שתף קטע נבחר

"ענבתאווי וחטיב חנקו את שייחט בכבל אופניים"

כתב-אישום הוגש נגד מוחמד ענבתאווי, בן 20 מכפר כנא, על רצח וחטיפת החייל אולג שייחט. החייל נרצח ביולי שעבר ושלושה חשודים נעצרו ושוחררו לאחר שהתברר שהם חפים מפשע. מאוחר יותר התברר כי ענבתאווי ומוחמד חטיב רצחו את שייחט ואף ביצעו וידוא הריגה. ענבתאווי שב וטוען: "גבו ממני הודאה תחת לחץ, אם היה צדק במדינה הזאת, הייתי הולך עכשיו הביתה"

ערבי ישראלי מואשם ברצח שייחט: כשלושה חודשים לאחר שהתברר כי שלושה ערבים-ישראלים שהואשמו ברצח החייל אולג שייחט כלל אינם מעורבים בפרשה, הוגש היום (ה') בבית המשפט המחוזי בנצרת כתב אישום נגד מוחמד ענבתאווי, תושב כפר כנא בן 20, הנאשם המרכזי בחטיפתו ורציחתו של שייחט בחודש יולי אשתקד. 

 

ענבתאווי מואשם ברצח בכוונה תחילה, חטיפה לשם רצח ועבירות נשק שונות. 

 

במהלך הדיון פרצה מהומה. בעת שנכנס ענתבתאווי לאולם החלה אמו לצעוק כי הוא חף מפשע. בעקבות זאת התפתחו חילופי דברים קשים בין משפחת ענבתאווי למשפחת שייחט. אמו של החייל אולג שייחט חשה ברע, והשופט הורה לפנות את בני שתי המשפחות מהאולם.

 


משפחת שייחט
משפחת שייחט בבית המשפט. צילום: אחיה ראב"ד

 

ענבתאווי אמר בדיון כי לא רצח איש. לדבריו, הודה במעשה בתחילת תקופת מעצרו בגלל שהיה בלחץ נפשי כבד. "חטיב אמר לי שהוא רצח את החייל יחד עם עוד ארבעה תושבים מהשטחים", אמר ענבתאווי, "אם היה צדק במדינה הזאת, הייתי הולך עכשיו הביתה".

 

עו"ד רפא מסאלחה, המייצג את ענבתוואי אמר כי מרשו חוזר וטוען כי הוא חף מפשע. לדבריו "בימים הראשונים אכן הודה ושחזר את המעשים המיוחסים לו, אולם לטענתו עשה זאת תחת לחץ השב"כ ועל פי מה ששמע ממוחמד חטיב, שהיה הרוח החיה מאחורי החוליה". עו"ד מסאלחה חזר וציין כי אין תקדים למה שעבר על מרשו שהיה עצור במשך 110 ימים לפני הגשת כתב האישום. 

 

 

 

על פי כתב האישום, ענבתאווי היה חבר בחוליית "חופשיי הגליל", שתיכננה שורה של פיגועי טרור וחטיפת חיילים. ב-21 ביולי קשרו ענבתאווי ומוחמד חטיב, חבר נוסף בחוליה, לחטוף חייל צה"ל ולרצוח אותו - ולאחר מכן לקחת את נשקו האישי.

 

ענבתאווי יצא מביתו במכונית הסוברו שלו ואסף את חטיב. לאחר מכן רכש בכפר כבל מעצור לאופניים, שעמו תיכנן לחנוק את החייל שיחטפו. הניסיון הראשון, לחטוף חייל בצומת גולני נכשל, לאחר שענבתאווי היסס. "אתה פחדן", הטיח בו חטיב, והשניים המשיכו בניסיון למצוא חייל נוסף.

 

החטיפה: "אני צריך לאסוף חבר" 


מוחמד ענבתאווי גופתו של אולג שייחט
ענבתאווי וזירת הרצח. צילום: חגי אהרון ורוני שיצר

 

בצומת בית רימון הבחינו השניים בחייל אולג שייחט ז"ל, כשהוא עומד בצומת עם נשקו מדגם M-16 מקוצר וממתין להסעה לביתו בנצרת עילית. חטיב עבר למושב האחורי של הרכב והם עצרו ליד שייחט והציעו לו טרמפ. השלושה החלו בנסיעה לכיוון כפר כנא, כשענבתאווי משוחח עם שייחט על שירותו הצבאי ונושאים נוספים, במטרה להסיח את דעתו.

 

בהגיעם למרכז הכפר, פנה לפתע ענבתאווי לדרך עפר. שייחט החל לחשוד ושאל "למה אתה פונה?".

 

"אני צריך לאסוף חבר", השיב ענבתאווי, שאף "פיברק" שיחת טלפון במכשיר הסלולרי שלו לאותו חבר, כביכול.

 

בשלב זה, על פי כתב האישום, פעל חטיב שהיה במושב האחורי: הוא העביר את הכבל סביב ראשו של החייל והחל לחנוק אותו. שייחט ניסה להתנגד ונאבק בכל כוחו. ענבתאווי עצר את המכונית והיכה את שייחט בחוזקה בפניו מספר פעמים. דקות ארוכות חנקו והיכו השניים את החייל, עד שהפסיק לנוע.

