שתף קטע נבחר

אבו עלא שוב שוקל להתפטר

לפי העיתון "א-שרק אל-אווסט", ראש הממשלה הפלסטיני הגיש ליו"ר הרשות מכתב התפטרות והבהיר: "אין מה לדבר אחרי זה". הרקע: שאלות קשות סביב מהלך הרפורמות וטענות מצד ערפאת על חריגה מסמכותו כאשר ביקש לדחות את ועידת המדינות התורמות, שביקשו לדון גם בכבישים עוקפים למתנחלים. מקורות ברשות ל-ynet: המכתב עוד לא הוגש, אבל זה עשוי להשתנות בימים הקרובים

ראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא, הגיש אמש שוב את התפטרותו ליו"ר הרשות, יאסר ערפאת - כך דיווח הבוקר (יום ד') העיתון "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון. "התפטרותי הפעם היא סופית ואין מה לדבר אחרי זה", כך, לפי מקור המצוטט בעיתון, הבהיר אבו עלא לערפאת. אולם מקורות ברשות הכחישו את הדיווח, ואמרו רק כי ראש הממשלה שוקל שוב להתפטר.  

 

על פי הדיווח בעיתון, ההתפטרות באה בעקבות חילופי דברים קשים בין ראש הממשלה לבין הראיס בנוגע לרפורמות ברשות. אבו עלא הגיש לערפאת סדרת שאלות, בנוגע לדרישות לרפורמה של המועצה המחוקקת. 

 

בנוסף, התעוררו מחלוקות גם סביב ועידת המדינות התורמות לרשות. אבו עלא דרש לדחות את הוועידה לאחר שהנציג הפלסטיני באו"ם, נאסר אל-קידווה, דיווח לו כי אותן מדינות תיכננו בוועידה לדון גם בפרוייקטים הקשורים לנסיגה הישראלית מן ההתנחלויות, כולל בניית דרכים עוקפות למתנחלים בגדה.

 

משנודע לערפאת כי אבו עלא הוא שביקש את הדחייה, הוא זעם עליו והטיח בו דברים קשים בנוכחות עדים נוספים. לדברי אחד העדים, היו"ר דרש הסברים מדוע לא נמסר לו מראש על בקשת הדחייה. בנקודה זו זעם אבו עלא והשיב: "הרי הודעתי לך על כך". אולם היו"ר הכחיש זאת, וטען כי ראש הממשלה "חצה את גבולות סמכויותיו".  

 

מקורות פלסטינים אישרו ל-ynet כי קיימת מתיחות בין ראש הממשלה ליו"ר, וכי אבו עלא איים להגיש את התפטרותו ואפשר שיעשה זאת בימים הקרובים. עם זאת, לדברי המקורות, המכתב עדיין לא הוגש, ו"לכולם ברור כי הוא המועמד היחיד לתפקיד".

 

לפני כחודשיים הגיש אבו עלא לערפאת מכתב התפטרות, בעקבות מחלוקת על חלוקת העבודה ביניהם ועל מהלך הרפורמות. אולם לאחר מאמצי תיווך רבים של גורמים בצמרת הפלסטינית, הוא חזר בו והמשיך לכהן בתפקידו.

 

גם הפעם, מעריכים מקורות ברשות, הפרשה תסתיים ללא התפטרות. "על מערכת היחסים בין שני האישים נגזר להתקדם ממשבר למשבר, והמצב המשברי לא ייעלם אלא אם ייקבע באופן ברור שכל אחד מן הצדדים פועל לפי 'חוק יסוד: ראש הממשלה' המעגן את סמכויותיו. חייבים להחליט אחת ולתמיד על שורה של רפורמות, כדי שיהיה ברור מי מטפל באיזה נושא", אמר ל-ynet גורם ברשות הפלסטינית.

 


פורסם לראשונה 08/09/2004 07:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
"אין עוד מה לדבר". אבו עלא
צילום: איי פי
צילום: איי פי
"למה לא סיפרו לי?". ערפאת
צילום: איי פי
מומלצים