שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שר החוץ: גירוש ערפאת קרוב מתמיד
  ימים ספורים לאחר ששר הביטחון, שאול מופז, אמר ש"ישראל תסלק את ערפאת", הכריז שר החוץ, סילבן שלום, בכנס פעילי ליכוד בתל-אביב כי "היום שבו יגורש ערפאת קרוב מתמיד". שלום תקף את ראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא, ש"נתן בדבריו אישור לטרור"

  "היום בו יגורש ערפאת קרוב מתמיד" - כך אמר אמש (יום ד') שר החוץ, סילבן שלום, בטקס הרמת כוסית עם פעילי ליכוד לרגל ראש השנה.

   

  זו ההתבטאות השניה בתוך שבוע של שר בכיר בממשלה בעניין זה. לפני ימים אחדים אמר שר הביטחון, שאול מופז, בראיון לגלי צה"ל: "ערפאת מהווה מכשול מוחלט לכל תהליך פיוס והשלמה בין ישראל לפלסטינים, וישראל תפעל לסילוק מכשול זה באופן, במועד ובדרכים שייקבעו בנפרד".

   

  גורמים מדיניים אמרו ל-ynet כי "יבוא יומו של ערפאת". לדברי אותם גורמים, "אין שום תוכנית אופרטיבית לגרש את ערפאת, וכפי שאמר שר הבטחון, כשהתנאים ישתנו, העניין יישקל".

   

  יצויין כי בספטמבר 2003 קיבל הקבינט המדיני ביטחוני החלטה עקרונית לסלק את ערפאת מהשטחים. על פי נוסח ההחלטה, "ערפאת מהווה מכשול מוחלט לכל תהליך פיוס והשלמה בין ישראל לפלסטינים, וישראל תפעל לסילוק מכשול זה באופן, במועד ובדרכים שייקבעו בנפרד". לא נקבע מועד לביצוע ההחלטה והסמכות לכך ניתנה לראש הממשלה ולשר הביטחון.

   

  "הדם יהיה על ידיו של אבו עלא"

   

  השר שלום תקף גם בחריפות את ראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא, על תמיכתו במעשי תגמול נגד ישראל: "אבו עלא נתן בדבריו אישור לטרור. הדם יהיה על ידיו. ועם איש כזה רוצים שנעשה שלום".

   

  שלום הגדיר את השנה שחלפה מאז מונה אבו עלא לראשות הממשלה כ"שנה של חוסר עשייה והתחמקות סדרתית מלקיחת אחריות". עוד קרא שלום להשלים במהרה את הקמת הגדר, שלדבריו מצילה חיים. הוא דיבר בהרחבה על נושאים הקשורים לטרור הבינלאומי, ואמר כי ישראל מצווה להילחם בו בכל מקום, בכל זמן ועם כל האמצעים הנדרשים. שלום הציע להקים קואליציה בינלאומית למלחמה נגד "רוצחי הילדים".

   

  השר התייחס גם לנושאים הפוליטיים ה"חמים", והסביר לתומכיו, וכנראה שגם למתנגדיו, כי יש לכבד את החלטות הוועידה שציריה החליטו לומר "לא" לצירופה של מפלגת העבודה לממשלת האחדות. שלום גם חזר כמה וכמה פעמים על הקריאה לשמור על הליכוד מאוחד ומלוכד.

   

  למרות הכל, ערפאת עדיין שולט

   

  למרות הדיבורים על גירושו העתידי של ערפאת, היו"ר ממשיך להחזיק ברוב הסמכויות הביטחוניות, ועומד בסירובו לבצע רפורמות מהותיות. על הרקע הזה, החריף המשבר המנהיגותי ברשות הפלסטינית. ראש הממשלה, אבו עלא, שב ואיים להתפטר.

   

  מקורות פלסטינים אישרו ל-ynet כי קיימת מתיחות בין ראש הממשלה ליו"ר, וכי אבו עלא איים להגיש את התפטרותו ואפשר שיעשה זאת בימים הקרובים. עם זאת, לדברי המקורות, המכתב עדיין לא הוגש, ו"לכולם ברור כי הוא המועמד היחיד לתפקיד". 

   

  לפני כחודשיים הגיש אבו עלא מכתב התפטרות, בעקבות מחלוקת על חלוקת העבודה ביניהם ועל מהלך הרפורמות. אולם לאחר מאמצי תיווך רבים של גורמים בצמרת הפלסטינית, הוא חזר בו והמשיך לכהן בתפקידו. 


  פורסם לראשונה 08/09/2004 22:46

   

  בהכנת הידיעה סייעו דיאנה בחור-ניר ועלי ואקד
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דן בלילטי
  שלום מאיים
  צילום: דן בלילטי
  צילום אלכס קולומויסקי
  איים. מופז
  צילום אלכס קולומויסקי
  צילום: איי פי
  גירוש קרוב? ערפאת
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  אבו עלא. מאיים להתפטר
  צילום: איי פי
  מומלצים