שתף קטע נבחר

שינוי החליטה: כל הסכם קואליציוני יובא לאישור המועצה

לאחר שעות של חילופי האשמות וצעקות רמות, קיבלה שינוי את הפשרה שהציע פרופ' רייכמן: "כל הסכם יובא בפני המועצה לפני חתימתו". לפיד הסביר מדוע הסכים לשבת עם החרדים: "אם נאמר שאנחנו מוכנים להיות איתם, הם יברחו"

שינוי הכריעה: מועצת שינוי קיבלה אמש (יום ה') ברוב גדול של 93 תומכים מול 14 מתנגדים את הצעת הפשרה שגיבש יו"ר המועצה, פרופ' אוריאל רייכמן, שעל-פיה "כל הסכם יובא בפני המועצה לפני חתימתו".

 

ההחלטה קובעת ש"מועצת שינוי שבה ומצהירה כי שינוי מחוייבת להבטחותיה לבוחרים וכי תיאבק להגשימם. מועצת שינוי מביעה אמון במו"מ ובצוות המו"מ. להצבעה קדמו שעתיים של ויכוחים סוערים, שהידרדרו לטונים צורמים ולחילופי האשמות. השר אברהם פורז אף קרא לעבר אחד מחברי המועצה מעל הבמה: "אתה פגע רע, תשתוק".

 

בתום הישיבה אמר השר לפיד: "הייתי מופתע לרעה מההתנהגות של החברים שם, אבל העובדה שבסופו של דבר הרוב הצביע בעד הפשרה - פירושו שיש אחדות".

 

השאלה על צירוף החרדים עלתה לדיון ולהצבעה במועצה לאחר שיו"ר התנועה, השר לפיד, והשר פורז, החליטו לפני כשבועיים לשנות את הקו והודיעו באופן רשמי שיהיו מוכנים לשבת בקואליציה עם מפלגות חרדיות, בתנאי שגם מפלגת העבודה תהיה בקואליציה. ההחלטה גררה מחלוקת קשה.

  

ראש הממשלה, אריאל שרון, התייחס אף הוא לסוגיית המגעים להרחבת הקואליציה: "אפשר להמשיך גם בקואליציה הנוכחית עד הבחירות, כי הקואליציה נוחה לי ביותר. אך אם לא תהיה תמיכה גורפת של כל חברי הליכוד בהחלטות הממשלה, וכיום אין תמיכה שכזו, אין מנוס מהרחבת הקואליציה".

 

לפיד: לא להסתפק בססמאות

 

לפיד אמר בפתח הישיבה: "אנחנו כבר לא ילדי הפלא של הפוליטיקה הישראלית וגם לא ילדי הפרא. אנחנו ילדים גדולים, וחייבים לנהוג בהתאם. בשבוע האחרון התחזקה דעתי שהסיסמאות שלנו מהעבר היו ונשארו נכונות, אבל אנחנו כבר לא יכולים להסתפק רק בהן. לא נלך לממשלה עם יהדות התורה אם לא תהיה מחוייבות לתיקון חוק טל ולחקיקת חוק הזוגיות".

 

"שינוי עברה שלב בהתבגרותה והיא חייבת לעבור שלב להיות מפלגת שלטון, ויש לזה מחיר. אם נודיע שמחר אנחנו מחוץ לממשלה, תהיה ממשלה עם ש"ס ויהדות התורה, ואנחנו נהיה באופוזיציה. אנחנו צריכים להיות פחות גאים ולתרום את חלקנו לכך שחוק טל וברית הזוגיות יתממשו. אין בינינו חילוקי דעות אמיתיים. מי שמנפח את חילוקי הדעות זו התקשורת.

 

"המפלגה מאוחדת להילחם את מלחמת החילונים, אבל אנחנו מוכרחים לתת צ'אנס לכך שאנחנו מוכנים להיות עם החרדים, וזאת כדי לאפשר להם לברוח. אם נאמר להם שאנחנו מוכנים להיות איתם, הם יברחו. אין מחלקות אמיתית, יש מפלגה אמיתית עם מטרה מאוחדת ואנחנו נמשיך להילחם למען הציבור החילוני. זה מה שהעלה אותנו ל-15 מנדטים וזה מה שיעלה אותנו ל-25 מנדטים".

 

הליכוד רוצה את ש"ס

 

השר פורז אמר: "שרון מאוד רוצה את ההתנתקות. פרס מאוד רוצה את תיק החוץ ואת ההתנתקות, והליכוד מאוד רוצה חזרה את ש"ס. התוצאה תהיה שאנחנו נמצא את עצמנו יום אחד במצב שיש ממשלת עבודה, ליכוד, חרדים. פרס יהיה שר החוץ, אלי ישי יהיה שר הפנים, אנחנו נשב בחוץ כמו מטומטמים והבוחרים שלנו יגידו 'מה עשיתם'.

 

"אין פסול לבדוק עכשיו שכל מה שאמרנו על החרדים בעבר הוא נכון. מה חטאנו בכך שאיששנו שאין מה לדבר איתם. מותר לנו בסך הכל לנהל משא ומתן, אם יקרה נס ויהיה הסדר, נביא אותו בפניכם וכל אחד ישפוט".

 

פורז מסר דיווח על השיחות עם הליכוד שלשום, ואמר כי הסיכוי להשגת הסדר קלוש. עם זאת, פורז קרא לחברי המועצה לאפשר את ניהול המו"מ: "אנחנו לא צריכים להיות הטפשים ולומר כל הזמן לא. יש גם טקטיקה, וכל תוצאה של המו"מ תובא בפני המועצה". פורז הבהיר כי אם המועצה תמנע מההנהגה לנהל מו"מ, לאנשי הליכוד יהיה קל להוציא את שינוי מהממשלה.

  

השר אילן שלגי אמר במועצת שינוי כי להערכתו שינוי תמצא את עצמה תוך עשרה ימים מחוץ לממשלה: "אנחנו לא פוסלים אף אחד אבל נשמור על העקרונות של שינוי. אני אדם אופטימי מטבעי אך הפעם אני פסימי".

 

את אחת מהצעות ההחלטה של מתנגדי הישיבה עם החרדים הגישו חבר המועצה רון לוינטל ואיקי אלנר. לוינטל אמר: "אני מרגיש בתיאטרון אבסורד. בעבר חשבתי שהסיסמאות שלנו נגד ישיבה עם החרדים הן מוגזמות ועכשיו אני מוצא את עצמי מגן על דעה שאני לא מאמין בה, אחרי ששוכנענו על ידי טומי ושכנענו את הבוחר קשה לי לבוא ולומר לבוחר 'שמע, מישהו פה רוצה לשבת עם החרדים? זה זיווג טוב'. ד"ש נפלה כי לא שמרה על מילתה לבוחר".

  

ח"כ אילן ליבוביץ' עדיין מתנגד

 

חבר הכנסת האחרון שעדיין מתנגד למגעים עם החרדים הוא ח"כ אילן ליבוביץ'. ליבוביץ' נטש בזעם את ישיבת מועצת שינוי לאחר ששובץ לנאום אחרון ברשימת הנואמים. ליבוביץ אמר: "לצערי, מונעים ממני, כאחד הח"כים הבודדים שהצביעו נגד הכניסה לממשלה עם החרדים, להתבטא לפני המועצה. עושים מאתנו צחוק בפוליטיקה, ובמקום ללמוד מטעויות אנחנו עושים הכל כדי להעביר החלטה שגויה".

 

ד"ר משה בקר, חבר המועצה מחיפה, הצליח להחתים 55 חברי מועצה על הצעת ההחלטה המתנגדת לישיבה עם החרדים בממשלה.

 

בשבועיים האחרונים חלה התקדמות במשא ומתן הקואליציוני בין הליכוד ליהדות התורה, התקדמות שאינה מקובלת על אנשי שינוי. 

 

השר אברהם פורז מסתמן כמנצח מהמהלכים האחרונים. אם עד כה נדמה היה שהשליט היחיד במפלגה הוא השר לפיד, שכונה לעיתים "דיקטטור" ו"אדמו"ר", בשל השליטה הבלעדית שלו במפלגה, הרי שבשבועיים האחרונים נקשר שמו של פורז בכל משפט ומהלך פוליטי. 

 

נראה כי ההנהגה בשינוי הפכה לדו-ראשית, כאשר כל ההתייעצויות וההחלטות מתקבלות יחדיו. נראה כי הברית בין לפיד לפורז תימשך, שכן היא מחזקת את שניהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
פורז ולפיד. ברית חדשה-ישנה
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: חיים זיו
אילן ליבוביץ'. עדיין מתנגד
צילום: חיים זיו
צילום: איי פי
אפשר להמשיך גם כך. שרון
צילום: איי פי
צילום: אלכס קולומויסקי
רביץ ואייכלר. האם יישבו עם שינוי?
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים