שתף קטע נבחר

השר עזרא: במידת הצורך אתייעץ עם הנגבי

השר החדש לביטחון פנים, גדעון עזרא, אמר את הדברים בטקס חילופי השרים, והסביר: "אני לא רוצה לעשות טעויות". הנגבי דיבר על רגשות קשים ואמר שהוא בטוח שהצדק ייצא לאור. התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ בדרישה שהשר הנגבי לא יוכל לשוב מיד בתום החקירה למשרד לביטחון פנים, מחשש שהחוקרים לא יוכלו לבצע את החקירה "ללא מורא וללא משוא פנים"

"אני מתכוון להיוועץ עם כל האנשים הקשורים למשרד לביטחון פנים כדי לא לעשות טעויות כולל עם השר הנגבי - אם יהיה צורך", כך אמר השר החדש לביטחון פנים, גדעון עזרא, בטקס חילופי שרים שנערך אחר הצהריים (יום ב') במשרד לביטחון פנים.

 

השר צחי הנגבי סיים את תפקידו במשרד לצורך החקירה ב"פרשת המינויים" וכעת יכהן כשר ללא תיק. ממלא מקומו השר עזרא אמר בפתח הטקס: "קיבלתי את התפקיד בנסיבות שהיו יכולות להיות טובות יותר. חזרתי למשרד לביטחון פנים כשר ואני מקווה שצחי הנגבי יוכל לחזור במהרה להמשיך בפעילותו הברוכה. אני מתכוון להיות שר במאה אחוזים במקביל לתפקידי כשר התיירות".

 

"הטקס הזה מאופיין ברגשות אחרים", אמר הנגבי. "תחושה של מועקה כבדה ותסכול טבעי. מה שמסייע לי להתגבר הם שני דברים - האחד זה העובדה שמהיום מופקד המשרד בידי אדם שצמח בהוויה הביטחונית של מדינת ישראל ומכיר את המשרד לביטחון פנים עם מחשבה מקורית. עוד עוזרת לי האמונה המובהקת שלא ירחק היום והגורמים המוסמכים יקבעו שלא היה פגם בפעילות שלי במשרד לאיכות הסביבה. אני מאחל צדק מהיר".

 

עתירה: למנוע מהנגבי לשוב למשרד לביטחון פנים

 

בתום הטקס התייחס השר גדעון עזרא לעתירת התנועה לאיכות השלטון נגד השעייתו הזמנית בלבד של הנגבי ואמר: "אם למפכ"ל היה חשש מזה הוא לא היה מהסס לומר את הדברים. אני משוכנע שזכותו וחובתו של המפכ"ל לערער על ההחלטה אך הוא לא ערער עליה".

 

התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ נגד השעייתו הזמנית בלבד של הנגבי מתפקיד השר לביטחון פנים. בטענה שלא ניתן לצפות מהחוקרים לבצע את החקירה נגד הנגבי בלי מורא ובלי משוא פנים, "כל עוד מרחפת מעל ראשם חזרתו הצפויה לתפקיד בתום החקירה".

 

בעתירה, שהוגשה על ידי עורכי הדין אליעד שרגא, ברק כלב ונילי אבן חן, נדרש להטיל על הנגבי תקופת צינון של חמש שנים, עד שיוכל למלא את תפקיד השר לביטחון פנים אחרי החקירה.

 

בנוסף דורשת התנועה לאיכות השלטון מהנגבי להתפטר מתפקיד השר לביטחון פנים ולא להסתפק בהשעיה הזמנית. זאת כיוון שחוקריו עומדים במצב בלתי אפשרי בו הם נאלצים לחקור את מי שעשוי לחזור לתפקידו אם תסתיים החקירה נגדו בלי הגשת כתב אישום.

 

התנועה דורשת עוד להפקיד את החקירה בידי גורמים שלא מתוך המשטרה, כגון חוקרים שפרשו מהמשטרה, חוקרים מתוך הרשות לניירות ערך או חוקרים מהרשות להגבלים עסקיים. כמו כן דורשת התנועה להנחות את המשטרה שלא להכליל בצוות החקירה המיוחד חוקרים שמונו או קודמו על ידי הנגבי, מחשש לניגוד עניינים.

 

התנועה מבקשת מבג"ץ לקיים דיון דחוף בעתירה ולהוציא צו ביניים שיקפיא את המשך החקירה נגד הנגבי, "כדי למנוע נזק בלתי הפיך ביכולת לנהל חקירה בלא מורא ובלא משוא פנים".

 

השר עזרא הציג את תוכנית עבודתו

 

בטקס חילופי השרים מנה השר עזרא את הנושאים שעומדים מבחינתו על סדר היום במשטרה: אכיפת החוק במדינה, מלחמה בסוגים השונים של הפשיעה ובתאונות הדרכים.

 

בנושא תאונות הדרכים אמר השר עזרא כי הוא מתכוון לבקש מהמפכ"ל לקיים את ביקורו הראשון באגף התנועה. "זו טעות שקוראים כך לתאונות הדרכים. צריך לקרוא להם תאונות אנשים", אמר השר עזרא וציין כי הדרכים לא אשמות.

 

בנושא הביטחון אמר: "אנחנו המעגל הנוסף של צה"ל והשב"כ. לא הצלחנו למנוע את הפיגוע בבאר שבע וקרה אסון ברוסיה ובעקבותיו עלה אצלנו נושא האבטחה בבתי הספר. נושאים נוספים שאני מתכוון לעסוק בהם זה המלצות ועדת אור, הבדואים בנגב או כפי שאני נוהג לומר יותר תיירות ופחות פשיעה". לגבי ירושלים אמר השר עזרא כי המשטרה תשקיע חלק גדול מזמנה בנושא ירושלים על כל השלכותיה.

  

השר עזרא התייחס לאסון שאירע בסוף השבוע ברוסיה ואמר: "ביקשתי מהמפכ"ל לבדוק את האבטחה בבתי ספר. יש לזכור שהמצב ברוסיה ופה שונה לחלוטין משום שהשב"כ הישראלי היה יודע אודות 30 מחבלים שיוצאים לפעולה בשטח ישראל".


פורסם לראשונה 06/09/2004 15:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
מקווה שהנגבי יחזור במהרה. עזרא
צילום: אלעד גרשגורן
צילום: אבי כהן
נזק בלתי הפיך. הנגבי
צילום: אבי כהן
התנועה דורשת הוצאת צו ביניים
מומלצים