שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  האם המהפכה הסוציאל-דמוקרטית תתחיל ברשת?

  תנועת יסו"ד שמה לה למטרה להחזיר עטרה ליושנה, ולהפוך את ישראל, או לפחות את גולשיה לסוציאל דמוקרטים. באתר האינטרנט ובכתב העת שלהם, הם קוראים לכם לבוא לבנות איתם את מדינת אוטופיה

  תנועת יסו"ד (ישראל סוציאל דמוקרטית) היא "התארגנות אנשי שמאל חברתי, שמטרתה לקדם את הדיון הציבורי בשאלות חברתיות, כלכליות, פוליטיות ותרבותיות...ולהצביע על היתרונות הכלכליים של בלימת מגמת ההפרטה; ולהראות לאן ניתן להגיע חברתית, כלכלית ופוליטית מנקיטת מדיניות ציבורית סוציאל-דמוקרטית".

   

  כפי שניתן להבין מההגדרה המוצגת בראש עמוד הבית של האתר, אין מדובר דווקא בשמאל מדיני, ואולי אפילו להיפך, וחלק הארי של התכנים שתמצאו באתר כלל אינם עוסקים ביחסינו עם שכנינו, בתולדות הסכסוך ובמי היה כאן קודם.

   

  למרות שהנושאים הללו בוודאי קשורים קשר הדוק לקריסה הכלכלית שמדינת ישראל מצויה בעיצומה, בחרו מפעילי האתר להתעלם כמעט לגמרי מהצדדים הנתונים במחלוקת של הישראליות, וגם בעת העיסוק בעוולות הכיבוש, נראה שהכותבים בוחרים להתמקד בהיבטים החברתיים של אלה, שמטבע הדברים יעוררו הסכמה בקרב חלקים נרחבים יותר בציבור.

   

  בארכיון האתר ניתן למצוא מאמרים משלושת החודשים האחרונים, העוסקים בנושאים שונים - כמו אקולוגיה, חינוך, כלכלה, פוליטיקה, עבודה, וכן תאגידים, "המצב", הרשת, תקשורת ותרבות - מהקשרים וזוויות ראיה שונות מעט מאלה המוכרות לנו מהתקשורת הקונוונציונלית.

   

  כמו כן, ניתן למצוא בו קישורים לאתרי האינטרנט של ארגונים חברתיים דומים, כגון מרכז אדוה, המרכז לחקר הגלובליזציה, קו לעובד, שתי"ל ואחרים, כמו גם למגזין מפנה, אתר ממר"י, ואפילו לקבוצת הכדורגל של הפועל חיפה, שלמרות צבעה האדום ושמה, לא נראה שהיא מצטיינת בשיוויון חברתי יוצא מגדר הרגיל. נו מילא.

   

  ברל כצנלסון היה מתגאה

   

  בנוסף לאתר האינטרנט, אנשי התנועה מוציאים לאור את כתב העת "חברה", העוסק אף הוא בכלכלה, חברה, פוליטיקה ותרבות, ש"מבקש לחשוף את פגעי ההפרטה והניכור החברתי ובמקביל להציע אפשרויות מעשיות לעצב חברה ישראלית אחרת, שיוויונית והומאנית, מעוגנת בערכים ובאינטרסים של הישראלים".

   

  המוטו של המגזין שלהם היה גורם לברל כצנלסון להתהפך בקברו מרוב אושר: "אנחנו מאמינים שהמחויבות לכלל היא יסוד מיסודות חייו של היחיד, וחברה חייבת להיות אחראית לחיי אנשיה ולרווחתם".

   

  הם קוראים לגולשים לתת כתף למאבק ו"לשנות את המסלול. זה תלוי בנו. באין שותפות חברתית אמיתית אין חופש". ולמרות המבט המפקפק, הם מפצירים

  בכולנו לא להפטיר "נאיבים" בזלזול, ולעבור הלאה, לאתר הבא, אלא לחפש יחד איתם את הדרך לאוטופיה, שעל פי הציטוט של אוסקר ווילד, היא היא "חוף המבטחים של האנושות". (רוני שני)

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים