שתף קטע נבחר

יהדות התורה רוצה את המשפטים

בפגישה עם צוות המו"מ של הליכוד ביקשה הסיעה החרדית האשכנזית לראשונה בתולדותיה משרות שר. לאחר הפגישה פירטה במה היא חפצה: משפטים, פנים ותשתיות. המטרה: למלכד את שינוי, שהבהירה כי לא תשב בממשלה עם שרים חרדים. בשינוי: דריכות רבה לקראת החלטת המועצה בעניין ישיבה עם יהדות התורה בקואליציה. ובעבודה: קרע בצוות המו"מ, ודיווח על הבטחות לאבו-עלא מצידו של שר החוץ המיועד

מנסחים הסכם: צוותי המו"מ של הליכוד ויהדות התורה נועדו אמש (יום ד') שוב בכפר המכביה, בניסיון למצוא נוסחה שתאפשר ישיבה משותפת בקואליציה. לראשונה בתולדותיה ביקשה הסיעה החרדית האשכנזית משרות שר לחבריה - בניסיון למלכד את שינוי, שהבהירה כי לא תישאר בממשלה אם זו תכלול שרים מן המפלגות החרדיות.

 

נציגי יהדות התורה התעניינו באשר לעמדת הליכוד נוכח דרישתם החדשה, להצטרף לממשלה כשרים. בליכוד השיבו כי "זו החלטה מבורכת, שמהווה השתלבות נוספת של הציבור החרדי בחברה הישראלית". לאחר הישיבה אמר ח"כ משה גפני כי התיקים שמעניינים את סיעתו הם "הגדולים בהם מחזיקה שינוי": משפטים, פנים ותשתיות.   

 

צוותי המו"מ העלו שורה של נושאים, ביניהם חוק טל. על "ברית הזוגיות", שאמורה להוות תחליף לנישואים אזרחיים, החרדים לא הסכימו לדון בשלב זה. ח"כ אברהם רביץ הפגין שוב פסימיות בצאתו מישיבת המו"מ הארוכה, אך הוסיף כי "ישנה התקדמות מסוימת".

 

במהלך הפגישה החלו הצוותים לנסח הסכם. על חלק מהסעיפים הושגה הסכמה, וחלק אחר ידון בימים הקרובים. היום יוועדו שוב הצוותים, הפעם לדיון בנושאים כלכליים. בנוסף ייפגש הצוות של הליכוד עם זה של העבודה, כדי לדון בנושאים מדיניים. גם הצוותים המשניים האמונים על הנושאים הכלכליים השונים ייפגשו וינסו להשיג התקדמות. בליכוד הגדירו את יום השיחות הקרוב כ"יום מכריע".   

 

דריכות בשינוי לקראת החלטת המועצה

 

מפלגה נוספת שהצטרפה למו"מ הקואליציוני היא מפלגת שינוי, שעלולה לשלם את המחיר בעקבות הרחבת ממשלת שרון. יו"ר שינוי, השר יוסף לפיד, סיכם עם ראש הממשלה על צירוף מפלגתו למעגל המו"מ.  

 

לפיד מינה צוות למו"מ מטעם המפלגה, שבראשו השר אברהם פורז וחברים בו חברי הכנסת מודי זנדברג, אילן שלגי, רשף חן ורוני בריזון.

 

בכירי שינוי ביצעו השבוע פניית פרסה, ולראשונה נאותו לשבת עם הסיעה החרדית האשכנזית באותה קואליציה. התנאים שהציבו: משרות סגני-שר בלבד לחברי יהדות התורה, ללא שרים וללא ראשות ועדת הכספים, וכן צירוף העבודה לממשלה ואישור "ברית הזוגיות" כתחליף לנישואים אזרחיים.

 

ראש הממשלה שרון הבהיר ליהדות התורה כי תנאיו של לפיד אינם מקובלים עליו, וכי "לא הוא יקבע את הרכב הממשלה וועדת הכספים".

 

חברים בשינוי הביעו זעם רב על צמרת מפלגתם, בעקבות מוכנותם לשבת עם יהדות התורה - בניגוד להבטחות קודמות. היום אמורה מועצת המפלגה לדון בנושא.     

 

ובתוך כך, בעבודה ובצוות המו"מ של המפלגה גובר המתח, בעקבות הביקורת החריפה שמתח עו"ד משה שחל על האופן בו מתנהלים הדברים. בשיחות סגורות שניהל עם חברי כנסת בעבודה הסביר שחל כי קיבל את הרושם שכל המשא ומתן הוא דבר שכבר "נסגר מראש", ואת המסמכים עם הדרישות שהתבקש לכתוב - שירבט רק לעצמו. בכירי העבודה מנסים ליישב את ההדורים בצוות.

 

בינתיים, יו"ר העבודה, שמעון פרס, לא מבזבז זמן: ב"ידיעות אחרונות" פורסם הבוקר על מסמך מסווג שהונח על שולחנם של מקבלי ההחלטות בירושלים, ולפיו בשיחות עם ראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא, הבטיח פרס לפתוח במו"מ חשאי מייד עם כניסתו לתפקיד החדש - שר החוץ.  


פורסם לראשונה 04/08/2004 22:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
שר המשפטים הבא? גפני
אתר הכנסת
צילום: אלכס קולומויסקי
דיון מכריע במועצה. לפיד
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: טל כהן
הבטחות לאבו-עלא? פרס
צילום: טל כהן
צילום ערוץ 2
מתיחות בצוות. שחל
צילום ערוץ 2
צילום: איי פי
מתבונן מהצד. שרון
צילום: איי פי
מומלצים