שתף קטע נבחר

הצעת החלטה אירופית: להציב אולטימטום לאיראן

בריטניה, צרפת וגרמניה יגישו הצעת החלטה לוועדה הבינלאומית לאנרגיה אטומית, בה נדרשת טהרן לציית לכל הדרישות ולשתף פעולה עם הפקחים. אם תיכשל לעשות כן עד לחודש נובמבר, יועבר הטיפול בסוגייה למועצת הביטחון של האו"ם

גרמניה, צרפת ובריטניה גיבשו הצעת החלטה, שמעניקה לאיראן אולטימטום לפיו עד לחודש נובמבר הקרוב עליה להיענות לכל הדרישות שהוצבו בפניה בנושא הנשק הגרעיני.  

 

המסמך הוכן לקראת פגישה גורלית בנושא שתקיים מחרתיים הוועדה הבינלאומית לאנרגיה אטומית, אשר אמורה להחליט האם לגלגל את הסוגייה לפתחה של מועצת הביטחון.

 

מהמסמך עולה כי עמדותיהן של מדינות אירופה קרובות בנושא זה למדיניותה של ארצות הברית, שטוענת מזה זמן רב כי בכוונת איראן לפתח נשק גרעיני. זו הפעם הראשונה בה מסכימות מדינות אירופה לטענה האמריקנית כי על הנושא האיראני לעמוד לדיון במועצת הביטחון של האו"ם. עד כה סירבו המדינות לתמוך מפורשות בצעד זה, לא כל שכן לציין תאריך יעד בנושא.


המסמך קורא לטהרן לשתף פעולה באופן מלא עם ועדת האנרגיה ועם פקחיה. עוד הוא קורא לה להפסיק באופן מיידי את כל פעולות העשרת האוראניום. באוראניום מועשר ניתן להשתמש לייצור חשמל, כפי שטוענת איראן כי היא עושה, אך מצד שני - גם לייצור פצצת אטום.


איראן הסכימה כבר בשנה שעברה להקפיא את תוכניות העשרת האוראניום, אך מאז חידשה את בדיקת וייצור הצנטרפוגות, שלב חשוב בהליך ההעשרה. בשבוע האחרון היא אף אישרה את טענת הסוכנות הבינלאומית לפיו בכוונתה להסב 40 טון של אוראניום לכזה המשמש לצרכי ההעשרה.


בפעם האחרונה בה דנה הוועדה לאנרגיה אטומית בנושא האיראני, בחודש יוני האחרון, היא מתחה ביקורת על טהרן וטענה כי הסתירה בעבר את יכולותיה הגרעיניות. הוועדה אמנם קראה לאיראן לחדול מתוכניות פתוח הגרעין, אך לא ציינה תאריך יעד או איימה בהטלת סנקציות.

 

סביר להניח שהמסמך האירופי יעבור עוד מספר עדכונים בטרם יוגש לחברות הוועדה בווינה. בכל מקרה, על מנת שיאושר, עליו לזכות בלפחות שני שלישים מקולות החברים במועצה, 35 במספר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הכור באיראן
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
הנשיא חתאמי
צילום: איי פי
מומלצים