שתף קטע נבחר

בליכוד אישרו: כניסת החרדים תעצור החקיקה החילונית

צוותי המו"מ של הליכוד ושינוי נועדו בכפר המכביה - והמחלוקות נראות גדולות מתמיד. פורז: "אנו תובעים ליישם את מה שסוכם איתנו, הפערים בינינו לבין החרדים ענקיים". המתיחות במפלגה לשיא - לקראת ההכרעה במועצה היום. בליכוד טוענים שעם העבודה סוכם כמעט הכל - ו"רק קרבות פנימיים שם מונעים חתימה"

"הפערים בינינו לבין החרדים ענקיים, אנחנו תובעים להגשים את מה שסוכם בינינו לבין הליכוד" - כך אמר אמש (ד') השר אברהם פורז, בתום פגישה ראשונה של צוותי המו"מ מטעם שינוי והליכוד בכפר המכביה.

 

אנשי הליכוד אמרו בפגישה כי יהדות התורה דרשה לשמור על סטטוס-קוו הדדי, ולהפסיק לאלתר את ההתעסקות עם חוק טל ועם קידום "ברית הזוגיות". בליכוד אישרו את הפרסומים לפיהם סיכמו עם יהדות התורה כי אם תיכנס לממשלה, יסכימו לחזור לסטטוס קוו ולהפסיק את החקיקה החילונית שמובילה שינוי מאז נכנסה לממשלה.

 

הצוות בראשות פורז, בו חברים השרים אילן שלגי ואליעזר (מודי) זנדברג, וכן חברי הכנסת רוני בריזון ויו"ר הסיעה, רשף חן, ביקש לשמוע מהצוות של עו"ד יורם ראב"ד הבהרות, בעקבות הדיווחים על הסכמה מצד ראש הממשלה לגנוז את חוק טל ואת "ברית הזוגיות".

 

"הליכוד הסביר לנו את הקשיים הפנימיים, אבל עמדותינו לא השתנו", אמר פורז בצאתו מן השיחות. פורז הוסיף: "מבחינה אלקטורלית, הדבר הטוב ביותר לשינוי זה למצוא את עצמה באופוזיציה, במאבק על ברית הזוגיות". עם זאת הוא אמר: "ההתנתקות חשובה לנו וחשוב לנו להישאר בממשלה".

 

ח"כ בריזון, מרכז נושאי דת ומדינה בצוות המשא ומתן, אמר: "הפערים בעצם התפיסה של נושאי דת ומדינה בממשלה הבאה הם אדירים, וברגע זה קשה מאוד לראות איך ניתן לגשר עליהם. לא נראה בתנאים שהוצגו לנו היום שיש אפשרות כשלהי ששינוי ויהדות התורה יוכלו לשבת יחד בקואליציה אחת".

 

היום: ההכרעה במועצת שינוי

 

לפני הפגישה, בשינוי דווקא נשמעו אופטימיים: "אינני מאמין שהליכוד בגד באוכלוסייה החילונית בישראל", אמר השר שלגי. הוא הוסיף: "כל מה שפורסם בימים האחרונים נראה לי כדיס-אינפורמציה. אם כך הם באמת פני הדברים, הרי שבוודאי נחסום את כניסת יהדות התורה לקואליציה". 

 

אתמול בבוקר טענו בשינוי כי הפגישה בכפר המכביה היא "פגישת עדכון בלבד", שכן המפלגה כבר נמצאת בתוך הקואליציה. עם זאת, גורמים במפלגה הוסיפו: "קואליציה או לא, בסוף גם אנחנו יכולים למצוא את עצמנו בתוך משא ומתן".  

 

לקראת ההכרעה במועצת שינוי היום, במפלגה מגיע לשיא המתח בין המצדדים בישיבה בקואליציה עם יהדות התורה, בהם לפיד ופורז, לבין המתנגדים לכך בתוקף, בטענה שמדובר בבגידה בהבטחה מפורשת לבוחר.   

 

חברי מועצה בשינוי מנסים למצוא נוסחת פשרה, מחשש לפילוג בשורות המפלגה. אולם, גורמים בשינוי המקורבים לפורז אמרו ל-ynet: "נלך עד הסוף עם העמדה שלנו. לא תהיה התקפלות בנושא הזה. כפי שפורז ולפיד הציגו את עמדתם, כך הם מצפים שהיא תתקבל". 

 

בתוך כך, גורמים בצוות המו"מ של הליכוד טוענים כי בניגוד למה שפורסם, רוב הנושאים והסעיפים במו"מ עם העבודה כבר "סגורים", ורק מריבות פנימיות בתוך מפלגת העבודה מונעות חתימה. "אנחנו באנו ונתנו להם חלק מהדרישות, ואת המחלוקות שנותרו אפשר לפתור בשיחת טלפון אחת", הוסיפו הגורמים. "כמעט הכל כבר סגור, והפערים הקטנים שעוד קיימים נוצרו רק כדי שהם יוכלו לומר שיש עוד משבר".


פורסם לראשונה 11/08/2004 21:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
"פערים ענקיים". לפיד ופורז
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: צביקה טישלר
דיס-אינפורמציה. שלגי
צילום: צביקה טישלר
צילום: שאול גולן
כמעט הכל סגור. עו"ד יורם ראב"ד
צילום: שאול גולן
אתר הכנסת
ויתרו על ברית הזוגיות. רביץ
אתר הכנסת
מומלצים