שתף קטע נבחר

שרון לא ינאם בכנסת; סקר: שינוי איבדה 2 מנדטים

ברגע האחרון, "בגלל ההתקדמות המדינית", הסירה ח"כ איציק את דרישתה לנאום מדיני של ראש הממשלה, לאחר שכבר השיגה 40 חתימות עבורו. המשמעות: לכל אורך המושב לא נשא שרון ולו גם נאום אחד בנושא ההתנתקות. ובשינוי קוראים הבוקר בדאגה את הסקרים: על פי סקר מכון דחף, איבדה המפלגה 2 מנדטים, רוב בוחריה תומכים בממשלת אחדות חילונית

מי מבין הח"כים, שציפה לשמוע סוף סוף את ראש הממשלה מדבר במליאה על תוכנית ההתנתקות - שוב מתאכזב. אמש (יום ג') הודיעה יו"ר סיעת העבודה, דליה איציק, כי היא מסירה מסדר היום את דרישתה לנאום מדיני של אריאל שרון, שבסיומו אמורים היו הח"כים להצביע על תוכן הנאום.

 

"לאור ההתקדמות בנושא המדיני במו"מ הקואליציוני עם הליכוד", הודיעה איציק, "נענינו לפניית ראשי הליכוד שביקשו שלא להביך את ראש הממשלה, והסרנו את בקשתנו לקיים דיון מיוחד בכנסת בנושא תוכנית ההתנתקות".

 

גורמים בלשכת ראש הממשלה טענו כי הנאום שתוכנן להיום כבר הוכן, ולא הופעל כל לחץ מצידם בניסיון לבטלו. אולם גורמים בכירים בליכוד בכל זאת ניסו למנוע משרון את "החוויה", ופעלו בנושא אצל בכירי העבודה והאיחוד הלאומי - שחתמו על הדרישה. מאחורי הקלעים פעלו גם יו"ר הקואליציה, ח"כ גדעון סער, וכן בנו של ראש הממשלה, ח"כ עמרי שרון.    

 

איציק אספה 40 חתימות בדרישה לקיים את הנאום, בטרם הסירה את הבקשה. ח"כ איתן כבל, חברה לסיעה, הביע צער על המהלך: "זה היה מבחן לשמוע את עמדותיו האמיתיות של שרון ולעמת אותו עם חבריו בליכוד. דווקא בנאום מסוג זה ניתן לבחון מהי נחישותו של שרון לקיים את תוכנית ההתנתקות. חבל שהתקפלנו".

 

יו"ר סיעת יחד, ח"כ זהבה גלאון, אמרה בתגובה: "העבודה מתגלה במלוא עניותה ורפיסותה. במהלך כל המושב ניצלה העבודה את כל הכלים העומדים לרשות האופוזיציה כדי לזחול על גחונה לשורות הקואליציה. היא אינה מבינה שאת הקואליציה מחליפים, ולא מצטרפים אליה".

 

למרות התכונה המורגשת בערוץ המדיני, ראש הממשלה לא נשא ולו גם נאום מדיני אחד במליאה במהלך מושב הקיץ, שמסתיים היום. לפני כחודשיים הוא ניצל שוב ברגע האחרון בעזרתו האדיבה של יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, שהסתמך על סעיף טכני וביטל את הנאום. שרון אמר אז כי דווקא הכין "נאום טוב".  

  

סקר: שינוי הפסידה 2 מנדטים

 

ובתוך כך, המו"מ הקואליציוני נמשך. גורמים הבקיאים בפרטי המשא ומתן לאחדות אמרו ל-ynet כי מסתמנת חלוקת התיקים הבאים למפלגת העבודה: חוץ, תשתיות, שיכון, תחבורה, עבודה ורווחה, תקשורת ושר לענייני המגזר הערבי. עם זאת, הגורמים הוסיפו כי הדברים עדיין פתוחים לשינויים וטרם הוכרעו סופית.

 

גורמים במפלגת העבודה אמרו כי בוועדת החוקה של המפלגה צפוי דיון בו תיקבע הדרך בה יבחר המרכז את הח"כים שיכהנו כשרים אם העבודה תצטרף לממשלה. האפשרויות שעל הפרק הן הצבעה חשאית של חברי המרכז או אישרור רשימה שיביא יו"ר המפלגה, שמעון פרס. גורמים משפטיים בעבודה הסבירו ל-ynet כי אם מועמד העבודה נבחר לראשות הממשלה החוקה קובעת כי עליו להציג רשימה שתאושרר במרכז, אך היות וחוקת המפלגה אינה מתייחסת למצב בו יו"ר המפלגה אינו ראש הממשלה, נראה כי האופציה שתיבחר תהיה הצבעה חשאית.

 

ובאשר למחלוקות עם שינוי הבהיר אמש ראש הממשלה שרון בשיחה עם אברהם רביץ מיהדות התורה, כי יו"ר שינוי "לא יקבע את הרכב הממשלה או את הרכב ועדת הכספים". שרון התקשר לרביץ בעקבות הצהרותיו של שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, לפיהן מפלגתו מוכנה לשבת עם הסיעה החרדית האשכנזית בקואליציה אחת, כל עוד חבריה יסתפקו בתפקידי סגן-שר ולא יקבלו את ראשות ועדת הכספים.

 

"הודעתי ללפיד שאני לא מקבל את התנאים שהציב ביחס להצטרפות יהדות התורה לממשלה", אמר שרון לרב רביץ. "לפיכך, אין לקחת אותם בחשבון". ראש הממשלה חזר ואמר כי יהדות התורה מוזמנת להצטרף לא רק לקואליציה, אלא גם לממשלה.

 

בתגובה דיווח השר לפיד כי ראש הממשלה לא הודיע דבר לראשי שינוי בעניין אי קבלת תנאיהם. "שינוי עומדת מאחורי מה שאמרו השרים לפיד ופורז לראש הממשלה. שינוי מוכנה לשקול את כניסת יהדות התורה לקואליציה ולא לממשלה, לאחר צירוף מפלגת העבודה לממשלה, וזאת בנוסף לתנאים הנוספים ובהם העברת חוק ברית הזוגיות ושינוי חוק טל", נמסר בהודעת לפיד. 

 

ראשי שינוי לא יהנו הבוקר לקרוא את סקר מינה צמח ומכון שחף המתפרסם ב"ידיעות אחרונות": על פי הסקר, המפלגה איבדה 2 מנדטים (מ-15 ל-13). בנוסף, 47% ממצביעיה מתנגדים למהלך של ישיבה עם יהדות התורה (לעומת 40% התומכים), ורוב מוחץ (82%) מעדיף ישיבה בממשלת אחדות חילונית עם הליכוד והעבודה בלבד.

 

ישי: לשלוח פסיכיאטר ללפיד

 

בינתיים, בש"ס מתחילים להפנים את העובדה ששרון עלול להשאירם שוב מחוץ לקואליציה. במחאה על התבטאויותיו האחרונות של יו"ר שינוי מארגנים פעילי המפלגה "מירוץ לפיד" מצפון הארץ ועד משכן הכנסת בירושלים, במהלכו ייפגשו באופן אישי עם אלפי אזרחים.

 

על המבצע והקמת מטה "בלימת לפיד הגזע" הודיע אתמול יו"ר ש"ס, אלי ישי, שהסביר: "חשוב שכולם ידעו עד כמה משנתו של לפיד האיש היא גזענית, חסרת רגישות, חסרת אנושיות והרסנית. המסר יהיה כפול: הגידו עד כאן לגזען; לפיד עוקר מהשורשים ונוטע גזענות".

 

ישי קרא לשר הבריאות "לשלוח את הפסיכיאטר הראשי כדי לאבחן את לפיד. לא יתכן שאדם השרוי בפאניקה וחוסר ריכוז ימשיך לשבת בממשלה. אני מלא רחמים עליו. הוא נראה כמי שנפגע כושרו האינטלקטואלי".


פורסם לראשונה 03/08/2004 18:20

 

השתתף בהכנת הידיעה: אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לא נואם באביב. שרון
צילום: רויטרס
צילום: ערוץ 33
"בגלל ההתקדמות". איציק
צילום: ערוץ 33
אתר הכנסת
הבטחה משרון. רביץ
אתר הכנסת
צילום: אלכס קולומויסקי
2 מנדטים? לפיד
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: גלי תיבון
תשלחו לו פסיכיאטר. ישי
צילום: גלי תיבון
מומלצים