שתף קטע נבחר

מומחה לטרור: יש דימיון ל-11 בספטמבר

ד"ר אלי כרמון מהמרכז הבינתחומי סבור שהמתקפה ברוסיה בוצעה על ידי מורדים צ'צ'נים על רקע הבחירות הקרובות לנשיאות בצ'צ'ניה. להערכתו, מדובר בעניין פנימי רוסי ואין חשש שהמורדים ירחיבו את הפעילות אל מחוץ למדינה

"לקרוא למתקפת הטרור ברוסיה ה-11 בספטמבר הרוסי זה קצת מוגזם, אבל יש דמיון". כך אמר הבוקר (יום ד') ל-ynet ד"ר אלי כרמון, מומחה לטרור בינלאומי מהמרכז הבינתחומי בהרצליה בעקבות פיגועי הטרור הלילה בשני מטוסים ברוסיה. לדבריו, "השפעת המתקפה לא תהיה גדולה כל כך. אך מדובר כנראה בפיגוע טרור משולב - שתי חטיפות מטוסים או פצצה וחטיפה, וגם כאן יש נזק גם בנפש וגם נזק תדמיתי גדול לרוסיה".  

 

מי עומד מאחורי המתקפה?

 

"מדובר כנראה במורדים הצ'צ'נים, שתקפו על רקע הבחירות לנשיאות בצ'צ'ניה שיתקיימו ביום ראשון הקרוב. במאי האחרון נרצח הנשיא אחמד קדירוב, שהיה מקורב לנשיא פוטין. לרוסים יש מועמד מטעמם שכמעט בטוח שיזכה בבחירות. הפיגוע אמור לשבש את הבחירות או לפחות להאפיל עליהן. ב-21 בחודש המורדים הכריזו על מתקפה גדולה בגרוזני, בירת צ'צ'ניה, וטוענים שיש להם הצלחות גדולות שם.

 

"יכול להיות שבתכנון המתקפה או בביצוע השתתפו גם גורמים לא צ'צ'נים, שקשורים לאל קאעידה או לארגונים איסלאמיים אחרים. מתחילת שנות ה-90 יש גורמים איסלאמים קיצוניים בצ'צ'ניה, שנמצאים בקשר עם המורדים.

 

"בשנות ה-90 ביצעו המורדים פיגועים רציניים נגד הרוסים והיו גם חטיפות. ב-1995 נלקחו 1,500 איש כבני ערובה בבית חולים בקווקז, דבר שהשפיע בזמנו על בוריס ילצין לתת לצ'צ'נים אוטונומיה".

 

אם גורמים איסלאמים קשורים למתקפת הטרור היום, האם זה אמור להדאיג את ישראל? או את האירופים והאמריקנים?

 

"לישראל אין מה לדאוג. הקשר היחיד של הצ'צ'נים לארץ היה בתחילת האינתיפאדה, כשהם הציעו לשלוח מתנדבים לעזור לפלסטינים. אבל זה היה בעיקר אקט סמלי. אולי תהיה איזושהי הבעת הזדהות עם המעשה מצד ארגוני טרור פלסטיניים - לא מעבר לכך.

 

"לעומת זאת, הקשר בין המוסלמים למורדים מדאיג את אירופה וארה"ב מזה תקופה ארוכה. יש ארגונים איסלאמיים ששולחים פעילים להילחם בצ'צ'ניה. באירופה וגם בארה"ב היתה ביקורת על הרוסים והטיפול בעניין הצ'צ'ני. דיברו על פגיעה בחפים מפשע, פגיעה בזכויות אדם. אחרי ה-11 בספטמבר, האמריקנים ויתרו בנושא זה ותמכו ברוסים. זאת גם הנטייה באירופה לאחרונה.

 

"אין חשש גדול שהמורדים הצ'צ'נים יפעלו מחוץ לרוסיה. אין להם ניסיון או תשתית מחוץ לרוסיה, רק בטורקיה, שם היו חטיפות בעבר. אין להם עניין להרחיב את המאבק מחוץ לרוסיה כי הם לא רוצים שתהיה התערבות כלשהי מבחוץ. מדובר בעניין פנימי של הרוסים וככה זה כנראה יישאר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
ד"ר אלי כרמון
צילום: צביקה טישלר
צילום: cnn
שרידי אחד המטוסים ברוסיה
צילום: cnn
מומלצים