שתף קטע נבחר

איילנד: פינוי המתנחלים בעזה - עד ספטמבר 2005

ראש המועצה לביטחון לאומי הציג לחברי ועדת חוץ וביטחון את לוח הזמנים המיועד לנסיגה מעזה. לדבריו, הלו"ז "צפוף ביותר". ומה עוד בהתנתקות: "עד 2008 לא יעבדו יותר פלסטינים בתחומי מדינת ישראל". מנכ"ל משרד המשפטים הבהיר: מתנחלים שיתנגדו בכוח לפינוי - ייתכן שיקבלו פיצוי מופחת

"מבחינתנו, פינוי של כל האזרחים מרצועת עזה חייב להתבצע עד ספטמבר 2005", כך הבהיר היום (ד') האלוף (מיל') גיורא איילנד, ראש המועצה לביטחון לאומי, שהופיע בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

 

יש לציין כי בלוח הזמנים שהוגדר לביצוע ההתנתקות, חודש ספטמבר 2005 מוגדר רשמית כחודש שעד אליו יש לפנות את האזרחים היהודים מהרצועה (בין היתר בשל פתיחת שנת הלימודים), ואילו דצמבר הוא החודש המיועד לפינוי כוחות צה"ל.

 

איילנד ומנכ"ל משרד המשפטים, אהרון אברמוביץ', הציגו היום לוועדה את התקדמות תוכנית ההתנתקות. איילנד הבהיר לח"כים: "עד 2008 לא יהיו עובדים פלסטינים בתוך מדינת ישראל. תוכנית ההתנתקות תתבצע - גם אם המצרים לא ישתפו פעולה".

 

הוא הוסיף: "דיון פרטני על ההערכה התקציבית של התוכנית יתקיים באוקטובר. אז תוצג בפני ועדת חוץ וביטחון תוכנית מפורטת של לוח זמנים וכן תקציב מפורט".

 

לגבי לוחות הזמנים אמר איילנד: "לוח הזמנים בהשוואה לפינוי ימית - הוא צפוף ביותר. ההחלטה על פינוי ימית התקבלה בשנת 1979, הביצוע היה רק שלוש שנים אחר כך. על פי החלטת הממשלה הכוונה היא שעד סוף 2005 לא יהיו מתנחלים בעזה".

  

פיצויים: כבר עכשיו

 

מנכ"ל משרד המשפטים אמר כי היועץ המשפטי לממשלה פירש את החלטת הממשלה כך שניתן לתת פיצויים למתנחלים המעוניינים לצאת כבר עתה. "מכל הוועדות שהוקמו לטובת הפינוי, הוועדה הפעילה ביותר היא פיצוי-פינוי", הבהיר.

 

הוא הבהיר גם כי "נבדקת האפשרות להקטין את הפיצוי לגבי מי שלא יתפנה על פי החוק בזמן מסוים או לגבי מי שפגע באדם בתהליך הפינוי". יש לציין כי ראש הממשלה שרון כבר אמר את הדברים לפני כחודש וחצי.

 

אברמוביץ' הוסיף: "מלקחי פינוי ימית, ברור כי מחויבת חקיקה המיועדת בעיקר על מנת להתמודד עם אלו המסרבים להתפנות". איילנד הוסיף, כי הממשלה לא יכולה ליזום, על פי ההבטחה שניתנה לאמריקנים, הקמה של ישובים חדשים ביהודה ושומרון עבור המפונים. אבל, לדבריו, אם יהיו מפונים שירצו לעבור ליהודה ושומרון - "לא ניתן יהיה למנוע זאת מהם".

 

האלוף איילנד נשאל על ידי הח"כים האם מדברים כעת עם נציגי הרשות הפלסטינית בנושא, והשיב: "אנחנו מדברים עם שרים פלסטינים, בעיקר בנושאים הכלכליים".

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
איילנד. עד ספטמבר הבא
צילום: צביקה טישלר
אברמוביץ'. להקטין פינוי
צילום: גיל יוחנן
תושבי גוש קטיף. עד ספטמבר
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי פי
כחות צה"ל ברצועה. עד דצמבר
צילום: איי פי
מומלצים