שתף קטע נבחר

אורלב: "דורש ברצינות משאל עם"

השר אורלב אומר שהוא מתכוון להציע במרכז המפד"ל להצביע בעד ההתנתקות, אם התוכנית תעבור במשאל עם. בלשכת ראש הממשלה מכחישים: הנושא אינו על הפרק. ההתנתקות תתבצע ללא דיחוי

השר זבולון אורלב מתכוון להביא בשבוע הבא למרכז המפד"ל את ההצעה להצביע בעד תוכנית ההתנתקות, בתנאי שזו תעבור במשאל עם. את ההצעה לערוך משאל עם העלה אורלב בפני ראש הממשלה בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני האחרונה.

 

כשהעלה את דרישתו למשאל עם, שרון שאל אותו אם הוא "מתכוון ברצינות", לדבריו. "אני מתכוון לכך ברצינות מוחלטת, כי אני חושש מאוד ממלחמת אחים", אמר אורלב ל-ynet. "אני השר היחיד שפוגש מתנחלים ומכיר את הלכי הרוח. הדרך היחידה שכל הצדדים יקבלו החלטה זה במשאל עם ברוב מיוחס. זה הפתרון שימנע קרע וקיטוב, וייתן אפשרות להתמודדות הוגנת לכולם".

 

אורלב טוען כי לראש הממשלה אין סיבה לחשש, אם הוא בטוח שהעם תומך במהלך. "גם המתנחלים אומרים שראש הממשלה קיבל את ההחלטות בדרך בעייתית, פיטר את שרי האיחוד הלאומי, התעלם ממשאל הליכוד, לדעתי זה המוצא הפוליטי הנכון".

 

הוא מכחיש בתוקף את הטענה שההצעה מונעת מקשיים פוליטעים לקראת מרכז המפד"ל הקרוב: "העליתי זאת בקבינט - הרבה לפני שידעתי שתהיה ישיבת מרכז".

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה לידיעה על משאל העם: "הנושא כולו אינו נמצא על הפרק. תוכנית ההתנתקות תבוצע ללא דיחוי, על פי המועדים שנקבעו בהחלטת הממשלה".

 

בסוף חודש מאי החליטה ועדת החוקה, בראשות ח"כ מיכאל איתן (ליכוד) להסיר מסדר יומה לחצי שנה את הכנת ההצעה ל"חוק יסוד: משאל העם". ראש הממשלה, לו רצה, יכול להעביר בחקיקת בזק את "חוק יסוד: משאל עם", אולם הממשלה מחויבת להתייחס לחוק "סדרי השלטון והמשפט", שחוקק ב-99' וקובע: "החלטת ממשלה לפיה המשפט, השיפוט והמינהל של מדינת ישראל, לא יחולו עוד על שטח, טעונה אישור של הכנסת, והחלטה שתקבל רוב חבריה".

 

על-פי החוק, "החלטת ממשלה שאושרה על-ידי הכנסת טעונה גם אישור על-ידי משאל עם, שיתקבל ברוב הקולות הכשרים של המשתתפים במשאל".

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוזמה של אורלב
צילום: תומריקו
ייזום משאל עם? שרון
צילום: תומריקו
מומלצים