שתף קטע נבחר

הממשלה דחתה בשבוע את הדיון ב"חוק פורז"

שר הפנים העלה היום בממשלה את הצעתו לפטור בחוק את המדינה מן הצורך לשלם פיצויי הלנת שכר לעובדי הרשויות המקומיות שלא קיבלו שכר מזה חודשים. סוכם כי הדיון יתקיים בישיבת הממשלה הבאה,, ובינתיים תיבדק הצעת החוק במשרדים הנוגעים לדבר. על פי הצעת החוק של פורז יקבלו עובדי הרשויות רק את שכרם בתוספת ריבית והצמדה. פורז: "אין משאבים לשלם על הלנת שכר". פרץ : "עזות מצח מצד השר פורז"

שר הפנים, אברהם פורז, העלה בממשלה הצעת חוק שגיבש, ועל פיה, המדינה תהיה פטורה מתשלום פיצויי הלנת שכר לעובדי הרשויות ששכרם לא שולם במשך חודשים ארוכים.

 

על פי הצעת החוק שגיבש פורז, תעביר המדינה לרשות שנמצאת בתוכנית הבראה מימון עבור תשלום שכר לעובדים, ללא פיצויי הלנה, כדרישת החוק הקיים, אלא רק בתוספת ריבית והצמדה על השכר שלא שולם.

 

בישיבת הממשלה סוכם כי הדיון בהצעת החוק החדשה של פורז יתקיים בישיבת הממשלה הבאה, בעוד שבוע, כדי ליתן זמן לבדיקתה בידי המשרדים הנוגעים לדבר, כמו משרדי המשפטים והאוצר. 

 

הצעתו של פורז שפורסמה אתמול, עוררה גל של תגובות נזעמות בקרב העובדים, ההסתדרות ופוליטיקאים רבים. הנושא עלה בישיבת הממשלה

הבוקר, כאשר השר יוסף לפיד ביקש להגן על פורז בנושא הרשויות המקומיות: "פורז הפך להפוך לנער ההלקאות של הממשלה על רקע המשבר ברשויות".

 

ראש הממשלה אריאל שרון אמר בתגובה: "אני מקנא בפורז, הלואי ואני הייתי מקבל הגנה כזאת".

 

לפיד רמז כי ההתקפות על פורז נעשות בשם גורמי ליכוד, שמשלחים את העובדים בפורז: "אני רואה שיש כאן שרים סביב שולחן הממשלה, שתוקפים בשם שולחיהם הפוליטים".

 

שרון שלח עקיצה ללפיד: "מעניין שלכולם יש אינטרס פוליטי חוץ מלכם...".

 

סילבן שלום כעס ואמר: "כל נציגי שינוי נשארו באופוזציה לפי הנחיותיכם ופועלים נגד התקציב".

 

פורז הגיב בזעם וצעק: "זאת עלילה".

 

פורז: המדינה לא תשלם פיצוי של 500%

 

במשרד הפנים הסבירו, כי מטרת הצעת החוק היא "למנוע מצב בו העובדים לא מקבלים שכר כבר חודשים רבים, משום שההסתדרות לא מאפשרת להם קבלת שכר ללא פיצויי הלנה של 500 אחוזים".

 

השר פורז הסביר: "מצב בו ההסתדות מחזיקה את העובדים בני ערובה ומונעת מהם קבלת שכר הוא שערוריה ואין לאפשר זאת עוד. ההסתדרות מנהלת מאבק יוקרה על גבם של העובדים שלא מקבלים שכר. דרישת ההסתדרות לפיה על הקופה הציבורים "לשלם" מס של 500 אחוז על הלנת שכר היא בלתי הגיונית ופופוליסטית".

