שתף קטע נבחר

פורז: הממשלה תשלם לרשויות אחרי שהזבל ייערם ברחובות

התקציב אמנם עבר הלילה בממשלה, אך הקרב הגדול רק מתחיל. שר הפנים, אברהם פורז, סימן את תחילתו, כאשר קבע שהממשלה תיאלץ לשלם יותר ממיליארד שקל לרשויות המקומיות, רק לאחר שהעובדים ישבתו. בראיון ל-ynet האשים פורז את נתניהו: "בהתנהגותו, הוא מזמין את הלחץ עליו"

אופוזיציה מבפנים: שר הפנים, אברהם פורז, שהצביע בממשלה נגד התקציב שאושר הלילה (יום ב') תוקף בראיון ל-ynet את האוצר וטוען כי יש להעביר לרשויות המקומיות יותר ממיליארד שקל כדי למנוע קריסה של השלטון המקומי.

 

17 שרים תמכו בהצעת התקציב. פורז נמנה על שלושה שרים שהתנגדו לתקציב, עם שר התמ"ת, אהוד אולמרט ושר החקלאות, ישראל כ"ץ. הוא הזהיר שהממשלה תיאלץ לתת יותר ממיליארד שקל לרשויות המקומיות, רק לאחר שהעובדים יישבתו והאשפה תיערם ברחובות.

 

שר האוצר, בנימין נתניהו, אמנם הבטיח לפורז כי הממשלה תקיים משא ומתן עם הרשויות, מתוך כוונה להגדיל את תקציביהן. עם זאת, לא הסכים נתניהו להתחייב על היקף הסכומים שיתווספו לרשויות המקומיות.

 

פורז בתגובה לא חוסך מנתניהו ביקורת קשה: "לנתניהו יש שיטה שעלי לא מקובלת מול השלטון המקומי. קודם הוא אומר 'אני לא נותן כלום', ואז מתחיל לנהל מו"מ, כאילו הם גוף מסחרי שצריך לדבר איתו. כאילו יש פה שני צדדים לעסקה מסחרית.

 

לדעתי צריך לבדוק מה הצרכים האמיתיים, אחר-כך לתת את הכסף, ולא להסכים לתת יותר בעקבות שביתות או איומים. בהתנהגותו, הוא מזמין את הלחץ עליו. הוא אומר 'תתחילו לעשות בעיות, ואז ניתן לכם'. לכן אני הצבעתי נגד. השלטון המקומי זה איננו גוף מסחרי שמנהלים איתו מו"מ. היה צריך להידבר, לראות מה המדינה יכולה לתת, ולומר - זה מה שאתם צריכים לקבל נקודה. זה לא מו"מ מסחרי".


ישיבת ממשלה
ישיבת הממשלה המכרעת (צילום: איי.פי)

 

התקציב אושר, אך שר האוצר אמר שבענין משרד הפנים, הנושא לא מוצה

 

"שר האוצר הצהיר שמה שנעשה בשלטון המקומי לא מספיק ושתהיה הידברות. אותי זה לא סיפק".

 

מתחת ביקורת קשה בתום ההצבעה, על כך שהאוצר לא נותן כסף שמגיע, לפני שרואים את הזבל נערם ברחובות. אלו טענות קשות.  

 

"הצטערתי על כך שמאלצים את הרשויות המקומיות להשיג את מה שמגיע להן באמצעים של השבתות. השנה בחלק גדול מהרשויות יש בעיות שכר קשות, לא מעבירים כספים. הקיצוץ בתקציב הפנים גדול מדי.

 

אני בטוח שבסופו של דבר יוסיפו את הכסף, אך לצערי זה יהיה רק אחרי עימותים עם השלטון המקומי. אפשר לקיים מו"מ במהלך כל השבוע ולהגיע להבנה. למה צריך לחכות קודם כל לשביתה. בסופו של דבר הם הרי יתנו את זה, הם רק יתנו את זה בייסורים".

 

לאילו תוצאות יוביל התקציב שאושר?

 

"אנו באמצע השנה הנוכחית, רואים שלמעלה מ-150 רשויות מקומיות נמצאות בקשים. רובן נזקקות לתוכניות הבראה, לסיוע של המדינה ואנחנו יושבים עליהם קשה בתביעות להתייעלות.

 

אבל חלק מהרשויות, בעיקר מהפריפריה, לא מסוגלות לסגור על הפער, בין אם בגלל אוכלוסיה חלשה, בגלל היעדר אזורי תעסוקה שמעניקים ארנונה גבוהה. הן לא מסוגלות להתאזן בלי עזרת מדינה, והמדינה צריכה לעזור בהגינות, לא בשיטה של התמקחות מסחרית.

 

גם אם מאלצים אותם לקבל פחות, עיר זה לא מפעל שאפשר לסגור, היא צריכה להמשיך לחיות. שנת 2004 היא שנה קשה מאוד וכבר אבודה. אם ב-2005 לא תהיה תוספת למענקי האיזון, היא תהיה קשה מ-2004. רשויות נוספות עלולות ליפול ולא יוכלו לשלם שכר לתפקד".

 

מתחת ביקורת על שרים שנתנו יד לתקציב הנוכחי, אבל מתלוננים על אי תשלום שכר ברשויות המקומיות

 

"כל פעם בישיבת ממשלה שואלים אותי למה לא משלמים שכר לעובדים, ואומרים: זה סקנדל. אני מסביר שאם נותנים את מה שמגיע בזמן, לא מגיעים למשברים. למשל זבולון אורלב מתלונן על נושא הרווחה. ברור שאם אנחנו לא נותנים משאבים יהיו פונקציות שלא יעבדו".

 

אתה מאוכזב מכך ששרי שינוי לא הצביע איתך, ותמכו בתקציב של נתניהו?

 

"לא יכולתי להסתפק בהצהרה של שר האוצר. לפיד חשב שצריך להסתפק, כי פתרון יבוא בעתיד. מאוכזב זה עניין של רגשות, היה עדיף לו היו מצביעים איתי.

 

מצד שני, שינוי הגיעה לכמה הישגים חשובים, לגבי שכר לימוד לסטודנטים ולגבי חיילים משוחררים, שרצו לבטל להם את המענקים. הבעיה שלי זה לא תקציב המשרד שלי, אלא תקציב הרשויות המקומיות. פה היה השבר הגדול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
הצביע נגד. פורז
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: דן בלילטי
ביקורת קשה נגד נתניהו
צילום: דן בלילטי
צילום: שאול גולן
הזבל ייערם? יו"ר מרכז השלטון המקומי
צילום: שאול גולן
מומלצים