוד החנית של הנאבקים נגד "הכפייה הדתית" ונגד הסיעות החרדיות.

 

ב-15 בנובמבר 2002, אמר לפיד בראיון ל"ידיעות תקשורת": "יש לי חשבון מר עם מרצ ויוסי שריד. קבענו שלא נלך עם החרדים לממשלה. אבל אז ברק זימן את שריד והציע לו להיות שר החינוך. הפיתוי היה גדול מבחינתו והוא הפר את ההסכם איתי. זאת היתה בגידה בי ובכל הציבור החילוני שהבטחנו לו שלא נשב בממשלה עם החרדים, וזה בלתי נסלח".

 

ב-10 בינואר 2003 אמר לפיד בראיון ל"מעריב": "אני רוצה להציל את היהדות מהחרדים. החטא הקדמון שלהם הוא שהם השניאו את היהדות על הנוער החילוני. הנוער החילוני אומר היום: אם היהדות זה מה שש"ס ויהדות התורה מייצגות, אז לא צריך יהדות כזאת".

 

ב-29 בינואר 2003, יום הבחירות, לאחר חשיפת תוצאות מדגמי הטלוויזיה, לפיהם זכתה שינוי ב-17 מנדטים, שהפכו בתוצאות האמת ל-15, אמר לפיד, בחגיגה בבית סוקולוב: "אנחנו נשנה את פני החברה הישראלית. אם לא נוכל למלא את שליחותנו, לא נשב בממשלה רק בשביל האוטו והכיסא. הציבור אמר את דברו: נמאס לו ממה שהיה עד עכשיו והוא רוצה ישראל אחרת. אנחנו ניאבק בכפייה הדתית ונדאג לגייס כל צעיר יהודי לצבא".

 

ב-2 בפברואר 2003, ימים אחדים אחרי הבחירות, כבר אמר לפיד שיהיה מוכן לשבת עם יהדות התורה בממשלה, אך לא עם ש"ס. "ההבדל הוא שש"ס רוצה לשבת בממשלה, בעוד שיהדות התורה - לא. שרון מעוניין לצרף את יהדות התורה לקואליציה רחבה ואין לנו בעיה עם זה". 

 

רק אתמול, יום א', 1 באוגוסט, הודיעו השרים לפיד ופורז, לראש הממשלה, שהבהיר להם שהוא שוקל להכניס את יהדות התורה לממשלה: "אם תכניס את החרדים - אנחנו בחוץ". 

 

והיום, 2 באוגוסט הדהים לפיד את המערכת הפוליטית, כשהודיע: "רק השור הוא עקבי. אנחנו בחוץ - משמע ש"ס בפנים וכל מה שהשגנו היה נמחק. יש רגע בו אתה אומר - הדברים הבסיסיים שהובילו אותך משתנים, ואתה צריך להבין את צורך השעה. זו הסיבה שאמרנו שנשקול את ההצעה, רק אם העבודה תצטרף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
רק השור עקבי? לפיד
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: תומריקו
בגידה? שריד
צילום: תומריקו
צילום: רויטרס
נמצא דרך ביחד. שרון
צילום: רויטרס
אתר הכנסת
להציל את היהדות. הרב רביץ
אתר הכנסת
מומלצים