 

פורז דוחה את הביקורת שמושמעת כלפי יוזמתו ואומר: "לנו פשוט אין משאבים לשלם על הלנת שכר. בקושי נוכל לממן את השכר עצמו, בתוספת ריבית והצמדה. בית משפט מחוזי פסק לעובדי עיריית לוד 25% פיצוי על הלנת השכר. זהו לא באמת פיצוי על מה שנלקח ממך, אלא מעין עונש. את מי רוצים להעניש? האם מתכוונים להעלות ארנונה לעובדים בלוד או ביהוד כדי לשלם פיצויי הלנה? פיצוי העונשין בלוד מנע מאתנו לחתום עם העובדים על הסדר".

 

פורז אמר כי בכוונתו לנסות להביא היום לממשלה את הצעת החוק עוקפת דרישת פיצויי העונשין כדי להתחיל בהליכי חקיקה. לדבריו, "צריך להוסיף לי כמה מאות מיליוני שקלים כדי לשלם זאת. אנו עושים מאמץ לשלם משכורות עם ריבית והצמדה ולא מעבר לזה, כי פשוט אין לנו מאיפה לקחת".

 

החוק הקיים מחייב פיצוי מלא

  

היום תתקיים פגישה בין שר האוצר, שר הפנים והשלטון המקומי בעניין תוספות התקציב למשרד הפנים. שר הפנים אמר כי אם תקציב נושא משרד הפנים לא יוסדר, סיעת שינוי תצביע נגד התקציב בקריאה הראשונה בכנסת.

 

החוק הקיים מחייב כל מעסיק שמלין את שכרו של עובד לשלם לו פיצויי הלנת שכר בשיעור של 10% לשבוע. רק ביום חמישי החולף פסק בית הדין הארצי לעבודה כי על עיריית לוד לשלם פיצויי הלנת שכר לעובדי העירייה שלא קיבלו שכר זה חצי שנה. על פי פסק הדין הזה חייבת העירייה לשלם לעובדים את שכרם ופיצויי הלנת שכר בשיעור של 25% לשנה עד יום שלישי הקרוב. אם לא תעמוד בתשלום השכר עד יום שלישי היא תחוייב בפיצויי הלנת שכר מלאים של 10% לשבוע.

 

פרץ: עזות מצח של שר בישראל

 

יו"ר ההסתדרות, עמיר פרץ הגיב בחריפות על הצעת החוק של שר הפנים. "זהו צעד חמור מאין כמוהו, שימוש בלתי מרוסן בכוח של השלטון נגד העובדים, עזות מצח של שר בישראל שמציע הצעת חוק רטרואקטיבית. שר הפנים ממשיך במדינותו  שמתירה פגיעה בעובדים ומנסה לשחרר את הממשלה והרשויות מהאחריות לעובדים".

 

יו"ר ההסתדרות הוסיף כי "הצעת החוק של פורז רומסת את כל משמעות החקיקה ונותנת אגרוף בפרצופם של השופטים, שהעזו לפסוק פיצויי הלנת שכר. לא במקרה ראתה הכנסת בהלנת שכר עבירה חמורה וקבעה פיצויים שירתיעו את המעסיקים. ההצעה של פורז אומרת שכל מעסיק ציבורי יכול להלין את שכרם של העובדים ומכשירה עבירות בדיעבד".

 

"גישתו של פורז היא  שעובד הציבור נחות בפני החוק ומתירה למעסיקים לרמוס את זכויותיו. המהלך שמבצע שר הפנים הוא פגיעה באושיות הדמוקרטיה. לא ההסתדרות קבעה את הפיצויים אלא הכנסת. אני מקווה  שהיועץ המשפטי לממשלה לא ייתן לתקדים חמור כזה להתבצע, ואני מקווה שהכנסת תאפשר להלין את שכרם של שרים וחברי כנסת על פי הצעת החוק החדשה של פורז", אמר פרץ.

 


פורסם לראשונה 11/09/2004 19:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
השר פורז. "ההסתדרות תובעת פיצויים"
צילום: גבי מנשה
צילום: אביגיל עוזי
יו"ר ההסתדרות, עמיר פרץ. "לא ההסתדרותת דורשת אלא החוק"
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים