שתף קטע נבחר

ח"כ בן אליעזר פורש מצוות המו"מ לאחדות

פואד הודיע על הפרישה ליו"ר העבודה, ח"כ שמעון פרס. "אמרתי לו שאחרי אישור התקציב בלי להתחשב בדרישות שלנו אין לי עניין להיות חלק בצוות", אמר בן אליעזר ל-ynet. לעומתו קרא אמש ח"כ מצנע להיכנס לממשלה רק כדי להתמקד בביצוע תוכנית ההתנתקות

ח"כ בנימין בן אליעזר הודיע אחר הצהריים (יום ב') ליו"ר העבודה, ח"כ שמעון פרס, על פרישתו מצוות המשא ומתן הקואליציוני. בן אליעזר אמר ל-ynet: "אמרתי לפרס שאחרי אישור התקציב בממשלה, ואחרי שלא אישרו אף אחת מדרישותינו, אין לי יותר עניין להיות חלק בצוות המשא ומתן".

 

הוא סירב לומר אם מעתה יתנגד באופן אקטיבי לכניסה לממשלת אחדות, אולם הבהיר: "רק על התוכנית המדינית - אין סיבה להיכנס לממשלה".

 

כבר אמש נכתב ב-ynet כי הח"כ היחיד במפלגה שהעז לדבר בצורה ברורה נגד אחדות היה ח"כ בנימין בן אליעזר. לפני אישור התקציב אמר: "צריך להודיע שמפסיקים את השיחות עם הליכוד. אם מצביעים על התקציב, נצטרך לחזור להיות אופוזיציה. אני מניח שהיום אודיע שזהו זה: אני הולך להצטרף למתנגדי האחדות".

 

גורמים בכירים בעבודה אמרו אתמול: "כמעט כולם נמצאים על סף הכרזה על המרד הגדול ברעיון ממשלת האחדות, אבל אף אחד לא ממש מעז להיות ראשון".

 

את רוב הדרישות שהציגו במשא ומתן הקולאיציוני עם הליכוד, בנושאי החינוך, הסטודנטים  והקשישים, העניק שר האוצר בנימין נתניהו למפלגות הקואליציה. בעבודה מעדיפים לחשוב שעוד יש סיכוי לשנות.

 

אחד מחברי הכנסת של העבודה הודה כי אינו רוצה לצאת בפומבי נגד ממשלת האחדות, משום שהוא עדיין מקווה להיות שר. "אני רואה מה קורה, ואני רואה שעושים לנו את כל התרגילים, אבל אני לא אהיה הראשון שאצא נגד. מה, אני פראייר? אני לא רוצה לבזבז את ההזדמנות הזאת להיות שר".

 

ולמרות הכל, הודו אתמול בכירי העבודה כי "פעילי השטח מאוד לא מרוצים מרעיון ממשלת האחדות. הם לא רוצים שניכנס".

 

מצנע: להצטרף על בסיס הנסיגה

 

חבר הכנסת עמרם מצנע (העבודה) ויו"ר המפלגה לשעבר, קרא היום (ב') לחבריו למפלגה להצטרף לממשלה ללא תיקים, ועל בסיס תוכנית ההתנתקות בלבד.

 

לדבריו, "יש להתמקד בביצוע ההתנתקות, שתביא לשינוי פניה של מדינת ישראל וכלכלתה. המאבק על סעיף כזה או אחר לא מסייע לקידום המטרה החשובה, וזו ההתנתקות".

 

ח"כ איתן כבל, ממובילי ההתנגדות לכניסת העבודה לממשלת אחדות, אמר בעקבות אישור התקציב אתמול בממשלה: "אני מקווה שחברי לסיעה יתעשתו ויעצרו את הדהרה לממשלה". כבל הוסיף כי "ראש הממשלה ממשיך לדרוס ולהשפיל אותנו. יש גבול להתבזות שלנו בטרם נהפוך לאסקופה נדרסת לליכוד".

 

גם ח"כ דני יתום קרא לחבריו בעבודה לפרוש מהמו"מ הקואליציוני. לטענתו, החלטת הממשלה לאשר את התקציב ל-2005, שמה קץ לאפשרות של הקמת ממשלה בהשתתפות מפלגת העבודה. "אסור למפלגת העבודה לתת יד לתקציב הגרוע של נתניהו", אמר יתום.

 

"פרס כנראה לא מבין את השטח"

 

חבר כנסת ששוחח עם יו"ר המפלגה, שמעון פרס, בימים האחרונים ודיווח לו על ההתנגדות ההולכת וגוברת בעבודה לממשלת האחדות, קיבל מיו"ר העבודה תשובה מתנשאת ועוקצנית. "מי זה הרוב הזה".

 

"פרס כנראה לא מבין את השטח", הסביר הח"כ ל-ynet, "אבל אני לא מתכוון להיות זה שיוביל את נס המרד".

 

ח"כ אחר, הרואה עצמו גם הוא כמועמד לשר אמר: "אני בדילמה באשר לעמדתי. בעקרון, אני מתנגד למה שקורה, ואולי אודיע בימים הקרובים שאני מתנגד לכניסה לממשלה. אבל בינתיים, אני מחכה לראות מה יהיה ביום רביעי, בוועידת הליכוד".

 

בין חברי הכנסת שיכולים, בהודעה פומבית, להוביל להתנגדות מאסיבית לכניסה לממשלה נמצאים בן אליעזר, אפרים סנה ומתן וילנאי. אבל אף אחד מהשלושה לא מוכן להודיע עדיין שהוא משנה כיוון. סנה הסתפק בלומר ש"אישור התקציב הוא טריקת דלת בפרצופה של העבודה".


פורסם לראשונה 16/08/2004 00:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
בן אליעזר. פורש
צילום: אפי שריר
צילום: רויטרס
המטרה החשובה. מצנע
צילום: רויטרס
צילום אתר הכנסת
אסקופה נדרסת. כבל
צילום אתר הכנסת
צילום: טל כהן
"לא מבין". פרס
צילום: טל כהן
מומלצים