שתף קטע נבחר

שלדים מבית קברות צלבני נחשפו בחפירות ביפו

החוקרים מעריכים כי חשפו למעשה בית קברות צלבני, שמוקם מחוץ לחומותיה של יפו העתיקה. מנהל החפירות: "מדובר בקבורה פשוטה ביותר של בוגרים ממין זכר, ואני מאמין שנמצא עוד. בעתיד יועברו הממצאים למוזיאון יפו לעתיקות"

בית קברות של הצלבנים? ארבעה שלדי אדם נחשפו הבוקר (יום ד') בחפירות ארכיאולוגיות ביפו. החוקרים מעריכים כי מדובר בבית קברות צלבני. פרט לשלדים נתגלו עוד ממצאים מהתקופה הביזנטית והצלבנית.

 

לאחרונה החלה עיריית תל אביב בשיפוץ התשתיות של שוק הפשפשים ביפו באיזור הרחובות יפת ובית אשל. לצורך כך החלו לשקם את התשתיות מתחת לכביש ברחוב בית אשל. רשות העתיקות החליטה לנצל את ההזדמנות ולפני שהקבלנים נכנסו לאיזור, פתחו בחפירות לגילוי ממצאים.

 


שלד שהתגלה בחפירות ארכיאולוגיות ביפו
צילום: אבי כהן

 

הארכיאולוגים העריכו, כי מיקום מציאת הקברים מעיד על כך שמדובר בבית עלמין שנבנה מחוץ לחומות יפו העתיקה.

 

מנהל החפירות, ד"ר מרטין פיילשטוקר, הסביר: "מדובר בקבורה פשוטה ביותר של בוגרים ממין זכר. עד כה חשפנו ארבעה קברים ואני מאמין שנמצא עוד. בעתיד יועברו הממצאים למוזיאון יפו לעתיקות".

 

לדבריו, "גילינו במקום גם שרידים מיפו הצלבנית של המאות ה-12 וה-13 ומיפו הביזנטית מהמאה השביעית. השלדים שגילינו הינם מהתקופה העות'מנית, לאחר שגירשו את הצלבנים. מדובר בקבורה פשוטה, ללא ממצאים כגון תכשיטים או כדים, ובשל כך קשה לזהות עמדה או סטטוס חברתי של האנשים".

 

פרט לכך, ידוע כי המקום שימש כבר לפני מאות שנים כאיזור תעשייה, מאחר שנמצא במקום כבשן צור מתכת מהתקופה הביזנטית, ומתחת לכביש התגלה מבנה מאסיבי עם באר מים וחצר מהתקופה הצלבנית.

 

החפירות יימשכו כשבוע לערך, ולאחר מכן הממצאים יוצאו. הממצאים האחרים, יתועדו, יכוסו מחדש ומעליהם ייסלל הכביש.

 

עובדי רשות העתיקות עובדים בתיאום עם משרד הדתות והם אלה שידאגו לקבורת השלדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד השלדים שנחשפו ביפו
צילום: ארז בן אליעזר
ד"ר פיילשטוקר. ארבעה קברים נחשפו
צילום: אבי כהן
מומלצים