שתף קטע נבחר

ח"כ וילן: "מה שאיצ'ה עושה מעורר בחילה"

"ידיעות אחרונות" מפרסם מכתב ששלח יו"ר ההתאחדות לחצר הרב מלובביץ': "אנו מקבלים על עצמנו לפרסם בשילוט את הרב במשחקי הנבחרת בר"ג. יחי אדוננו מורנו ורבינו לעולם ועד". ח"כ שריד בתגובה: "מצב הכדורגל נואש אם ביקשת ברכה מאדם מת". פעיל חב"ד: "גם גל פרידמן ואריק זאבי ביקשו ברכה"

החיבור בין ספורט לדת ממשיך לעורר הדים ואפילו תרעומת. אחרי הרומן המתוקשר של מאמן מכבי תל אביב בכדורסל, פיני גרשון, עם היושב במרומים וחסידי חב"ד והקשר הבלתי אמצעי של ניר קלינגר עם הרב איפרגן ("הרנטגן"), הגיע תורו של יו"ר ההתאחדות לכדורגל, איצ'ה מנחם.

 

הבוקר (ג') פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי מנחם פנה לחצר הרבי מלובביץ' במכתב רשמי ולשונו: "נבחרת ישראל מבקשת את ברכתו הקדושה של הרבי מלך המשיח להצלחה במוקדמות גביע העולם. אנו מקבלים על עצמנו לפרסם בשילוט את הרבי מלובביץ' במשחקי הנבחרת שיתקיימו באיצטדיון ר"ג. יחי אדוננו מורנו ורבינו לעולם ועד".

 

מכתב זה עורר את חמתו של ח"כ אבשלום וילן, שפנה הבוקר למנחם ודרש ממנו לא להציב שילוט של הרבי באצטדיון רמת גן כפי שהבטיח לחסידיו. ח"כ וילן אמר ל-ynet: "הרבי מלובביץ' והמשיח נמצאים במחלוקת אידיאולוגית עמוקה. יש ציבור גדול של אוהדי כדורגל הרואה בהתחנפות לכת משיחית קיצונית דבר מאוס. מה שאיצ'ה עושה מעורר בחילה".

 

גם לח"כ יוסי שריד היה מה לומר: "מצב הכדורגל בארץ הוא באמת נואש אם מצאת לנכון לבקש ברכת הצלחה לנבחרת מאדם מת, הרבי מלובביץ', זכרו לברכה. אני, מחמת היראה שיש לי מן המתים-החיים ומרוחות-רפאים, אמנע מלהגיע בשנתיים הקרובות לאצטדיון רמת גן, שיהיה מוקף מעכשיו בשלטים של המנוח.

 

"אני מציע לך לבקש ברכה גם מהבאבא סאלי, הרב ישראל אבו-חצירא, מנוחתו עדן, כדי שלא ליצור רושם של אפליה, חלילה, בין מזרחים לאשכנזים; ובצד האימונים המפרכים, תיטיב לעשות אם תמריץ את שחקני הנבחרת להשתטח דרך קבע על קברות צדיקים. אתה צודק: רק אמונות טפלות בדרגתן הנחותה ביותר עשויות להועיל לך כיו"ר ההתאחדות, שכשלת עד כה בכל מעשיך".

 

בהתאחדות לכדורגל לא כל כך הבינו על מה כל המהומה. "ההתאחדות תמהה ומופתעת מן הרעש והביקורת התקשורתית" נאמר בתגובת ההתאחדות, "מזה שנים רבות נוהגת הנבחרת לעיתים, לקבל ברכה לפני משחקיה, אם מבית ואם מחוץ. כחלק מהפולקלור סביב משחקי הכדורגל, כדורסל וענפי ספורט אחרים קיימים אלמנטים רבים ליד העיסוק הספורטיבי, בינהם אמונה ומסורת החשובים לחלק משחקני הנבחרת. בשורות נבחרת ישראל נמנים שחקנים בני לאום שונה ואנו בדעה כי איש באמונתו יחיה. לצערנו הנושא והפניה הוצאו מהקשרם ומכל פרופורציה".

 

שחקנים בנבחרת ישראל לא הביעו שמחה רבה, בלשון המעטה, מהפנייה של יו"ר ההתאחדות לרבי מלובביץ. אחד השחקנים הבכירים אמר: "עושים מאתנו צחוק. לא יכול להיות ששחקנים יעבדו קשה במגרש ויעשו הכל כדי להוציא תיקו בצרפת, ולאחר מכן ינסו גורמים בכירים לשייך את זה לעזרה כזו או אחרת. לא ראוי לערב עניינים כאלה בספורט בכלל ובמשחקי כדורגל בפרט. זה לא טוב לנבחרת, זה לא תורם וזה לא היה צריך לקרות".

 

קפטן נבחרת ישראל, אבי נמני: "זה לא יכול להזיק אבל אנחנו צריכים להתרכז בכדורגל ובמשחק עצמו ולא בדברים מסביב, כדי שנוכל לנצח".

 

גם פרידמן וזאבי ביקשו ברכה?

 

גרשון פריד, פעיל חב"ד בן 50 מצפת אשר מתמקד ב"פעילות הספורטיבית" של התנועה, סיפר היום: "הנקודה פשוטה וברורה – המציאות מראה כי בדרך הרגילה לא הולך לנבחרות ישראל. באתי ואמרתי לאיצ'ה: 'יש לי קבלות, תפרסמו שהמלך משיח צריך להגיע. הראיתי לאיצ'ה מסמכים על השולחן. יש דוגמאות לרוב – מכבי תל-אביב, הפועל חיפה כשעלו לליגת העל, והכל בזכות הרב. אני יכול גם לגלות כי גל פרידמן ביקש ברכה לפני יציאתו לאולימפיאדה. כמו כן אמא של אריק זאבי התקשרה וביקשה ברכה באופן אישי, והברכות הוכיחו את עצמן. כמובן שזה לא תמיד הולך, זה לא כספומט שמיד מוציא כסף, אך בסופו של דבר מצליחים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
ח"כ וילן
צילום: אתר הכנסת
צילום: תומריקו
למה פונים לאיש מת? יוסי שריד
צילום: תומריקו
מומלצים