 

ענבתאווי יצא מהרכב ולקח את נשקו של שייחט. הוא וחטיב אחזו בגופת החייל והעבירו אותה לתא המטען. הם נסעו למטע זיתים סמוך, חטיב לקח את נשקו של החייל ועשה "וידוא הריגה": הוא הצמיד את הנשק לראשו של החייל, וירה יריה אחת.

 

לאחר שקברו את גופת החייל, שרפו את כל חפציו האישיים ונטלו עמם את הנשק. הפרשה כולה התגלתה רק לאחר שביצעה החולייה פיגוע נוסף - ירי על מכונית משטרה ב-18 באפריל השנה. הירי על רכב המשטרה - בוצע באמצעות נשקו של אולג שייחט ז"ל.

 

שייחט עולה על הטרמפ

 

שייחט, תושב נצרת עילית, נחטף ב-21 ביולי 2003, בעת שהיה בדרכו מבסיס פיקוד צפון, שליד צפת, לביתו בנצרת עילית. בחקירה שנערכה לאחר החטיפה התברר כי שייחט עלה לטרמפ בטרמפיאדה בצומת בית רימון - כפר כנא. במהלך החטיפה, בעת שהחוטפים הסיעו אותו למטע זיתים סמוך ליישוב, הצליח שייחט להשליך את הכומתה הצבאית, כסימן לכוחות שיבואו לחפש אחריו.


כשבוע לאחר העלמותו של שייחט, מצאו גששים בדואים את גופתו. לגופה הובילו תרמיל בקוטר 5.56 מ"מ וכתמי דם שנראו בקרבת מקום. במרחק קצר משם התגלה קבר טרי, ובו גופתו של החייל. נשקו של החייל נעלם.


כבר במהלך החיפושים התעורר החשד כי תושבים מקומיים מעורבים בפרשה. חשד זה התחזק לאחר מציאת הגופה.


מעצרם של שלושה חשודים, טארק נוג'ידאת, יוסף סביח ושריף עיד, הפך ברבות הימים לאחת הפרשות המביכות בתולדות הפרקליטות במחוז הצפון ומערכת המשפט הישראלית כולה. לאחר שהשלושה נחקרו, הודו במעשה וחלקם אף שחזרו אותו, הוגש נגדם כתב אישום.


רק שמונה חודשים לאחר מכן, תקופה בה שהו השלושה במעצר ומשפטם התנהל, התגלה הנשק שנגנב מהחייל, והתברר כי השלושה כלל אינם אשמים. במהלך המשפט כולו טענו השלושה כי הם חפים מפשע. נוג'ידאת טען כי שיחזר את המעשה על פי מה ששמע על המקרה והודה תחת לחץ השב"כ. שני חבריו טענו טענות דומות.


זמן קצר לאחר מעצרם של חשודים חדשים בפרשה, שוחררו השלושה ממעצר.


הפיגוע בבית רימון


ענבתאווי, שהואשם היום, נמצא בידי המשטרה מאז ה-18 באפריל, היום בו אירע פיגוע הירי בצומת בית רימון.


ענבתאווי היה השלישי שגוייס לחוליית טרור של ערבים ישראלים, שנחשפה בעקבות הפיגוע. החולייה נחשבת לאחת המסוכנות והמאורגנות שפעלו בקרב ערבים ישראלים בשנים האחרונות.


על פי כתב אישום שהוגש נגד חברי החולייה בחודש יוני השנה, החלה ההתארגנות בחודש ספטמבר 2002, על ידי עלא מוסא מכפר מנדא ומוחמד חטיב מכפר כנא. השניים גייסו את ענבתאווי, אף הוא מכפר כנא. ביחד תכננו לחטוף אנשי ביטחון ישראלים כדי לגנוב את נשקם ולבצע בו פעולות טרור. הם מואשמים גם כי השליכו בקבוקי תבערה על כלי רכב בצומת בית רימון.


ב-18 באפריל השנה, יום לאחר ההתנקשות בשייח יאסין, יצאו חטיב ומוסא לצומת בית רימון, מצוידים בנשקו של החייל ההרוג אולג שייחט, כשבכוונתם לירות לעבר רכב ביטחון. הם ירו לעבר ניידת שעברה במקום. בקרב היריות שהתפתח במקום נהרג חטיב, ומוסא נפצע ברגלו ונעצר.


בעקבות מעצרו של מוסא נעצרו שאר חברי החולייה – ענבתאווי ושני קטינים.


בחודש שעבר, ניסה אחיו של חטיב, קטין תושב כפר כנא, לדקור חייל בצומת גולני. החייל נפצע באורח בינוני, והדוקר נלכד. בחקירתו הסביר הנער שביצע את המעשה כנקמה על מות אחיו. 


פורסם לראשונה 12/08/2004 10:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
ענבתאווי בבית המשפט
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: אחיה ראב"ד
המהומה בבית המשפט
צילום: אחיה ראב"ד
צילום רפרודוקציה: עמית מגל
חטיב. "עשה וידוא הריגה"
צילום רפרודוקציה: עמית מגל
צילום: רפרודוקציה
שייחט. האם חשה ברע
צילום: רפרודוקציה
מומלצים