שתף קטע נבחר

בבית ג'אן כועסים על שרון: "אל תבוא"

לטענת גורמים שונים בבית ג'אן, ח"כ ווהבה, שבביתו אמור לבקר ראש הממשלה, אחראי למהלך שבסופו הודח ראש המועצה קבלאן, זאת בשל קרבתו המשפחתית למתחרהו. ממשרדו של ח"כ ווהבה נמסר כי לא היה לו כל קשר למהלך

ראש מועצת בית ג'אן, יוסף קבלאן, קרא היום (ג') לראש הממשלה, אריאל שרון, לבטל ביקור שתכנן בביתו של ח"כ מגלי ווהבה (ליכוד) ביישוב.


לדברי ראש המועצה, שהודח בשבוע שעבר על ידי משרד הפנים, יהיה ביקורו של ראש הממשלה "בבחינת סטירת לחי וריקוד על הדם של תושבי בית ג'אן, שבחרו בראש מועצה באופן דמוקרטי והוא הודח בנסיבות פוליטיות".


גורמים בבית ג'אן האשימו את ח"כ ווהבה באחריות למהלך שבסופו הודח ראש המועצה. זאת בטענה כי בן דודו של ווהבה, פארס טאפש, ראש המועצה לשעבר, התמודד מול קבלאן והפסיד. ממשרדו של ח"כ ווהבה נמסר כי לא היה לו כל קשר למהלך להדחתו של קבלאן.


בשבוע שעבר הודיע משרד הפנים על פיזור המועצה המקומית בבית ג'אן, הדחתו של העומד בראשה ומינוי ועדה קרואה בראשותו של מי שהיה ראש מועצת ראש פינה עד שנת 2000, אהרון ברנזון. זאת משום שראש המועצה לא הצליח לגבש לעצמו קואליציה ולאשר את תקציב 2004 ואת תכנית ההבראה של המועצה.


ביום ראשון הגישו קבלאן וחברי המועצה עתירה לבג"ץ בכדי שיורה על ביטול ההדחה ובמקביל, חסמו אנשיו של קבלאן את הכניסות ליישוב והודיעו כי לא יאפשרו לראש המועצה הממונה להיכנס לבית ג'אן. בשיחות עם תושבים, האשימו אלה את ח"כ ווהבה באחריות למהלך שגרם, בדיעבד, להדחת ראש המועצה מסיבות פוליטיות-משפחתיות, הקשורות לקרבתו המשפחתית לראש המועצה הקודם.


כאילו לזרות מלח על הפצעים, התבשרו תושבי בית ג'אן כי ראש הממשלה המסייר במגזר הדרוזי בצפון, יבקר בביתו של ח"כ ווהבה ביישוב. התושבים התומכים בקבלאן, מכינים קבלת פנים בדמות הפגנה סוערת לראש הממשלה. למרות זאת, חלקם ציינו כי ראש הממשלה, שהוא יקיר העדה הדרוזית, יתקבל, על אף הכל, במלוא הכבוד הראוי.


ראש המועצה עצמו קרא לראש הממשלה לבטל את ביקורו. לדבריו, "לבוא פחות משבוע אחרי המהלך הפוליטי להדחת ראש המועצה הנבחר ביישוב, ולבקר בביתו של מי שהיה אחראי למהלך זה, זה כמו לבוא ולרקוד על הדם של הבוחרים ביישוב בית ג'אן. אלפי תושבים ימתינו לראש הממשלה ויגידו לו את דעתם על המהלך הלא דמוקרטי הזה".


קבלאן אף הזהיר כי הביקור עלול לגרום להתלהטות הרוחות בקרב התושבים ביישוב וציין כי הזהיר גם את גורמי הביטחון מפני התדרדרות המצב לנוכח הביקור.


ממשרדו של ח"כ מגלי ווהבה הכחישו כל מעורבות של חבר הכנסת בהליך שהביא, בסופו של דבר, להקמת הוועדה הקרואה בבית ג'אן. לטענת המשרד, "מגוחך לחשוב כי התערבות של חבר כנסת אצל שר הפנים או ראש הממשלה תביא להדחתו של ראש מועצה מכהן שנבחר בבחירות דמוקרטיות. מהלך כזה מתאפשר רק לאחר בחינה מדוקדקת של תפקודו של ראש המועצה. ככל הנראה משרד הפנים הגיע למסקנה שהתפקוד לקוי במידה כזו שלא ניתן להמשיך את כהונתו של ראש המועצה".


בהתייחס לקשר המשפחתי של ח"כ ווהבה עם האופוזיציונר הראשי במועצת בית ג'אן, אמרה עוזרת הח"כ, פנינה הרוש, כי אין כל דרך למנוע קרבת משפחה בין שני אנשים שהחליטו לעסוק בפוליטיקה ואין בכך שום מניעה חוקית.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי ביקורו של ראש הממשלה נקבע לפני שבועות רבים - ואין כל קשר בינו לבין החלטת משרד הפנים למנות ועדה קרואה בבית ג'אן.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
קשור להדחה? ח"כ ווהבה
צילום: אתר הכנסת
צילום: אחיה ראב"ד
הפגנה בבית ג'אן נגד החלטת משרד הפנים
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים